Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Adli Sicil (Sabıka Kaydı) kaydı silinmesi

Adli Sicil (Sabıka Kaydı) kaydı silinmesi
 • 22.12.2014

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemiz yasalarında suç işleyen kişiler ile, yaptığı davranışlarda kusur nedeniyle mahkemelerce ceza verilen kişilerin bu suçlarına ilişkin kayıtların belli bir süre saklandığı sisteme veya kişilerin bu kayıtlarına sabıka kaydı yada adli sicil kaydı denmektedir.

Adli sicil kaydı ile Sabıka Kaydı veya İyi hal kağıdı denilen belgeler aynı belgelerdir.

Adli Sicil (sabıka kaydı) özellikleri nelerdir?

Adli Sicil Kaydı kimlere verilir?

Adli sicil kayıtları gizlidir.

Adli Sicil Kaydı şahsın kendisine, vekalet sunma koşuluyla kanuni temsilcisine, vasisine, 18 yaşından küçük ise anne babasına veya istemleri halinde kamu kurum ve kuruluşlarına verilebilmektedir.

Adli Sicil KaydıAdli Sicil kayıtları nerelerden alınmaktadır?

Adli Sicil kayıtları Adli Sicil Müdürlükleri (Adliyelerde bulunur), Kaymakamlıklar, Yurt dışında Büyükelçilikler gibi yerlerden alındığı gibi artık e devlet yoluyla da internet üzerinden alınabilmektedir.

Adli sicil kayıtları nasıl ve  ne şekilde saklanmaktadır?

Adli sicil kayıtları, Adli sicil ve Arşiv kaydı olarak iki şekilde tutulmaktadır. Adli Sicil kayıtları Adli sicil kaydının neden istendiği konusuna bakılmaksızın bütün istemlerde gözüken kayıtlardır, fakat arşiv kayıtları sadece belli konular için istenen kayıtlarda verilmektedir. Örneğin özel iş için istenen kayıtlarda arşivdeki kayıtlar gözükmez, Fakat devlet memurluğu, silah ruhsatı, Kamu kurum ve kuruluşların istemi vb. gibi durumlarda her iki kayıt birden verilmektedir.

Adli sicildeki kayıtlar belli bir süre sonra Arşiv kaydına atılmaktadır. Belli bir süre geçtikten sonrada arşiv kayıtlarından silinmektedir.

Adli Sicil ve Arşiv kayıtları silinebiliyor mu?

Hem Adli sicil kayıtları hemde arşiv kayıtları kanunda belirtilen süreler sonunda tamamen silinmektedir. Yasalarımıza göre Arşivde en uzun süre kalan bir sicil kaydı infazdan itibaren 30 yıl kalmaktadır (Önceki yasalarda bazı suçlar örneğin yüz kızartıcı, verilen ceza 1 yıl üzerinde olan suçlar vb. gibi bazı suçlar Adli sicil kaydından silinmesine rağmen arşiv kaydından hiçbir şekilde silinmiyordu fakat günümüzde en uzun süre kalan suç dahi infaz tarihinden itibaren 30 yıl içinde silinebilmektedir)

Tutuklu-Hükümlü-CezaeviAdli Sicil Kayıtları nasıl silinmektedir?

Adli sicil kayıtları eğer koşullar oluştu ise ve kayıtlarda eksik bir durum ve eksik bir belge yok ise Ankara İlinde bulunan Adli Sicil Genel Müdürlüğü’ne bizzat veya posta yoluyla verilecek dilekçe ile silinebilmektedir.

Adli Sicil kayıtları neden saklanır?

Adli sicil kayıtlarının saklanmasının sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

Öncelikli olarak suç işleyen kişinin tekrar suç işlemesi durumunda bu kişiye verilecek ceza miktarının belirlenmesinde önemli rol oynaması,

Devlet ve kişilerin bir kişiyi işe alma veya başka bir sebepten dolayı suç işleyen kişilerin sabıkalarından haberdar edilmesinin sağlanmasıdır.

Hakim-SavcıBütün suçlar Adli Sicil ve Sabıka kaydına işlenir mi?

Hukuk davaları Adli sicil kaydına işlenmez (boşanma, alacak verecek, iş davaları vs.)

İcra dosyaları veya haciz durumları Adli sicil kaydına işlenmez.

Mahkemece verilecek bazı nitelikteki kararlar Adli sicil kaydına işlensede sadece mahkeme yargılamalarında ve savcılık soruşturmalarında istem halinde gözükür.

18 Yaşından küçüklerin işledikleri suçlardan dolayı işlenen sicil kayıtları sadece mahkeme yargılamalarında ve savcılık soruşturmalarında istem halinde gözükür.

Mahkumiyet kararı verilmiş, Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş, denetimde serbestlik kararı verilmiş suçların çok az istisnaları hariç tamamı adli sicil kaydına işlenmektedir.

Beraat Kararları Adli Sicil Kaydına işlenir mi?

Beraat kararları kesinlikle adli sicil kaydına işlenmez.

Savcılık kararları adli sicil kaydına işlenir mi?

Savcılıkça verilen Takipsizlik Kararları, İddianameler veya başka türlü hiçbir karar adli sicil kaydına işlenmez. Adli Sicil kaydına işlenen bütün kayıtlar Mahkeme tarafından verilen kararlara ilişkin kayıtlardır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Hiram Abas diyor ki:

  Basit yaralama ve hakaret suçluları hakkında hüküm verilmesi veya bu suçlardan para cezası almak sabıka ve/veya adli sicil kaydına kayıt edilirmi ?

  1. admin diyor ki:

   Evet kaydedilir. Eğer yaş 18′den küçük iken işlenmiş ise sadece mahkemelerce ve savcılıkça alınan kayıtlarda gözükür. Yaşı 18′den küçük olan kişilerin almış oldukları sicil kayıtları, adli sicil kaydına işlenmesine karşın sadece mahkeme ve savcılık tarafından istenen kayıtlarda gözükür. Normal şartlarda yaralama ve hakaret suçları diğer suçlar gibi hem Sicil kaydında, hemde arşiv kaydına gözükür. Günümüz yasalarına göre sicil kaydına işlenen bu suçlar yerine getirildiklerinde arşiv kaydına alınır ve arşiv kaydında yerine getirmeden itibaren 15 yıl kalır. Arşiv kayıtları sadece resmi kurumlara verilecek sicil kayıtlarında gözükürken henüz arşive alınmayan kayıtlar bütün alınan adli sicil kayıtlarında gözükür. Hükmün açıklanmasına karar verilen suçlar ise sadece mahkeme veya savcılık tarafından alınan veya istenen kayıtlarda gözükür. Diğer istemlerde gözükmez. Yani hükmün açıklanmasına geri bırakılmasına ilişkin kararlarda adli sicil kaydına işlenir.

   1. Buse diyor ki:

    Merhaba cinsel istismarda uzlaşmaya gidilirse sicile işlenir mi işlenmez mi acaba ?

   2. Melike diyor ki:

    Merhaba ben 2 yıl önce erkek arkadaşım tarafından şiddet gördüm hakkında suç duyurusunda bulundum oda benim hakkımda bulundu bir süre sonra ikimizde olay mahkemeye gitmeden sikayetten vazgectik emniyet kayıtlarında var bunun silinmesi mümkün mü

   3. Özer Yeydem diyor ki:

    admin benim yaşım 23 ailemle yani annemle aile içi şiddet yaşadım bunu yaşadıktan sonra karakolluk ve mahkemelik olduk annemle annem karakola gidip şikayetçi olmadığı halde mahkemeye heyeti benim adıma 3 bin tl para cezası kestiler ve bu para cezası benim adli sicil kaydına işlenmiş geçen iş aramıştım bulmuştum evraklarımı hazırlamıştım ve evraklarımı çıkartırken sabıka kaydını da çıkartmıştım ama bu adli sicil kaydım var diye beni işe almadılar şimdi ben bu sicille nasıl iş bulurum nasıl işe girerim lütfen bana yardımcı olun bilenler veya bilmeyenler lütfen borcum var işe girmeliyim çalışıp ekmeğimi kazanmalıyım ama adli sicil kaydım olduğun dan dolayı işe giremiyorum iş verenler istemiyorlar lütfen yardım edin iş bulamıyorum acaba iş kura gitsem adli sicil kaydım var iş bulamıyorum diye gidip sorsam olur mu

    1. admin diyor ki:

     Adli Sicil kaydında para cezası verilmişse ve bu para cezasını yatırmış iseniz. Sicil kaydınız silinir arşiv kaydına atılır. Arşiv kayıtları sadece resmi kurumlara verirken çıkar. Özel işlerde gözükmez. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne sicilinizi sildirmek için dilekçe verin daha sonra özel iş diye sicil kaydı almanız gerekir. Fakat verilen ceza yerine getirilmeden sicil kaydınız silinmez ve arşive atılmaz.

