Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ağaçkakanların Özellikleri nelerdir?

Ağaçkakanların Özellikleri nelerdir?
  • 06.02.2015

Ağaçkakanlar kuşlar arasında en dikkat çekici kuşlardan bir tanesidir. Çünkü ağaçkakanların öyle bir özelliği var ki insanlar tarafından tanınmasına ve dikkat edilmesine sebep olmuştur.

Ağaçkakanların en büyük özelliği ismini de almış olduğu çok sert yapıdaki ağaçları dahi gagası ile delmesidir.  Ağaçkakanlar müthiş hızlı bir şekilde kafalarını hareket ettirerek ağaçları çok kısa sürede delmekte ve buradaki böcekleri avlamaktadırlar. 

Ağaçkakanlar ağaçları hem besin için hem de barınma için delmektedir. Aradığı besini ağaçtan çıkarmak için küçük delikler açarlar ve buradaki böcekleri avlarlar.  Ayrıca barınmak içinde yine gagaları ile geniş delikler açarak burada kendilerine yuva yaparlar. 

Ağaçkakan-1Peki Ağaçkakanların özellikleri nelerdir? Ağaçları nasıl delmektedir? 

Ağaçkakanlar çok sert ağaçları delmelerinde ki en önemli pay gagalarına aittir. Evet ağaçkakanların gagaları oldukça sert yapıdadır. Ayrıca çok kuvvetlidirler. Çok büyük bir etki olmadığı sürece gagalarına bir zarar gelmez. 

Ağaçkakanlar kafalarını boyun kaslarının çok güçlü olması sebebi ile çok hızlı hareket ettirir ve seri şekilde ağaçlara vuruş yaparlar.  

Ağaçkakanların kafataslarıda çok kuvvetli bir yapıya sahiptir. Çok hızlı ve çok sert darbeler vurmalarına rağmen kesinlikle kafasına ve kafa içindeki beyin ve diğer organlara herhangi bir zarar gelmez. 

Ayrıca Ağaçkakanların çok güçlü ayak tırnakları bulunmaktadır. Bu tırnakları sayesinde ağaçlarda sabit şekilde durabilmekte, ağaçları gagası ile oyarken ağaca tutunmasını sağlamaktadırlar. Tırnakları her ayağında 4 adet olup bu tırnakların tamamı hem keskin hemde yapı itibariyle bir çengeli andırmaktadır.  Ağaçkakanların bu tırnakları ile birlikte dik durmasındaki en önemli sebeplerinden bir taneside kuyruklarıdır. Kuyrukları çok güçlü olup özellikle bu güçlü kuyruklar ile ağaçta dik durma yetisine sahiptir. 

Ağaçkakanların insanları hayrete düşürecek diğer bir özelliğide hiçbir zaman boşa ağaç delmemeleridir. Yani böceğin veya yiyeceğin nerede olduğunu anlar ve ona göre o yeri delerler. Kesinlikle yiyecek olmayan yeri delerek kendilerini yormazlar ve ağacada zarar vermezler. 

Ağaçkakanlar orta büyüklükteki kuşlardandır. Fakat bazı türlerinin büyüklüğü 50 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Geneli 10-20 cm uzunluğundadır. 

Ağaçkakan-2Ağaçkakanların dilleri de diğer kuşlardan ayrı bir yapıya sahiptir. Özellikle ağaç kavuğundaki böcekleri tutabilmesi ve alabilmesi için hem dilleri oldukça uzun hem de yapışkanımsı bir yapıya sahiptir. Ayrıca dillerinin kancalı bir yapısının da olduğu bilinmektedir. 

Yukarda Ağaçkakanların çok sert bir gaga, çok sert bir kafa yapısı olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca boyun kaslarının da oldukça güçlü olduğunu ve çok seri şekilde kafasını hareket ettirebildiğini ve seri şekilde ağaca darbeler vurduğunu söylemiştik. Acaba bir ağaçkakanın gagası ne kadar seridir? Acaba kafasını ve gagasını ne kadar hızlı hareket ettirebilmektedir?

Normal bir ağaçkakan 1 saniyede aşağı yukarı 9-10 tane gaga darbesi vurabilmektedir. Yani her kafa darbesi 1 milisaniyeye dek gelmektedir.  Ayrıca bir ağaçkakan bu kadar seri hareket etmesi ile birlikte yorulmak nedir bilmeyen bir kuştur.  Çünkü onlarca dakika hatta birkaç saat sürekli gaga darbeleri vurabilmektedir. 

Ağaçkakan-3Ağaçkakanlarda birçok kuşta olduğu gibi kuluçkaya ortak yatarlar. Yani hem dişi ağaçkakan hemde erkek ağaçkakan birlikte belli bir sıra ile kuluçkaya yatarlar ve bu kuluçka süreleride aşağı yukarı 15-20 gün civarındadır. Fazla yumurta ile kuluçkaya yatmazlar genel itibari ile 2 veya 3 yumurta ile kuluçkaya yattığı bilinmektedir. 

Ağaçkakanları çok sık göremeyiz. Bu ağaçkakanların azlığından ziyade insanlardan uzak durmalarıdır. Genel itibari ile tenha olan Ormanlarda yaşamayı yeğlerler. 

Ağaçkakan dünyadaki bir çok ülkede yaşam alanı bulmaktadır. Fakat özellkle Avustralya kıtasında fazla yoktur. Hatta bazı kaynaklarda Okyanusya kıtasında da bu kuş türünden olmadığı yazmaktadır. Bu iki kıta dışında neredeyse her yerde yaşam alanı bulmuştur. 

Ağaçkakanların bazı türleri ise şöyledir: Küçük Yeşil Ağaçkakan (Bu tür ülkemizde en çok bulunan ağaçkakan türüdür), Japon ağaçkakanı, kara başlı ağaçkakan, küçük sarı boyun ağaçkakan, çizgili boğazlı ağaçkakan, pul karınlı ağaçkakan, sarı boyun ağaçkakan, örgülü ağaçkakan, kareli göğüslü ağaçkakan, kızıl taçlı ağaçkakan, Kızıl kanatlı ağaçkakan türleridir. Ayrıca bu türler haricinde birçok türü de olduğu bilinmektedir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