Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ağrı Dağı özellikleri

Ağrı Dağı özellikleri
  • 10.07.2015

Ağrı dağı ülkemizin en çok bilinen dağı olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Çünkü Ağrı dağı ülkemizin en yüksek dağıdır. Yüksekliği sebebi ile ülkemizde adını duymayan ve bilmeyen yoktur desek yanlış olmaz herhalde. İsmini Ağrı ilimizden alan, zirvesinde karın hiç erimediği volkanik bir dağdır.

Ağrı Dağı-1Ağrı dağının özellikleri nelerdir?

Özelliklerinde ilk olarak tanınmasında ve bilinmesinde en büyük pay olan yüksekliğinden başlayalım. Ağrı dağının yüksekliği 5.137 Metredir. Ve zirveye Atatürk Zirvesi ismi verilmiştir. İkinci en yüksek zirvesi ise 3898 metrelik bir yüksekliğe sahi olan İnönü Zirvesidir.

Ağrı dağı ayrıca Ermeniler tarafından Ararat ve Masis ismi ile bilinen dağdır.

Ağrı dağı volkanik bir dağ olup zirvesi kar ve buzul ile kaplıdır. Ve bu kar ve buzul hiçbir zaman erimezler. Ayrıca zirvesinde bulunan buzul ülkemizdeki en büyük buzul olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

Ağrı dağı ülkemizin doğu sınırına yakın bir dağdır. Özellikle İran sınırımızın 16 kilometre uzağında, Ermenistan sınırının ise 32 kilometre uzağındadır. Dolayısı ile yüksekliği sebebi ile bu ülkelin bazı sınır yerleşim yerlerinden de görülebilmektedir.

Ağrı dağının 2/3 lük kısmı Iğdır sınırları içinde iken 1/3 lük kısmı ise ismini almış olduğu Ağrı ilimizin sınırları içerisindedir.

Ağrı Dağı-2Ağrı dağı kutsal kitaplar da ismi geçen dağlardan bir tanesidir. Fakat kutsal kitaplarda geçen ismi şimdiki ismi değil Ararat, Kuh-i Nuh ve Cebel Ül Haris isimleridir.  Çünkü ülkemizin bu en yüksek dağı Ağrı ismini yakın tarihte almıştır.

Ağrı dağı aynı zamanda inanışa göre Nuh tufanında Nuh’un gemisinin üzerine oturduğu dağ olarak ta geçmekte ise de bilimsel bir doğruluğu bulunmamaktadır. Kur’an da ise Nuh’un gemisinin oturduğu dağ Cudi dağı olarak geçmektedir.

Ağrı dağı yüksek bir dağ olması sebebiyle birçok dağcının da ilgisini çeken ve birçok önemli dağcının tırmandığı bir dağ olma özelliğine de sahiptir. Ağrı dağına ilk tırmanan kişi 1829 yılında tırmanan Frederik Von Parat’tır. Frederik Parat bir profesör olup Nuh’un gemisi araştırmak için tırmanmıştır.

Ağrı dağına tırmanışlar 1990 yılında yasaklanmasına rağmen 8 yıl sonra yani 1998 yılında bu yasak kaldırılmıştır.

Ağrı dağına tırmananlar Güneybatı rotası olarak bilinen rotayı kullanmaktadırlar çünkü en kolay rota bu rotadır. Ağrı dağına genel olarak 3 çeşit rotadan çıkılmakta olup bunlar güney, doğu ve batı yamaçlarıdır.

Ağrı dağına tırmanmak ve inmek neredeyse 4-5 gün sürmektedir.

Ağrı Dağı-3Ağrı dağının aşağı yukarı 3600 metre yükseklikte bulunan bir bölgesinde bir adet göl bulunmaktadır. Bu göle ise Küp gölü adı verilmiştir. Bunun haricinde ağrı dağı volkanik bir dağ olması ve buzullarla kaplı olmasına karşın göl yönünden fakir bir dağdır.

Ağrı dağının volkanik bir dağ olduğunu söylemiştik. Evet, Ağrı dağı sönmüş volkanik dağlardan bir tanesidir. Son volkanik patlamasını ise kayıtlarda 1840 yılında yaptığı yazılmaktadır.  1840 yılından günümüze kadar herhangi bir patlama olmamıştır.

Yararlanılan kaynaklar;

Wikipedia.org

Kültür ve Turizm Bakanlığı Iğdır iline ilişkin web sayfası (igdirkulturturizm.gov.tr)

Millipaklar.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ebru kızılkaya diyor ki:

    Agrı dagı peygamıberimizn yaşadı ter

YORUM YAZ