 2. Mete Han diyor ki:

  Yeni yönetmeliğe göre bakaya durumu adli sicil kaydına işler mi?

  1. admin diyor ki:

   Bakaya kalmak suçu sonradan çıkarılan yasa gereğince, ceza yasasına göre soruşturma ve kovuşturmaya tabi olmadığından adli sicil kaydına işlenmemektedir. Adli Sicil kaydında var ise de başvuru neticesinde silinmektedir.

 3. Mehmet diyor ki:

  3adet kredi dosyam vardi bu dosyalarin borcunu avukatlara odedim fakat adliyeye harc parasi yatirmadim takipsizlikten dustu dediler kredi cekerken gorukuyor nasil kaldirabilirim

  1. admin diyor ki:

   Banka borçlarına ilişkin icra takiplerini tam bilmemekle birlikte banka borçlarına ilişkin icraya verilen kişilerin isimleri bankalar birliği tarafından kayıt altına alınmaktadır. Takipsizlikten düşen dosyalar tam anlamıyla biten dosyalar değildir. Belli bir süre yine alacaklı tarafın takibe başlama talebine kadar tutulur. Alacaklı taraf tekrar takip edilmesi için talepte bulunur ise tekrar açılabiliyor fakat bankalarda özellikle icraya düşen müşterileri için kayıt oluşturmaktadırlar. Bankaların oluşturduğu bu sicilleri ancak ancak bankanız veya bankalar birliğinden sorabilirsiniz.

 4. Mehmet Bayrak diyor ki:

  Cinsel saldırı iddiası ile karakolda göz altına alındım.
  Mahkemede yargılandım.
  Mahkemede, herhangi bir ceza almadan beraat ettim.
  Ancak karakoldaki göz altı kaydım, Pol-Net kayıtlarında gözükmeye devam etmektedir.
  Pol-Net kaydının silinmesi mümkün müdür? Nasıl?
  Teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Beraat Kaydı Adli Sicile İşlemez, Fakat Polis Kayıtlarında yani GBT kayıtlarında gözükür. Beraat Kararının kesinleşmiş bir suretinin Mahkemeden alıp, GBT ile ilgili Emniyet birimine başvuru yaparsanız silinme ihtimali olabilir?

 5. Deniz diyor ki:

  Mağaza çalışanıyım Türkcell bi müşterimiz beni şikayet etmiş yanlış paket değişikliği yaptığıma dair .olabilir belki günde 20 30 defa işlem yapılıyor 30 lira zararı var benim sicilim vs bişey oluyormu savcılığa vermişler bugün karakola ifade verdim bütün moralim alt üst oldu 20 lira için savcılıklara gitmişler hayatımda ilk kez karakola gittim kağıtta dolandırıcılık sahtecilik bürosu yazıyor kimseyi dolandırmadım

  1. admin diyor ki:

   Savcılığa başvuru yapılmışsa savcılık yapılan işlemde suç unsuruna rastlamaz ise takipsizlik kararı vererek dosyayı kapatır. Bu durumda adli sicil kaydına işlemez. Veya savcılık suç olduğu kanaatine varır ise hakkınızda dava açar mahkemede yargılanırsınız dava sonucunda beraat ederseniz Yine adli sicil kaydına işlemez. Fakat mahkeme hakkınızda herhangi bir cezaya hükmeder ve bu ceza kesinleşir ise Adli Sicil Kaydınıza bu suç işlenir.

   1. Deniz diyor ki:

    Peki beyfendi siz bu işlemin Nasıl sonuçlanacağını düşünüyorsunuz yanı çok basit bişey gerçekten anlam veremedim yanı maximum 30 40 liralık bi zararın bahsi geçiyor

    1. admin diyor ki:

     Orada suçun niteliğinin dolandırıcılık veya sahtecilik mi olduğunu emniyette net olarak bilemezler, Savcılık aşamasında ve eğer dava açılırsa yargılama aşamasında suçun niteliği belli olur. sahtecilik ve dolandırıcılık suçuna giriyor ise bu suçlar ciddi suçlardır. Suçun parasal miktarı az bile olsa büyük sıkıntılara sebebiyet verilebilir. Ve bildiğimiz kadarı ile dolandırıcılık suçu ise bu suç şikayete de bağlı değildir. İleri de şikayetçi taraf şikayetinden vazgeçse dahi kamu davası devam eder. Bu sebeple konuyu basit görmeyerek özellikle bir avukattan bilgi alınmasında yarar vardır.

 6. ebru diyor ki:

  Iyi aksamlar ben davada magdur taraftayim acaba bu benim sicilime degilde arsiv kaydin da gozukur mu ve bana kamuda sorun cikartir mi

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicil Kaydı hüküm giyenlere ilişkin tutulan kayıtlardır. Mağdurlar suçtan zarar gören kişi olup, herhangi bir suç işleyip ceza almadıkları için adli sicil kaydına işlenecek bir hususları yoktur.

   1. ebru diyor ki:

    Peki arsiv de gozukur mu ? Kamu sektorunde işe baslama da sikinti olur mu

    1. admin diyor ki:

     e-devletten Adli Sicil kaydı alınıyor, Resmi Kuruma verilmek üzere bakıldığı zaman sicil ve arşiv kaydına ilişkin bölümler gözükmektedir. Veya Adliyeden Resmi kuruma verilmek üzere bir sicil kaydı alarak sicil kaydı olup olmadığına bakılabilir. ama sicil kaydı alırken her zaman resmi kurum için alın çünkü resmi kurumlar için alınan sicil kayıtlarında arşiv kaydı gözükür şekilde verilmektedir. Özel iş için alınan kayıtlarda arşiv kaydı verilmez.

     1. suat diyor ki:

      S.a admin şuan denetim serbeslige cık 3 ay oldu 9 ayım var bitmesine infazımda 2019 işe girerken sorun oluyor hatda almıyorlar mahkemem uyuşturucu özel iş için temiz sabıka kaydı alınabilirmi şimdiden ilgi alakana teşekkür ederim

     2. admin diyor ki:

      Adli sicilde bulunan kayıtlara infazın bitmesi ile birlikte infaz belgesi düzenlenir ve Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne bu belge ile yapılacak başvuru ile silinerek arşiv kaydına alınır. (Bazı durumlarda Savcılığın düzenleyeceği infaz belgesi veya yerine getirme fişinin sisteme girmesi ile birlikte sistem sicildeki kaydı resen silerek arşiv kaydına atabilir) Arşiv kayıtları sadece resmi işlerde gözükür özel işlerde gözükmez. Adli Sicilde bulunan kayıtların tamamı Özel İşlere girerken gözükür ve adli sicildeki kayıtlar infazı bitmeden silinemezler. Fakat Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne her zaman sicil kaydınızın silinmesi için başvuru yapabilirsiniz. Adli Sicildeki kaydın silinme koşulları oluşmuş ise silinir oluşmamış ise size bu konuda bilgi verilir.

 7. damla diyor ki:

  Merhabalar.iki uç sene önce bir kişi beni şikayet etmişti.savcılığa gittim ifade verdim.gidebilirsin dediler çıktım gittim sonrasında da herhangi bir arama sorma olmadı.acaba sicilime işlemiş midir?

  1. admin diyor ki:

   Cumhuriyet Savcılığının kararları genel itibarıyla takipsizlik ve iddianamelerden oluşmaktadır. Ayrıca adli para cezaları da verebilmektedir. Bir suçun sicil kaydına işlenmesi için mahkemeden hüküm giyilmesi gerekir. Ve mahkemeler sanıkların ifadelerini almadığı sürece karar vermezler. Bu nedenle sizle ilgili bu şikayet muhtemelen takipsizlik kararı ile sonuçlanmış olabilir. Fakat kesin olarak öğrenmek için adli sicil kaydını e-devlet üzerinden veya Cumhuriyet Savcılıklarından alarak her zaman kontrol edebilirsiniz. Özellikle resmi kurum için alınması halinde adli sicil ve arşiv kaydı birlikte sorgulanır her iki kayıt sonucu da aynı evrak verilir.

 8. burcuvildan diyor ki:

  Benim eski is yerim de bana bana zorla tehditle zorla beni suclu gosterip istifa ve beyanname yazdirdilar imzalattilar buyuk bi fima oldugu icin suan bi sey yapamadim istifada beni suçlu gosterdiler bu durum benim sicilime islermi simdi baska bi iste calisiyorum suan sicilim temiz gözüküyor ilerde bi sey olurmu

  1. admin diyor ki:

   Mahkemeye çıkmayan veya mahkemeye çıkıpta herhangi bir ceza almayan veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmeyen hiç kimsenin adli sicil kaydında suç sicili bulunmaz.

 9. burcuvildan diyor ki:

  Yani benim bulunmaz dimi allaha Şükür

 10. burcuvildan diyor ki:

  Herseyi ile bi sucun sicile islenmesi için mahkeme olması şarttır diyosunuz öylemi

 11. burcuvildan diyor ki:

  Nen size daha once yazmıştım başıma gelen olayı size şunu da sormak istiyorum o olayda benim ses kaydimida almışlar öyle bir şey duydum ama beni istedigi zaman konusturup istedigi zaman konusturmadilar yani bana bir seyi izah ettirmediler beni suçlu yaptılar ben zaten o anda suphelenmistim bide ben karşı çıkınca üstüme yürüdüler bayağı kötü bir olay yaşadım peki simdi bundan sonra bana karşı taraf dava açabilirmi birde madem ben sucluyum niye o zaman ilk basta polise gitmediler

 12. guney diyor ki:

  İyi günler hocam benim cokk kafami kurcaliycak sorunum var yemeden içmeden kesildim psikolojik olarak kafama takarak çıktım diyebilirim 2008 yılında bir cahil yaparak yüz kizartici suç işledim sonra çok pişman oldum mahkeme bunuda pişmanlığını söyledim ondan sonra hiç bisey suç işlemedim 2010 yılında mahkeme sonuçladi bana hgb kararı vermedi yanlış pişman oldugumdan iyi halimden tüm memnun haklarının iadesini infaz dolunca kullabilcegimi karar verdi mahkeme kağıdında 2 yıl denetim serbestlik infaz bitince tüm memnun haklarının kullanabiliriz diyor e devlet giriyorum sabikam gözüküyor ama tüm resmi adliye kurumlarına gidiyorum sabikam yok ne arşiv kaydında nede sabikam var temiz 2011 yılında özel güvenlik oldum şimdi devlet kurumunda özel guveligim sonra memur olarak kurumumuz bizi memur olarak alabilir benim.korkum 5/sene hizmet vermsim.memurluğu beklerken bu sorun çıkarsa karşıma naparim bisey ölurmu sorun cikarmi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin diyor ki:

   Bir Adli Sicil Kaydının e-devlet’ten alınınca çıkıpta Adli Sicil Müdürlüklerinden veya Cumhuriyet Savcılığından alınınca çıkmaması gibi bir sorun ancak sistemsel bir hata ile mümkün olur. E-devletten Adli Sicil Kaydı alınması durumu son birkaç yıldız hizmette olması sebebiyle bazı sıkıntılar olabilmektedir. Adli Sicil kayıtları herhangi bir harf hatası veya TC kimlik numarasındaki hatadan kaynaklı olarak gözükmeyebilir bu konuda sizin hukuki konuda bilgi sahibi olan kişilerden (avukatlar vb) yardım almanız faydanıza olacaktır. E-devlette eğer hakkınızdaki mahkemeler bölümünde bilgilendirme amaçlı çıkıyorsa bu normaldir. Burada sabıka kaydınıza işlemeyen suçlar dahi bilgilendirme amaçlı gözükebilmektedir. Fakat E-Devlette Adli Sicil Kaydı sorgulama ekranında çıkıyor ise ve Adliye, Savcılık gibi yerlerden alınan sicil kayıtlarında çıkmıyor ise bunda bir yanlışlık vardır. En iyisi hukukçu bir kişiden hukuki bilgi ve yardım almak faydanıza olacaktır.

 13. gürkan diyor ki:

  Adli sicil kaydı sisteme işlendikten 5 yıl sonra mı silinir yoksa ceza bittikten 5 yıl sonra mı?

  1. admin diyor ki:

   İki Türlü kayıt vardır Adli Sicil ve Arşiv kaydı, Adli Sicil kaydı infaz ile birlikte silinirken arşiv kaydı suçun niteliği ve işlendiği zamana göre göre infaz edildiği tarihten itibaren 5, 15 ve 30 yıl gibi sürelerin geçmesi ile birlikte arşiv kaydındanda silinmektedir. Toplumda tüm suçların 5 yıl geçmesiyle silinir gibi yanlış bir bilgi bulunmaktadır.

 14. acılı anne diyor ki:

  Yasının kucuk olması ragmen onlarca kısıyle davası olan kızın 3 aydır polıs takıbıındeyken 16 yasındakı oğlumda son 1 guın kala takıbe takılması ve okuldan alınarak polıslerın karakaola gotrmesıı ıfalerının alınmadan kendı ısteklerı dogrultusunda doldurulması sonucu cezaevıne alındı.cocuk sonrakı mahkenemelrde ben bırsey yapmadım dedi 8 ay sonra serbest kalmıstıı.Yargıtaydan gelen ceza onaylandı 20 GUNDUR oğlum cezaevınde 11 ksının bulundugu bu olayda oğlumun sucsuz oldugunu bılıyrumm .bır anne olarak ne yapmam gerektıgını bılmıyrum 4 kısı aynı avukattaydıkk sanırım ben orda hata yaptımm lutfen bana yardım edınn yon gosterın..bu kızımız bızden harıc 2 gurubu daha var onları mahkemesı hala surmektee artık dayanıcak gucum kalmadı..

 15. Salih karakus diyor ki:

  Merhaba. 2 gun oncetartsmali oldugum kisiyi aradim beni isyerine cagrdi isyerinde o kisiyle kavga ettik ilk yumrugu bna muska gibi sert bir cisimle vurdu daha sonra bende ona vurdum boylece kavga ettik. Benim kafamda 3 yerime vurdugu demir parcasi yuzunden dikis arildi Bnde darp raporu aldim ama sahis ifadesinde ilk benim vurdugumu o yuzden darp ettigini soylemis ve ayrica muskayla degil buyuk bi kagit deliciyle vurdugunu soylemis
  Simdi ikimizde birbirimizden sikaywtciyiz mahkemeye cikacagiz. Acaba sonuc ne olur
  Adli para cezasi alirsam bu adli sicil kaydima isler mi

  1. admin diyor ki:

   Savcılık tarafından dava açıldıktan sonra mahkemece hakkınızda beraat dışında verilecek tüm hükümler sicil kaydınıza işler. Hükmün Açıklanması kararı verilirse buda adli sicil kaydına işler fakat Yargılamalar haricinde herhangi bir istemden dolayı alınacak adli sicil kayıtlarında gözükmek.
   İşlemiş olduğunuz suçtan dolayı para cezasına hüküm verilirse buda adli sicil kaydınızda gözükür. Tecil edilse dahi gözükür.

   1. Xx diyor ki:

    Peki cezaya hukmolunmamasi kararı da adli sicile işler mi ??

    1. admin diyor ki:

     Hayır islemez

    2. admin diyor ki:

     HAGB kararları adlı sicile işlenir fakat sadece merkez sorgulamaları ve mahkemece ve savcılıkça yapılan sorularda gözükür

 16. sibel tezcan diyor ki:

  Merhaba ben 2003 te yapmadığım bir sey den mahkemelik oldum polisler bile parmak izi aşamasında parmak izi almayıp korkma birsey olmaz dediler .sonrasında mahkeme tabi ..bir hafta sonra bana bir tebligat geldi o dönem 7 tl civarı bir odeme yaptim vergi dairesine .bir ay sonra özellikle sabıka kaydı aldim temizdi fakat bir yıl sonra iş icin sabıka kaydı aldığımda adlı sicil yazısı vardı ..ve ise kabul edilmedim.o anki psikoloji ile universiteyi bile bıraktım …aradan uzun zaman geçti ama her zaman engel oldu çoğu işi geri teptim o leke ile karşılaşmamak icin …simdi uzerime açılmış bir şirket var eniştem cok ısrar edince birsey diyemedim tabi o lekeli sırrı benden baska bilen yok :( herzaman kabusum oldu ..eniştem ihaleler icin sabıka kaydı lazim diyor ve ben ne yapacağımı bilmiyorum .acaba silinmismidir ..e devlet te alınan sabıka kaydında gorunurmu ihalelerde ortaya cikarmi bu durum ne olur bilgisi olan yardımcı olsun bana bu kabus ne zaman biticek :( en kisa zamanda bilgilendirirseniz cok sevinirim acil bir durum …

  1. admin diyor ki:

   Resmi Kuruma verilmek üzere Cumhuriyet Savcılığı Adli Sicil Müdürlüklerinden sicil kaydı alarak veya e devlet şifresi alarak resmi kurum sorgulaması yoluyla sicil kaydının bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz. Eğer işlemiş olduğunuz suç yüz kızartıcı bir suç değilse (hırsızlık, rüşvet, irtikap, emniyeti suistimal, dolandırıcılık vs.) para cezasını yatırmış olduğunuz yani verilen cezayı infaz etmiş olduğunuz tarihten itibaren 5 yıl geçmesi ile silinebilmekle birlikte özellikle belli bir tarihten sonra 2003 veya 2005 tarihinden sonra işlenen suçlarda bu süre 15 yılda olabilmektedir. Bu sebeple kesin bir netice alabilmek için Adli Sicil Kaydını silmekle yetkili kurum olan Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne sicilinizin silinmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Silinme koşulları oluşmuş ise silme işlemi yapılır, oluşmamış ise neden ve ne zaman oluşacağına ilişkin veya eksik bir evrak bulunması halinde bu evrakın tamamlanması ile silineceği bilgisi tarafınıza verilmektedir. Bu sebeple sabıka kaydınız var ise kesinlikle bu kuruma başvuru yaparak Adli Sicil veya Adli Sicil Arşiv kaydınızın silinmesi başvurusunda bulunmanız faydanıza olacaktır.

 17. hakan köksal diyor ki:

  mrb efendim ben 2007 yılında 6136 dan bir yıl 3 ay ceza aldım ertelemeli ve daha sonra hiç suç kaydım yok bunu sabıka kaydından ve arşiv kaydından nasıl sildirebilirim teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   6136 Sayılı Ateşli Silahlar suçu hem suçun niteliği hemde işlendiği suç tarihi itibarıla erteleme süresinin bitmesinden sonra Savcılıktan 51.maddeye göre yerine getirme fişi alınması koşuluyla silinir ve arşive atılır. Bu şekilde özel işlerde gözükmez fakat tecil süresi bitiminden 15 yıl geçmedikçe arşiv kaydı silinmez. Ve arşiv kaydı resmi kurumlara verilen sicillerde gözükür.

 18. a kadir saylağ diyor ki:

  ben 4y 6ay çeza yedim 1996 sabıka kaydım silindi ama adli siçir arşiv kaydı silinmedi ankaraya baş vurdum bana dedilerki 15 yıl çeçmesi lazım ozamanın dolmasına 30 gün kardı silinirmi açaba

  1. admin diyor ki:

   İnfazın bitmesinden itibaren 15 yıl geçmiş ise “Memnu Hakların İadesi kararı” alınması koşuluyla silinir.

   1. a kadir saylağ diyor ki:

    ben 1 agırçeza mahkemesi baş vurdum ve memnu haklarımın iyadesinini istedim kalar şuydu sicir kaydında kısıtlamış bir hakınınbulunmadıgı anlaşıldıgından bu husuta kararverilmesine yer olmadıgına karar velirmişti

    1. admin diyor ki:

     Size karar verilirken her ne kadar memnu hak yönünden bir kısıtlama getirilmemiş ise de verilen ceza nedeniyle belli haklardan sizi mahrum bırakmaktadır. Özellikle 2005 ten sonra çıkan 5237 Sayılı Yasadan sonra işlenen suçların tamamı (kazaen işlenen suçlar ve bazı özel nitelikli suç ve cezalar haricinde) infazından itibaren 30 yıl içinde silinmektedir. Ancak Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı (Memnu hakların iadesi) alınması koşulu ile bu süre 15 yıla inmektedir. Bu durum Adli Sicil Kanununda mevcut bulunmaktadır. Şunu belirtmekte fayda vardır ki örneğin devlet aleyhine işlenen suçlar haricindeki kararların neredeyse tamamında devlet memuru olamaz gibi bir yasaklama bulunmamasına veya milletvekili olamaz vb. gibi ibare bulunmamasına karşın, devlet memurları kanununda yüz kızartıcı suçlardan hüküm giyen ve 1 yıldan fazla hapis cezası alanlar devlet memurluğuna girememektedir. Bu nedenle verilen cezaların ve işlenen suçların birçoğu zaten bazı hakları kısıtlayıcı niteliktedir. Bu sebepten dolayı Eğer bir cezanın infazından sonra 3 yıl içinde herhangi bir suç veya benzeri durum olmadığı sürece ve yapılan emniyet araştırmaları neticesinde olumlu görüş verildiği sürece verilen cezanın infazını takiben 3 yıl sonra memnu hakların iadesi kararı verilebilmektedir. Ağır Ceza Mahkemesi kararına itiraz edip bundan da sonuç çıkmaz ise bir hukukçuya başvurmanızda yarar bulunmaktadır.

     1. a kadir saylag diyor ki:

      ben adlisicil ve istatitik g müdürlügüne evlakralımı gönderdim suç dosyamı mahkemeden aldıgım kaları ve direkçemi gönderdimben şehit kardeşimden dolayı memuyiyetim duruyol ve ben açık konuşmak gelekirse ılza geçmeye teşedüsten çeza yedim herneyse bütün evraklarım inçereni ve bana geren çevap şuydu 15 yılını dodudugunda alşiv kaydın siline çek dedi sabıka kaydım silindi açada alşıv kaydım silinirmi 15 yılın dormasına 10 gün kardı

     2. a kadir saylag diyor ki:

      haren sizden bigi alamadım iyi akşamlar

 19. mehmet diyor ki:

  iyi günler bundan 9 yıl öncesinde cinsel istismar sucundan yargılandım ve 1 yıl hapis cezası aldım ve bunu paraya cevirdiler parasını ödedim şimdi ise e devlette gözüküyor fakat adli sicil kağıdımda gözükmüyor sizce silinmişmidir

  1. admin diyor ki:

   Arşiv kaydında duruyor olması gerekir. Özel işlerde çıkmaz ama resmi işlerde bu suç infazından itibaren 15 yıl kadar daha arşiv kaydında gözükmesi gerekir. E devletten alınan adli sicil kaydında görülüp de, savcılık veya adli sicil müdürlüklerinden fiziki olarak alınan adli sicil kaydında görünmemesi ancak sistemsel hata sebebiyle olabilir. Yoksa her ikisinde de adli sicil kaydında silinse bile resmi kurumlar için verilen arşiv kaydında gözükmesi gerekir.

 20. ender kart diyor ki:

  2001 yılında 2863′e 67′den 6 ay ceza aldım, 600 TL (bugünkü parayla) para cezasına çevrildi. Şimdi adli sicil kaydımda çıkıyor. 3 hafta önce avukat aracılığı ile adli sicil kaydı silinmesi için başvurdum. Hala silinmedi. Bu işlem ne kadar sürer veya silinmeme gibi bir durum var mıdır? Şimdiden teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma kanundan almış olduğunuz 600 TL para cezasını yatırmış olduğunuz tarih Yerine getirme veya İnfaz Tarihidir. Bu Suç para cezasını yatırdığınız anda silinerek arşiv kaydına alınır. Suçu işlediğiniz tarih 2001 yılı olduğu için Para cezasını yatırmış olduğunuz tarihten itibaren 5 yıl geçmiş ise arşiv kaydından da silinme koşulları oluşmuş demektir. Sicil kaydınızda örneğin yerine getirme fişi gibi eksik bir belge yok ise Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne bizzat yapılan ve elden verilen evraklarda en geç 1 hafta içinde sonuçlandırılırken dışardan posta ile gönderilen evraklarda bu süre 1 ay kadar sürebilmektedir. Fakat eksik bazı belgelerin bulunması halinde bu eksik evrakların tamamlanması istenebilmektedir. Bu sebepten dolayıdır ki şu kadar süre de silinir gibi bir tarih vermek yanlış olur. Fakat İnfaz tarihinden itibaren 5 yıl geçmiş ise hem sicilden hemde arşivden silinebilir bu adli sicil olduğunu söyleyebiliriz.

