Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ağaçlar ve Ormanların özellikleri ve faydaları nelerdir?

Ağaçlar ve Ormanların özellikleri ve faydaları nelerdir?
  • 22.09.2015

İnsanoğlu var olduğu günden bugüne değin ormanların önemini bilmesine karşın her nedendir bilinmez ormanların korunması için yeterli çabayı ve özveriyi göstermemektedir. Her yıl ülkemiz de yaklaşık olarak 500-1000 hektar arasında ormanımız yanarak yok olmaktadır. Aşağıda ormanların aynı zamanda ağaçların doğaya ve insan sağlığına yaptığı faydaları okudukça ormanların ne kadar yararlı olduğu daha detaylı olarak göz önüne çıkarılacaktır.

Ormanların ve ağaçların bu faydaları ülkemizin önemli üniversitelerinden bir tanesi olan Bilkent Üniversitesinin Çevre Düzenleme ve Koruma Müdürlüğünün web sitesinden alınan bazı veriler olduğundan bilimsel veri niteliği de taşımaktadır.

Toz bulutuAğaçların ve ormanların özellikleri ve faydaları nelerdir?

-Ormanlar çok önemli bir toz emme fabrikası gibi çalışmaktadır. Aşağı yukarı 1 futbol sahası büyüklüğündeki (1/2 hektar-5000 metrekare-5 dönüm-5dekar) ladin ormanı yaklaşık olarak 16 ton civarında, kayın ormanı 34 ton civarında, çam ormanı ise 15-20 ton civarında toz emmektedir.

-Ormanlar yaklaşık olarak 50 metre genişliği bulunan bir otoparkın trafik gürültüsünü yaklaşık olarak 20-30 desibel azaltmaktadır.

-Ormanlar bulunduğu bölgelerde ısı tamponu görevi görmektedir. Yaz sıcaklığını yaklaşık olarak 5 ila 8 derece aralığında azaltırken, kış sıcaklığını ise 1,5 ila 3 derece arasında artırmaktadır.

-Ormanlar havanın nemini kuru havalarda dahi sabit tutmaktadır.

-Neredeyse bütün hayvanlara ev sahipliği yaparak onların barınmalarında çok önemli bir rol oynar.

Orman ve Hayvanlar-Hayvanların yaşamına katkı sağlayarak dünya üzerindeki biyolojik dengeyi korur. Yapraklı ağaçlardan oluşan bir bölgede yaklaşık olarak 50 kuş türünün barındığı bilgisi verilmektedir.

-Hem zehirli gazları hem de egzoz dumanlarını filtre ederek temizler. Yine kirli suları filtreleyerek temizlenmesine katkı sağlar.

-Hem bitkilerin hem de hayvanların doğal su şebekesidir.

-Özellikle 25 metre boyunda ve 15 metre tepe genişliğinde olan bir kayın ağacının sadece 1 saat içinde yaklaşık olarak 1,5 kilo civarında oksijen ürettiği bilgisi verilmektedir.

-Toprak hayatı ile bütünleşerek atıkların yeniden değerlendirilmesine katkı sağlar.

Kayın ağacı-100 yaşındaki bir kayın ağacı saatte 2,35 kilogramlık karbondioksiti yok etmektedir. Bu miktar yaklaşık olarak 40 kişinin çıkardığı karbondioksite eşittir. Kayın ağacı aynı zamanda 1 yıl içinde 700 kilo civarında toz ve 300 kilo civarında zehiri emerek dışarı süzmektedir.

-Yine 1 futbol sağası genişliğindeki iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir ormanı yılda 15 ton, geniş yapraklı ağaçlardan oluşan bir orman ise yılda yaklaşık 8 ton oksijen üretmektedir.

Yukarda vermiş olduğumuz bu bilgiler ve faydalar sadece sağlığımız ile ilgili olan faydalardır, bunun yanında hem doğal çevre, hem yaşamsal, hem ekonomik, hem güzellik ve daha sayamadığımız birçok yönden faydaları bulunmaktadır. Ve cidden “Orman Hayattır”. Lütfen ağaçları ve ormanları elimizden geldiği kadar önem verelim ve koruyalım.

Yararlanılan kaynaklar:

Bilkent üniversitesi Çevre Düzenleme ve Koruma Müdürlüğü web sitesi (cevre.bilkent.edu.tr)

Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü

Tema Vakfı

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. çağan diyor ki:

    çok güzel güzel bilgiler özenle seçilip yazılmış.

YORUM YAZ