Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Afel-Perihel (Günberi-Günöte) nedir? Özellikleri nelerdir?

Afel-Perihel (Günberi-Günöte) nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 22.12.2015

Bu iki terim coğrafya bilimi terimleri olup, hayatımızda karşımıza coğrafya terimi olarak çıkmakla birlikte isimlerinin çeşitli mekân isimlerine (kafe, eğlence yerleri, oyun yerleri vb.) isim olmalarından dolayı ismine aşina olduğumuz terimlerden ve isimlerden iki tanesidir.

Afel ve Perihel nedir? Ne anlama gelmektedir? Özellikleri nelerdir? Maddeler halinde bakalım.

Günöte1-Perihel (Günberi) nedir?

Perihel, kısa tanım olarak dünyamızın Güneş etrafında döndüğü sırada Güneşe en yakın olduğu zamandaki durumuna verilen isimdir. Türkçe karşılığı olarak Günberi denmesindeki amaç budur. Yani beri yakın anlamına geldiğinden “Günyakın” olarak da aklımızda tutabiliriz.

2-Afel (Günöte) nedir?

Afel, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinde dönüşü esnasında Güneş’e en uzak olduğu zamandaki konumuna verilen isimdir. Türkçe karşılığı olarak Günöte ismi verilmiş olup, öte kelimesi uzak kelimesi ile yakın anlamda bulunduğundan “Günuzak” olarak da akılda tutulabilir.

Günöte ve günberi durumuPerihel (Günberi) ve Afel (Günöte) özellikleri nelerdir?

-Dünyamız Güneş etrafındaki dönüşünü yaklaşık olarak 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Bu süre zarfında Güneşin etrafında döner iken ekliptik şekilde yani yuvarlak olmayan yumurta benzeri bir yörünge takip etmektedir.

-Dünyamız Güneşin yörüngesinde döner iken en yakın olduğu zaman yani perihel zamanı 3 Ocak tarihidir. (Bazı kaynaklarda bu tarih 4-6 Ocak tarihleri arası gösterilmektedir)

-Afel zamanı yani Güneşe en uzak olduğu zaman ise 3 Temmuz tarihidir.  (Bazı kaynaklarda bu tarih 3-4 Temmuz aralığı olarak gösterilmektedir)

-Dünyamız Güneş’e en yakın olduğu zamanda (Perihel de) Güneş ile Dünya arasındaki mesafe 147.300.000 kilometredir.  (Güneş ile Dünyamız arasındaki ortalama uzaklık 149.000.000 kilometredir)

-Afel zamanında Dünya ile Güneş arasındaki mesafe en uzun mesafeye çıkmakta olup bu sıradaki aradaki uzaklık 152.100.000 kilometredir.

Günöte ve Günberi-Tarihlerden de anlaşılacağı üzere perihel zamanında Kuzey yarımküre de kış mevsimi yaşanır iken Güney Yarımkürede yaz mevsimi yaşanmaktadır. Afel zamanında ise tam tersi bir durum olmaktadır.

-Görüldüğü üzere Dünyanın Güneşe en yakın olduğu mesafe ile en uzak olduğu mesafe arasında yaklaşık olarak 4.800.000 kilometrelik bir mesafe farkı bulunmaktadır.

-Afel ve Perihel döneminde Dünya güneşe yakınlığı itibarıyla değişkenlik gösterdiğinden dünyanın ısısı fark edilmeyecek oranda artış veya azalış göstermekte olup, bu miktar çok çok az bir değerdedir.

-Şu durumu da belirtmekte fayda vardır. Her ne kadar afel ve perihel terimleri dünyamız ve güneş arasındaki mesafeler için kullanılıyor ise de bu durum güneş sisteminde bulunan tüm gezegenler ve tüm gök cisimleri içinde kullanılmaktadır. Yani bir Merkür gezegeninin de günberi ve günöte durumları vardır ve yine diğer gezegenlerinde aynı şekilde güneş çevresinde dönmelerinden dolayı günberi ve günöte durumları bulunmaktadır.

-Ayrıca Perihel, enberi, günberi, günyakın hepsi aynı anlama gelmekle birlikte; Afel, günöte, enöte ve günuzak terimleri de aynı anlama gelmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Onur ÖZER diyor ki:

    harika bir yazı çok açıklayıcı olmuş grafik destekleri konuyu tam anlamama yardımcı oldu emeğinize sağlık

YORUM YAZ