 21. abdullah diyor ki:

  Merhaba..sınıfta arkadasin telefonunu aldım. .polisler gelince korktum. .sonra çöpe attım geri. .tel bulundu..parmak izinden karakola cagirildim ifadem alındı ..arkadaş olay in sıcagiyla şikayetçiyim demiş. .sonra bir kaç gün sonra gidince bu kamu davasına giriyor mahkeme kağıt i gelince şikayetiniz i geri çekin demişler. .şimdi benim sorum. .daha önce isledigim herhangi bir suç yok ..Mahkeme ne karar verir. .arkadaş şikayetçi olmayacak ta..verilecek karar sicil e işler mi..lütfen yardımcı olun

  1. admin diyor ki:

   Bazı suçlar şikayete bağlı değildir. Yani her suçta karşı tarafın vazgeçmesi halinde dava düşecek gibi bir algı yanlış olmakla birlikte sizin işlemiş olduğunuz suçun yüz kızartıcı bir suç olmasına karşın maddi değerinin düşük olması ve karşı tarafın zararın bulunmaması ayrıca şikayetinden vazgeçmesi gibi nedenlerden dolayı tam olarak bilmemekle birlikte ceza almayabilirsiniz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi hukukçulardan almanız doğru olacaktır. Fakat Adli sicil kaydı ile ilgili sorunuza gelince, Adli sicil kaydına sadece ceza alınması durumunda sicil işlenmektedir. Savcılık eğer takipsizlik kararı verir ise zaten bir sıkıntı yok sicil kaydınıza işlenmez, fakat hakkınızda dava açarda mahkeme herhangi bir cezaya hükmeder ise bu ceza sicil kaydınıza işlenir. Yaşınız 18 yaşından küçük ise 18 yaşından küçük bir yaşta işlenen suçlar Adli Sicil kaydına işlenmekle birlikte mahkeme yargılaması veya savcılık soruşturması sonucunda istenmesi dışında herhangi bir taleplerde gözükmemektedir. Fakat yaşınız 18 yaşından büyük ise ve mahkeme tarafından hakkınızda bir cezaya hükmedilir ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin bir karar verilmez ise adli sicil kaydınıza işlenir ve bu sicil en az 15 yıl sicil kaydınızda saklanır.

 22. abdullah diyor ki:

  Sicil kaydi memur olmama engel olr mu..Peki herhangi bir hapis ccezası alma durumu olabilir mi.. şimdilik dava hhenüz ggörülmedi..sicil kaydinda hherhangibirsey ggözükürmu ..dava ssonuçlanmadan. Birde abim polis okulunda ookuyor şuan ..oOnukggüvenlik Soruşturması nda Bu olay ortaya çıkarm.sikinti olur mu..

  1. admin diyor ki:

   Genel itibarı ile memur olmaya engel suçlar katalog suçlar adı verilen yüz kızartıcı suçlar(Hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, rüşvet, irtikap, güveni kötüye kullanma vb., devlete karşı suçlar (Devletin bölünmez bütünlüğüne karşı işlenen suçlar, Terör örgütü suçları vb.)ve alınan hapis cezasının 1 yıldan fazla olduğu (dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu işlenen suçlar yani taksirli suçlar hariç) gibi bazı suçları kapsamaktadır. (Tabi net bir bilgi yine hukukçulardan edinilmelidir)
   Güvenlik soruşturmasına gelince özellikle devlete karşı işlenen suçların güvenlik soruşturmasında çıkması sıkıntı doğurabilmektedir. Fakat yasalarda herkes kendi işlediğinden dolayı sorumlu olacağı için yasalarca bir sıkıntı olmasa da özellikle mülakaat gibi durumlarda bu konu göz önünde tutulduğundan kesin bir şey söylemek mümkün değildir.
   Bu konuda en net ve en doğru bilgiyi hukukçulardan (Avukatlardan) alınması önerilmektedir.

 23. Mesut diyor ki:

  Merhabalar 1983 yilinca islenen yaralama olayi mahkeme arsivinden cikarmi yoksa imha edilmismidir..

  1. admin diyor ki:

   Hangi mahkeme olduğunu biliyor iseniz eğer bütün dosyalar uzun bir süre arşivlerde saklanmaktadır. Ayrıca sadece karar örneği lazım ise dosya numarası ve mahkemesi bilinmesi halinde karara oluşmak daha kolay olacaktır.
   Eğer sormuş olduğunuz adli sicil kaydı ile ilgili ise Arşivli bir sicil kaydı alarak sicil kaydınıza bakabilirsiniz eğer sildirmemiş iseniz arşiv kaydınızda gözükme ihtimali yüksektir. Aynı zamanda burada dosya numarası ve mahkemesi yazılıdır.

 24. Ezgi diyor ki:

  Bi tartisma yuzunden karsilikla olarak dava actik ikimizde elinde darp raporu var raporlarin ikiside onemsiz sayilacak kadar ufak seyler mahkeme gunumuz belli oldu sizce karar ne yönde olur para cezasi almis olsam adli sicil kaydimda gorunurmu

  1. admin diyor ki:

   Suç eğer delici, kesici ve ateşli silahla işlenmemiş ise muhtemelen şikayete bağlı bir suçtur. Eğer karşılıklı olarak şikayetinizden vazgeçer iseniz davanız düşer.
   Daha önceden herhangi bir sabıka kaydınız yok ise genel olarak Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmekle birlikte bu tür kararlar. 5 yıl boyunca adli sicil kaydına işlenmekte fakat sadece yargılama aşamasındaki sorgulamalarda gözükmektedir. Bunun dışında alacağınız herhangi bir ceza infaz edilene kadar adli siciy kaydında infaz edildikten sonra ise 15 yıl boyunca arşiv kadına gözükür. Bu nedenle karşılıklı olarak vazgeçmeniz faydanıza olacaktır. Fakat yine de ilerde sorun yaşanılmaması açısından bir hukukçudan yardım almanız kesinlikle önerilmektedir.

 25. Yüksel diyor ki:

  Merhaba admin

 26. muhammet diyor ki:

  s.a 2013 yılında beşiktaş gaziantep maçına biletimle gittim girişte biletimi kayıp veya çaldırdım kalabalıktan dolay bana 1 yıl maç satleri beşiktaş maçlarına imza cezası verdiler atabildiklerimi attım aynı cezayı bu sene tekrar verdiler sulh ceza bakıyodu bnm davama artık adli ceza bakıyo ve adli sicilimde spor müsabakasına biletsiz girmek diye ceza işlenmiş cezam 2016 10 cu ayda bitiyo beşiktaş maç imzam adli sicilimden silinirmi cezam bittince ve 2. olarak bu ceza benim memuriyetime yada subaylık astsubaylık sınavlarında önümü kesermi üniversite mezunuyum .

  1. muhammet diyor ki:

   Ynt: 5385871701

   muhammet bayar
   Yanıtla|
   Kime:
   Yılmaz & Çelik Hukuk ve Danışmanlık ; 30.1.2016 (Cmt) 00:57

   MERHABA 2013 yılında beşiktaş .gaziantep maçından biletsiz spor müsabakasına girmekten ceza aldım 1 yıl imza attım 6…7 maç imza atamadım mahkemeye çıktım 1500 tl den beraaat ettim 500 tl lik cezanın mahkemesini kaçırdım bu sene tekrar bir yıl imza cezası verd,ler adli sicil kaydım yada bu güne kadar karıştıgım hiç bir olay yok bu suç benim adli sicilime işlemiş bu konuda yapılabilicek birşey varmı yardımcı olursanız çok memnun olurum üniversite ögrencissiyim askeri sınavlarım var suçsuz yere adli sicilime işlenmesi sorun yaratıcak ne yapabilirrim lütfen bilgilendirrin yapılabilicek birşey varsa bu sorun ortadan kladırıla biliyorsa avukat tutmayada hazırım .? yapılabilicek birşey varmı ?

   1. admin diyor ki:

    Cezanızın infazının bitimine müteakip Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne Adli Sicil Kaydınızın silinmesi için başvuru yaparsanız silinme koşulları oluşmuş ise silme işlemi yapılır koşullar oluşmamış ise şartların oluşmasının ne zaman olacağına ilişkin bilgi verilmektedir. Devlet Memuru olmaya engel suçlar katalog suçlar olup yüz kızartıcı diye tabir edilen ve 1 yıldan fazla ceza alınan suçlardır. . Özellikle aldığınız sicil kaydı tahminime göre bu suçlara girmemektedir. Ayrıca size verilen sicil kaydı muhtemelen 6222 sayılı SPORDA ŞİDDET VE DÜZENSİZLİĞİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN’a göre verilmiş ve burada da ücret ödemeden yani biletsiz maç izleyen kişiye verilecek ceza adli para cezası olarak nitelendirilmektedir. Dediğimiz gibi eğer verilen adli para cezasını ödemiş iseniz Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne sicilinizin silinmesi için başvurunuzu yapmanız iyi olur Bunun yanında resmi kuruma verilmek üzere arşivli bir sicil kaydı alarak hukukçu bir kişiye danışılmasında ve bilgi alınması daha faydalı olacaktır.

    1. muhammet diyor ki:

     VERDİGİNİZ BİLGİ İÇİN ÇOK TEŞŞEKÜR EDERİM çok işime yarıyıcak bilgiler verdiniz silinmesi için başvuru yapıcam evet 6222 sayılı knauna göre verildi 500 tl para cezasını ödemediggim için .. peki şuanda bu cezayı ödemek istediimi belirsem ve cezayı ödesem bu suç adli sicilimden silinirmi yani para cezasını ödeme imkanım şuan varmı ?

