Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ağrı Doğubeyazıt Meteor Çukuru Özellikleri Nelerdir?

Ağrı Doğubeyazıt Meteor Çukuru Özellikleri Nelerdir?
  • 14.06.2018

Daha önceden de adını sıklıkla duymuş olduğumuz Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesinde bulunan Meteor çukuru birçok kişinin de ilgisini çekmektedir. Daha önceleri birçok kez duymamıza rağmen yazımıza konu etme fırsatını bulamadığımız bu Meteor çukuru ülkemizde olduğu kadar dünya da da ünlü bir meteor çukurudur. Meteorların araştırılması sırasında yine karşımıza çıkan bu meteor çukuru bazı özellikleri ile de dünya tarihinde geçmektedir. Peki Ağrı Doğubeyazıt Meteor Çukuru’nu bu kadar ünlü yapan özellikleri nelerdir? Maddeler halinde bakalım. İlk olarak bu devasa çukurun oluşmasına sebebiyet veren meteor nedir? Onun cevabını verelim.

Ağrı Doğu Beyazıt Meteor ÇukuruMeteor nedir?

Meteorlar uzay boşluğunda gelişi güzel dolaşan göktaşlarıdır. Bunlar dünyanın çekim gücünün etkisi veya başka nedenlerle bazen dünya atmosferine girerler ve çoğu küçük meteorlar atmosferde sürtünmenin etkisiyle buharlaşıp yok olurlar ve toz haline gelirler bazıları ise atmosferi geçerek dünyamıza ulaşırlar.

Doğubeyazıt Meteor Çukuru nerededir?

İsmini aldığı gibi Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Doğubeyazıt ilçemizin yaklaşık olarak 35 kilometre doğusunda yer almaktadır. Gürbulak sınır kapısının ise 2 kilometre kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Ağrı Doğubeyazıt Meteor ÇukuruAğrı Doğubeyazıt Meteor Çukuru ne zaman oluşmuştur?

Tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 1892 yılında düşen bir meteor sonucu oluştuğu bilgisi yer almaktadır. Hatta düşmesiyle ilgili olarak gece düştüğü ve büyük bir sarsıntı meydana geldiği özellikle yakın yerlerdeki kaynak sularının bulanık aktığı ve bu çukurun bir gecede oluştuğu bilgisi birçok kaynakta gösterilmektedir.

Doğubeyazıt Meteor çukuruAğrı Doğubeyazıt Meteor Çukuru’nun Özellikleri Nelerdir?

Bu çukurun en önemli özelliği dünya üzerindeki en büyük ikinci meteor çukuru olmasıdır. Bu özelliği ile özellikle bu alanda çalışan birçok bilim adamı tarafından Ağrı doğubeyazıt Meteor Çukuru bilinmektedir. Şu bilgiyi de vermekte fayda var dünyanın en büyük meteor çukuru Alaska’da bulunmaktadır. Fakat ne yazık ki ülkemizde fazla tanınmamakta ve turizme katkısı fazla olmamaktadır.

Meteor çukurunun derinliği 60 metre olup, çapı ise 35 metredir. Fakat zamanla birlikte derinliği doğal nedenlerle örneğin toprakların dolması ile birlikte azalmaya başlamıştır. Meteor çukurunun içerisine toz toprak gitmemesi içinde valilikte çalışma yapmaktadır. Özellikle turizme kazandırılması açısından da çalışma yürütüldüğü bilgisi yer almaktadır.

Derinlik olarak 60 metre olarak yazılmış ise de bunun 30 metrelik kısmı meteor ve kayan topraklar nedeniyle dolmuş durumdadır.

Yetim itibarıyla silindirik bir kuyu şeklindedir.

Çevresi tel örgülerle çevrili vaziyettedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