Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Afrika kıtasının özellikleri nelerdir?

Afrika kıtasının özellikleri nelerdir?
  • 28.10.2015

Afrika kıtası dünya üzerinde kıtlık, açlık ve teni siyah olan insanların yaşadığı, açlıktan ölen insanların çok sayıda olduğu ve dünya üzerinde en fakir ülkelerin yer aldığı kıta olarak bilinmektedir. Aynı zamanda dünya üzerinde gelişmiş ülkeler tarafından en çok sömürülen toplumların yaşadığı kıta olma özelliğine sahiptir.

Afrika kıtası “kara kıta” olarak adlandırılmıştır.

Afrika kıtasını yer olarak belirtecek olur ise kuzey tarafı Akdeniz ile Güney kısmı Hint Okyanusu ile batı kısmı Atlas Okyanusu ile Doğu kısmı ise Sina yarımadası ile çevrili olan bir kıtadır.

Afrika AçlıkAfrika kıtası özellikleri nelerdir?

-Afrika kıtasının yüzölçümü yaklaşık olarak 32 milyon kilometre kare civarındadır. Bu büyüklüğü ile dünyadaki en büyük ikinci kıta olma özelliğine sahiptir. Dünya topraklarının yaklaşık olarak1/4’lük (%24,4) kısmı bu kıtaya aittir. Dünya yüzölçümünün ise yaklaşık olarak 1/17’lik kısmını (%6)oluşturmaktadır

-Nüfus yoğunluğu en yüksek olan ikinci kıtadır.

-Afrika kıtasında yaşayan insan sayısının yaklaşık olarak 1 milyar civarında olduğu belirtilmektedir. Ve bu nüfus ile dünya nüfusunun yaklaşık %15’lik kısmının yaşadığı bir kıtadır.

-Afrika kıtası ülkeleri 54 adettir. Ve bu sayı ile dünyada en çok ülkenin bulunduğu kıta olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

-Dünya üzerinde en çok genç nüfusa sahip olan kıta açık ara farkla Afrika kıtasıdır. Neredeyse nüfusun yarısı 19-20 yaş altında bulunan insanlardan oluşmaktadır.

-Afrika kıtasının toprak bakımından en büyük ülkesi “Cezayir” ülkesi olup toprak büyüklüğü yaklaşık olarak 1190 kilometrekaredir.

Büyük Sahra Çölü-1-Afrika kıtasının büyük oranda çöllerle kaplı olduğundan bahsetmiştik. Bu çöller içinde hem Afrika kıtasının hem dünyanın en büyük çölü olan Sahra Çölü bu kıtada bulunmaktadır. Sahra Çölü Afrika kıtasında neredeyse tüm kıtanın %30’lık kısmını kaplamaktadır. Yaklaşık olarak çölün büyüklüğü 9.400.000 kilometrekaredir.

-Kıtalar içinde en fakir ülkelerin bulunduğu kıtadır. Açlıktan ölen insanların açık ara en fazla olduğu ülkedir.

-Afrika kıtasındaki en küçük ülke Seyşeller’dir.

-Afrika kıtasında nüfusu en çok olan ülke “Nijerya” ülkesi olup nüfusu 2015 yılı itibarıyla 175 milyon civarındadır.

-Afrika kıtası dünya üzerinde en eski kıtalardan bir tanesi olup yapılan bazı araştırmalara göre insanoğluyla ilgili en eski kalıntılarda bu kıtada bulunmuştur.

Afrika savaş-Afrika kıtası yine gelişmişlik düzeyi bakımından en son sırada bulunan kıtasıdır. Bu sebeple insanların birçoğu açlıktan öldüğü gibi çok basit hastalıklardan ve büyük salgınlardan ölen insan sayısı da oldukça yüksektir. Yine kıtada bulunan bazı ülkeler iç karışıklık nedeniyle iç savaş halindedir.

-İnsan hakları bakımından insan hakları ihlallerinin yaşandığı ülkeler arasında en önde gelen ülkelerin tamamı bu kıtada bulunmaktadır.

-Ekvatorun her iki kısmında toprağı bulunan tek kıta olma özelliğine sahiptir.

-En çok farklı dilin konuşulduğu kıta yine bu kıtadır.

-Kültür yönünden en zengin ve en çeşitli olan kıta yine Afrika kıtasıdır.

-Afrika kıtası dünya üzerinde en yüksek sıcaklığın ölçüldüğü kıtadır. (Libya ülkesinde ölçülmüştür)

-Afrika kıtası büyük oranda çöllerle kaplıdır. Toplam alanın yaklaşık olarak %60’lık kısmı çöllerle kaplıdır.

Fil ailesi- Afrika kıtası dünyada en çok ve en çeşitli vahşi hayvanlarının yaşadığı kıtadır. Birçok koruma alanı mevcut olup vahşi hayvanların bu alanlarda özgürce yaşaması sağlanmaktadır.

-Afrika kıtasının en yüksek noktası dünyanın önemli yüksek dağları arasında bulunan Kilimanjaro Dağı’dır. Yaklaşık olarak bu dağ 5895 metrelik bir yüksekliği sahiptir.

-Afrika kıtasının en alçak noktası ise -156 metre ile Assal Gölü’dür.

-Doğal kaynaklar yönünden zengin olan bir kıta olmasına karşın özellikle az gelişmiş ülkelerde ki maden yatakları yabancılar tarafından işletilmekte ve ülke insanları bu kaynaklardan yeteri kadar yararlanamamaktadır.

-Afrika kıtasında yaşayan ülkelerin neredeyse tamamına yakını siyah tenli insanlardan oluşmaktadır.

-Afrika kıtasında bulunan ve dünyanın en fakir ülkesi 2015 itibariyle Kongo Cumhuriyetidir. Kişi başına düşen milli gelir yaklaşık olarak 350 dolardır.

Afrika kıtasıAfrika kıtası ülkeleri hangileridir?

Angola

Batı Sahra

Benin

Botsvana

Burkina Faso

Burundi

Cezayir

Cibuti

Çad

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Ekvator Ginesi

Eritre

Etiyopya

Fas

Fildişi Sahili

Gabon

Gambiya

Gana

Gine

Gine Bissau

Güney Afrika Cumhuriyeti

Kamerun

Kap Verde

Kenya

Komor

Kongo Cumhuriyeti

Lesoto

Liberya

Libya

Madagaskar

Malavi

Mali

Mauritius

Moritanya

Mozambik

Mısır

Namibya

Nijer

Nijerya

Orta Afrika Cumhuriyeti

Ruanda

Sao Tome ve Principe

Senegal

Seyşel Adaları

Sierra Leone

Somali

Sudan

Swaziland

Tanzanya

Togo

Tunus

Uganda

Zambiya

Zimbabwe

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