     1. admin diyor ki:

      Başvurunuzu bir yapın eğer silinmez ise lütfen bir hukukçudan yardım alınız. Çünkü bazı yargılamalar yenilebilmekte ve tekrar hüküm verilebilmektedir. Tabiki bu yargılamanın yenilenmesi oldukça kısıtlı durumlarda geçerlidir. Lütfen bir hukukçudan yardım alınız. Bizim burada vermiş olduğumuz bilgi çok genel bir belgi olup çok özel durumlar için bilgimiz yeterli değildir. Teşekkürler.

 27. Burak diyor ki:

  Merhaba 2 gun once savci karsina ciktim ve buyu ihtimalle denetimli serbestlik verecekler yasim 16 askeriyeye girmek istiyorum bi sıkıntı cikarmi bi de gbt kontrollerinde gozukurmu?

  1. admin diyor ki:

   Genel itibarı ile mahkemece verilen kararlar adli sicil kaydına işlenmektedir. Ayrıca 18 yaşından küçük olduğunuz için almış olduğunuz sicil kaydı özel veya resmi işlerde gözükmez sadece yargılamalarda gözükür. Fakat Emniyet veya jandarma kayıtlarına girmiş ise bu gbt kayıtlarında çıkar. Özellikle askeriye ve devlet memurluğu gibi durumlarda araştırmalar detaylı olduğundan gbt kayıtlarınızıda inceleyebilirler. Ayrıca savcılık tarafından verilen bazı cezalar adli sicil kaydına işlenmemektedir. GBT kaydında çıkıyor ise gbt kayıtlarıda bazı durumlarda başvuru halinde silinebilmektedir.

   1. gaye diyor ki:

    selam ben 6 ay once kacak eletirikten ceza yedim 15 gun sure verdiler zamaninda ödedim bugünde takipsizlik karari geldi sicilime islermi 5 yil boyunca takipsiz karadi bir belge geldi

    1. admin diyor ki:

     Takipsizlik kararları sicil kaydına işlenmez.

 28. Mehmet diyor ki:

  Ben bir koy cocuguyum ve ogrenciyim kyk yurdunda lavaboda bilmediğim yuzu kapali sahislar tarafindan darp edildim beni arka bahceye çağırdılar bende arka bahceye gittiğimde sahislar yoktu korktugum icin ve bana zarar vereceklerini dusundugum icin ifademi ilk olay arka bahcede olduğunu soyledim ve sonra ikinci bi ifadeyle olayin lavaboda gerceklestirildini soyledim bulundugumuz blogun sadece giris cikislarinda kamera oldugu icin olayda blok icinde lavaboda oldugu icin ve bulunduğum katta kamera olmadigi icin. Emniyet beni suclu gordu delil bulamadigi icin ve olaydan bir ay sonra 3.asliye mahkemesinde suc uydurmaktan yargilaniyorum sanık olarak hayatimda hic mahkemeye cikmamis sicili temiz biriyim bana yol gösterirseniz sevinirim bu durum karsisinda ne yapmalıyım mahkemede ve sicilimin kirlenmesinden korkuyorum lutfen bana yardimci olun lutfen

  1. admin diyor ki:

   Daha önceden herhangi bir suç işlememiniz avantajınıza olup, eğer suçlu bulunursanız verilecek cezalardan en azı Hükmün Açıklanmasının Geri bırakılması kararı olup bu kararlar adli sicil kaydına işlenmekte fakat sadece yargılamalarda gözükmekte özel veya resmi alınan sicil kayıtlarında gözükmemektedir. Ayrıca herhangi bir suç işlemediğiniz taktirde 5 yıl gibi bir sürede silinmektedir. Bunun haricinde alacağınız ceza tecil dahi edilse sicil kaydınızda gözükür. tecil süresi sonunda arşive alınır ve arşiv kaydına 15 yıl saklanır. Bu nedenle davanızı takip edip bir hukukçudan yardım almanız önerilir.

   1. Mehmet diyor ki:

    Tahminizle dava buyuk ihtimalle nasil sonuçlanır ve dava sonucunda sicilime islerlermi durum ciddi ise avukattan yardin alayim

    1. Mehmet diyor ki:

     Dava takipsizlik karari elirmi peki boyle bi ihtimal var mi sizce. Buyuk ihtimalle nasil sonuclanir

    2. admin diyor ki:

     sonucu yönünde bir tahminde yürütmek çok zor olmakla birlikte eğer suçu işlemiş iseniz alacağınız tüm hükümler sicil kaydına işlenir beraat etmeniz halinde sicil kaydına işlenmez. Cezanın üst sınırı 5237 sayılı TCK’da 3 yıl olarak gösterilmekle birlikte bu suç çok büyük bir suç olmamakla birlikte davanın ne şekilde sonuçlanacağı veya ne cezaya hükmedileceği konusunda herhangi bir tahmin yapmak doğru bir şey değildir. teşekkürler.

 29. ali diyor ki:

  Şimdi ben burada mülteci olacak turkiyde yasiyor şimdi bende sürücü kursu kayit yaptım ama 1 kes sınava girdim oda geçemedim ondan sorna bidaha gitmadim şimdi ben 1000 TL borcum var avukat bana dedi ki seni icraya verdik ondan sonra 1 hafta sonra sabıka kaydı alıp yurt dışına cikacem şimdi sabıka kaydı içinde çıkar mu yoksa havalandırmada durdurlar mu ?

  Cok teşekürler

  1. admin diyor ki:

   İcra kayıtları adli sicil kaydına işlenmez.

   1. ali diyor ki:

    Havalimanına çıkış yapcem zaman soğrun olur mu ?

 30. salih diyor ki:

  10 ocakta davam vardı oda birisini dövmekden mahkemelik oldum 28ocakta 18 yaşıma girdim 1500 tl para cezası ve 3 yıl içinde hic bi suc işlenmicek denildi parayı ne zamana kadar odemem gerekiyor bunun hakkında bilgim yok ve ödemezsem hapise dönüşürmü ve sicilime işler mi?

  1. admin diyor ki:

   Muhtemelen mahkeme 1500 TL para cezası verip bunu hükmün açıklanmasını geriye bırakmıştır. Eğer 3 yıl içinde bir suç işlerden bu hüküm açıklanacak denmiştir. Eğer böyle ise bu para cezasını ödemeyeceksiniz.
   Ha eğer mahkeme sonucunda 1500 TL ceza verdi ve bu ceza ertelenmiş ise yine bu para cezasını ödeyemeyceksiniz.
   Fakat eğer 1500 TL para cezası verdi de bunu ertelemedi ise bu kez bu para cezasını ödemeniz gerekir. Ödemediğiniz taktirde bu para cezası günlüğü 20 ila 100 TL arasında bir çevirme ile dek gelen gün kadar hapis yatarsınız. Bu nedenle mahkeme gerekçeli kararını yazdıktan sonra mahkeme kararını alın mahkeme kararı ne yönde karar vermiş ise ona göre hareket edin. Kararın hüküm kısmında herşey açık şekilde yazmaktadır.

   1. salih diyor ki:

    suan parayı ödeme gibi durumumuz yok sıkıntı çekiyoruz avukatla konuşsam ertelenebilirmi

    1. admin diyor ki:

     Mahkeme tarafından verilen para cezalarının ertelenmesi durumu avukatla ilgili değildir. Fakat borcunuz var ve icraya düşmüş iseniz alacaklının rızası koşuluyla istenildiği kadar ertelenebilir. Sonuçta haciz işlemlerini başlatmak avukatın talebi üzerinedir. Avukat talep etmediği sürece haciz işlemi başlamaz. Ayrıca alacaklı veya vekilinin rızası ile icra dosyasına taksitlendirme yapılarak taksit taksitte ödenebilir.

 31. Zehra kavcı diyor ki:

  Benim su borcundan dolayı icraya düşmüşüm ama bana haber bilgi gelmedi sicilime işlenmiş hangi sürede silinir

 32. a kadir saylag diyor ki:

  merhaba ben adli arşiv kaydımın silimmesi için başvurdum çeza yedigim mahkemeden kısıtlamış haklarımın iyadesini istedim ve onu yine adli itatıslik müdülügüne gönderdim bana cevap gedi sizi arşiviniz silinmesi için 15yıl geçmesi lazım dediler ve 15 dormasına 5 gün kardı silinirmi açaba silinmese benim su anda şehit kardeşim den dolayı memuluk hakımvar açaba eski hükümlü olarak işe alınırmıyım sizden en kısazamanda birgi bekliyolum teşeküler

  1. admin diyor ki:

   Bu dedikleri 15 yıllık süre infaz tarihinden yani cezanın yerine getirilmiş olduğu tarihten itibaren başlamaktadır. Veya tecilli bir suç ise eski 647/6 maddesinden arşive atılma koşullarının oluştuğu tarihten 15 yıl sonra silinir. Eğer bu belirtilen tarihlerden 15 yıllık süre geçmiş ise tekrar başvuru yaparak silinmesini talep ediniz.

   1. a kadir saylağ diyor ki:

    irgilediginiz için teşekür ederim benim dosyamın arşive atırdıgı talihte 15 yıl geçmiş ve bunuda soraçam hanği suçlar arşivden silinmez teşeküler

    1. a kadir saylağ diyor ki:

     merhaba ben ifazımın bitigi talihten beri 15yıl gemiş ve bütün evlaklarımı adli istatislik gener müdülügüne gönderdim açaba adli arşiv kaydım silinirmi bunuda solaçam hangi suçların arşiv kaydı silinmez

     1. admin diyor ki:

      Arşiv kaydından silinmeyen hiçbir suç günümüzdeki yasalara göre bulunmamaktadır. Eski yasalarda bazı suçlar ömür boyun silinmemekte iken günümüzde bir suç infazdan itibaren en fazla 30 yıl arşiv kaydında kalmaktadır. Eğer memnu hakların iadesi kararı alınır ise bu 30 yıllık süre 15 yıla düşmektedir.

 33. Çağlar diyor ki:

  Merhabalar 1 yıl denetim serbestlık aldım 2013 kasımda. sebebi ise yanımda kı arkadaslarda esrar maddesi cıktı arkadaslar takıpdeymıs zaten. arkadaslardan 2 si 6 ay gıbı ceza evine girdi. ben denetimimi yarıda dondurup askere gittim. geldıkten sonra su an tamamladım. savcılıktan aldıgım sabıka kaydı ve arşıv sıcıl kaydım da sabıkası ve arşıv kaydı yoktur dıyor. karakola gıttıgım de gbt mı sordurdum orada da bısey gozukme dı bu davayla ılgılı. uzman erbaşlıga başvurdum sızce bu güvenlık araştırmasın da cıkarmı. teşekkürler

 34. Rukn diyor ki:

  Adlı sicil kaydı ve adlı sicil kaydı aynı şey mıdır?? Ben bir mülakat için bu belgeler resmi bir kurum için bana tek bir belge verdiler ?? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Sabıka kaydı adı verilen Adli Sicil Kayıtları “İki bölümden oluşmaktadır” 1-Adli Sicildeki Kayıt, 2-Adli Sicil Arşiv Kaydı. Adli sicilde bulunan kayıt bazı özel durumlu kişiler ve suçlar haricinde (18 yaşından küçükken işlenen suçlar ve HAGB gibi kararlar) tüm kayıtlar herhangi bir talep anında gözükmektedir. Adli Sicil ve Arşiv Kaydında bulunan kayıtlar ise sadece bazı istemlerde gözükmektedir, örneğin Resmi kurumlar için alınan sicil kayıtların, silah ruhsatı alımlarında, Vb. örneğin Ehliyet için alınan sicil kayıtlarında arşiv kaydı gözükmez. Arşiv kayıtlarının hangi istemlerde gözükeceği, hangi istemlerde gözükmeyeceği yasal olarak belirlenmiştir. Örneğin Özel iş için alınan sicil kayıtlarında sadece adli sicil kaydından bahsedilir arşiv kaydı olsa da olmasa da arşiv kaydından bahsedilmez.
   Özel iş için alınan sicil kayıtlarında Eğer kişinin ne sicil kaydında ne arşiv kaydın bir kayıt yoksa
   “Adli Sicil Kaydı Yoktur” ibaresile verilir. Arşiv kaydı yoktur ibaresi konulmaz. Fakat resmi kurum için alırsa Alt alta Adli sicil kaydı yoktur hemen altındada Arşiv kaydı yoktur ibarelerinin ikisi blirlikte gözükür. Adli Sicildeki kayıt belirli bir süre adli sicilde durduktan sonra bu sürenin geçmesi veya koşullarının oluşması ile birlikte arşiv kaydına alınır. Adli Sicildeki kaydından silinir. Arşiv kaydın da da yasal süresi geçene kadar bekletildikten sonra talep üzerine silinir.

 35. Rukn diyor ki:

  Adlı sicil kaydı ve adlı sicil arşiv kaydı olacaktı pardon

 36. melih diyor ki:

  Merhaba ben bilgisayar almistim fakat isten cikarildigimdan dolayi taksitleri odeyemedim bayide borcu yapilandirdik ama yine odeyemedim icraya vermisler gelirim ve mal varligim yok ama kpss sinavlarina hazirlaniyorum ogrenmek istedigim icra mahkemesinin sonucu ne olabilir ve sabikama islenip memuriyetime engel olurmu cevabiniz icin simdiden cok tesekkurler

  1. admin diyor ki:

   Bildiğimiz kadarı ile İcra Mahkemesi tarafından verilen “Disiplin Hapsi Kararları” sicil kaydına işlenmektedir. İşlense dahi devlet memurluğuna engel suçlar arasında değildir.

 37. Mustafa diyor ki:

  Merhabalar, benim sorum gözaltina alinmak işe girerken istenen temiz kagidinda gozukur mu size sorarak eminn olmak istedim ve de hirsizlik gibi olaylar ceza verilis mi yoksa bitis tarihinden itibaren kac sene sonra silinir ?
  Simdiden cok tesekkurler
  Saygilar…

  1. admin diyor ki:

   Gözaltına alınma sicil kaydına işlenmez fakat GBT kaydı yani emniyet kayıtlarına işlenir, mahkeme kararı ile ceza verilmeden sicil kaydına işlenmez eğer mahkeme hırsızlıktan dolayı ceza verir ise bu sicile işler ve bu sicil kaydı infazdan itibaren en az 15 yıl sicil kaydınızda gözükür yüz kızartıcı bir suç olduğu için özellikle memuriyete giriş ve başka durumlarda sıkıntılıdır. Eğer suçu işlediğinizde 18 yaşından küçük iseniz sadece yargılamalarda gözükür diğer sicil istemlerinde gözükmez.

   1. Mustafa diyor ki:

    Cok tesekkur ederim zaman ayirip da yazdiginiz icin allah razi olsun saygilar…

 38. mehmet diyor ki:

  Selam admin
  almanyada bosandigim esimin seni geri gönderecem göreceksin diyordu ve kurdugu Bir senaryoyla baska bir kisi bana cinsel istismar sucundan Dava acildi. Bunu ilk duydugumda Hic Takmadim cünkü hersey ortadaydi.davaci olan kisi mahkemede 3 kez ifade Degistirdi. neyse 1 yil ugrastim mahkemelerde Her nedense alman davaci hakli bulundu.Bu benim zoruma gitti islemedigim bir suc yuzunden 3 yil hapise girecektim.. bende almanyadan Yasal yollarla Geri Geldim.

  2013 de Türkiyeye Geri geldim ve 6 ay bir otelde Calistim adli sicil temiz 2014 de askere Gittim 2015 Geldim ve evlendim ise basladim adli sicil temiz.2016 da ise basliyacam adli sicili Var yazisini gordum sok oldum.

  1 C: 000002015C0508390(99098820-15) 30.09.2011 STGB:177 177. Sehir ismi
  3J F.12/09/2012 LS 2070 JS 1454/2012-2012/00 19/10/2013

  Calismami etkilermi. Hayatimi etkilermi.

  Bunu nasil temizlerim..
  simdiden tsk ederim

  1. admin diyor ki:

   Yurt dışında suç işleyen Türk vatandaşlarının aldıkları cezalar Türkiye’de de sicil kaydına işlenmekte olup, bu kayıt eğer yasal bir düzenleme veya değişiklik olmaz ise 15 yıl sicil kaydınızda kalacaktır. Özellikle işe girerken bu sicilin türkçe tercümesi isteneceğinden size sıkıntı çıkarabilecektir.

   1. mehmet diyor ki:

    Ne Yapabilirim Hakli oldugumu Türkiyede Nasil Kanitlarim.
    orda yedigim 3 yil hapis burda Gecelerimi? yani suanda evliyim Ve Baba olacak ALLAHIN izniyle.

 39. Şükrü diyor ki:

  Merabalar bugün hırsızlık sucundan 11 ay ceza aşdım sucu kabul etmedim temyize gönderdim bu 11 ay denetim serbestligi sicilime işlermi

  1. admin diyor ki:

   Ceza kesinleşene kadar yani yargıtaydan döndükten sonra kesinleşene kadar sicil yönünden bir sıkıntı olmadığı gibi özelllikle TCK 191.maddesinden alınan denetimde serbestlik suçlarının özellikle hapis cezasından çevirme verilmedi ise bunların sicile işlemediği bilgisi yer almakla birlikte kesin bilgi sahibi değiliz. teşekkürler.

 40. Zeynep diyor ki:

  Slm benim bi sorum vardı ama nasıl anlatsam bilemiyorm bnm konuştuğum bi adam vardı beni kandırdı evime gel seni arkadaşlarımla tanistircam dedi gittim adam bnim karşıma koymama rağmen bnmle zorla beraber oldu ve bunun sonucunda beni ölümle tehdit etti bu durum yaklaşık 2 ay devam etti ablamlar hal ve hareketlerimden suphelndi üzerime geldiler bnde başıma gelenleri anlattım hemen karakola gittik ordan savcılığın istemiş olduğu doktor raporlarını aldık savcılığa gittik o adam hakkında hem adlı hem idari soruşturma açıldı neyse bu olaydan dolayi ahlaki olarak kirlendim pskolojim bozuldu pskiyatrik tedavi goruyorm merak ettiğim bu adama ne olcak şimdi?

 41. Zeynep diyor ki:

  Ayrıca bu adam devlet memuru kendi amiride onun hakkında disiplin soruşturması başlattı karakolda cinsel saldırı diye geçti bu adam memurluktan atılır mi? Şimdiden cvabiniz için tesekurler …

  1. admin diyor ki:

   Hem Adli hemde Disiplin soruşturması var ise Ceza davasından alacağı cezanın özellikle hapis cezasının süresi şimdi net olarak bilmiyoruz ama 1 yıl veya daha fazla bir ceza alması halinde devlet memurluğundan atılma durumu olmaktadır. Ayrıca İdari soruşturmanın yani görev almış olduğu kurumca yapılan soruşturma neticesinin ne olacağı konusunda bilgi sahibi değiliz.
   Bu konuyu en iyi Hukuk adamları bilmektedir. Bu nedenle konu hakkında bir avukata danışılmasında ve hukuki yardım alınmasında fayda vardır. Ayrıca bu konu Adli sicil konusu dışında olduğundan fazla bir bilgi vermemiz veya bu konuda çok fazla yorumda bulunmamız fazla bir bilgimizin olmaması sebebiyle yanlış olacaktır.
   Hukuki konular çok detaylı konular olması sebebiyle net bir bilginin gerek bizden ve gerekse diğer internet sitelerinden edinilmesi oldukça zordur. Bizim diyeceğimiz özellikle hukuki konularda bu işin uzmanı olan avukatlardan bilgi alınması en doğru yol olacaktır.

 42. Zeynep diyor ki:

  Yani merak ettiğim bu adam ceza alır mi sonuçta ortada ciddi bi suclma var

 43. Selcuk... diyor ki:

  Merhaba.
  Bir konu hakkında Bilginize başvurmak istiyorum.
  2009 yılında üniversiteden mezun oldum. Tecil sürem devam ederken 2011 yili eylul ayinda yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda özel sektörde çalışıyordum. 2015 yılında eşimle otelde kaldığım sırada polis kapımi çaldı. Bakaya kaldığımi ve en yakın askerlik şubesine gitmem gerektiğini bildirdi. Bunun üzerine askerlik şubesine gittim. Yuksek lisans ogrencisi oldugumu, üniversitenin tecil işlemlerini otomatik olarak yaptığını sandığım için tecil yaptirmadigimi yetkililere belirttim. Mazereti kabul edilmedi. Bunun üzerine savunmam alindi ve hemen askere sevk edildim. Ben apar topar islerimi halledip, yüksek lisanstan mezun olarak 2015 Agustosunda asker oldum. Vatani görevimi bitirip evime geldiğim de bu kez hakkımda ‘bakaya kalarak 3 ay sonra kendiliğinden gelmek’ suçlamasıyla kamu davasi açıldigi teblig edildi. Savcı, 1004 gün bakaya kalarak kamuya zarar verdigimi iddia ediyor. Ve 5237 sayılı TCK 53 maddesinde öngörülen güvenlik tedbirlerini alınmasını (memur olmamin engellenmesi vs.) talep ediyor. Dava ma az bir zaman kaldı. Anılan sürede öğrenci olduğumu belirtmemë rağmen neden böyle bir dava açıldığını hala anlamış değilim.
  Iddianamede,ayrıca askerlik subesinin sikayeti uzerine ‘Idari para cezası verildiği’ ve bunun bana TRT tarafından tebligat edildiği ifade ediliyor. Ancak benim bu cezadan da hiç haberim yok. Hiç bir şekilde ne okul ne devlet tarafından bakaya kaldığıma dair uyarılmadim. Uyarılsam veya haberim olsa 1111 sayılı kanunun bana verdiği kanuni hakkı neden kulanmayayim?

  Size sorum, haberim olmadan isledigim bu sucu, mahkeme cezalandirir mi? Benle benzer durumda olan saniklara mahkemelerin beraat karari verdigini internetten okudum.Acaba dosya numalari ile bu sonuçları mahkemeye emsal karar ol@rak sunarsam davamin seyri etkilenir mi? Askerden gelince eski is yerim krizi gerekce gostererek ise almadi. Ayni zamanda issizim ve evimi zor gecindiriyorum bu durum karari etkiler mi?

  Yukarida, bakaya davalarinin adli sicile islenmeyecegini belirmissiniz ama, savcı neden bu yönde güvenlik tedbirlerinin alınmasını istemiş ki? Akademisyen olma hayalim vardı. 657 de belirtilen memur olma hakkını engelleyen 1 yıllık hapis alma cezasıni acaba mahkeme ben@ ceza olarak verir mi? Diyelim ki bir yılı aşan bir ceza verdi, ben ne kadar süre memur olamam?

  Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. admin diyor ki:

   Bizim bildiğimiz kadarıyla bakaya suçlarının adli sicil kaydına işlenmediği yönündedir. Çoğu güvenlik tedbiri zaten sicil kaydına işlenmemtedir.
   Bakaya suçundan ne kadar ceza verileceği gibi hususlarda en en doğru bilgiyi bir hukukçuya danışarak almanızda fayda vardır.

 44. Mehmet diyor ki:

  Durusmam yapildi ve sonuc olarak ara durusma yapildi yazio ve bi ay sonra bi tarihe atti beni ara durusma ne demek ben yazili olarak ifademi verdim ve telefonuma durusmaya bidaha gelmezseniz zorla getiriliceksiniz yazio

 45. hasan diyor ki:

  mrb ben kardeşim yerine ehliyet sınava girdimi ama kimlik üzerinde bir değlişlk yapmadım benim sucum nasıl olur bir sicilme işlermi

 46. edanur diyor ki:

  Bende danismak istiyorum 2013 yilinda telden sozlu tarisma yasadgim kiz savciliga beni sikayet etti ifademi verdim bana gun verdiler adliyede ifademi verdim sanirim 40 gun hapis oda paraya cevrildi fakat kagitta kamu davasina cevrildi yaziyidu.odeme yapmadim ve kapandi ise baslicam sicil kaydimda cikarmi ailemnde haberi yok ve hakaret oldgu icin duyulmasini istemedm yardimci olurmusunz

 47. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi akşalar besizirle bida yazışmıştı bana çok yardımınız dokundu şunu solaçam bihakı tahliye talihinden15 yıl geçti ve ben bütün evlakralımı adli istatilik gener müdürügüne gönderdim kaç günde gelir ve aşiv kadım silindikten sonraşehit kardeşim den dolayıkadlom var atamam yapılaçak memul olabilirmiyim kafamda bazı solu işaretleri karmasın eyer olmasa o kadrodan eski hükümlü olarak atanımıyım teşeküler

  1. a kadir saylağ diyor ki:

   sizden cevap bekliyorum teşeküler

  2. admin diyor ki:

   Eğer suçunuz katalog suçlar tabir edilen hırsızlık, dolandırıcılır, gasp, sahtecilik vb. suçzlardan ise veya almış olduğunuz ceza 1 yıldan fazla bir ceza ise (dikkatsizlik tedbirsizlik sonucu alınan hapis cezalarında bu durum söz konusu değildir) Bihakkın tahliye tarihinden itibaren 15 yıl geçmesi halinde Memnu hakların iadesi kararı yada diğer adıyla yasaklanmış hakların geri verilmesi kararın ilgili mahkemeden veya ikamet ettiğiniz yerdeki Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesinden alarak kesinleşmiş bir örneği ile Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurulması halinde silinir. Tahminimize göre bizzat yani elden yapılan başvurular daha çabuk sonuçlanmakta posta yolu ile yapılan başvurular eğer bir aksilik veya eksik bir belge olmaması durumunda 1-2 ay içinde silinebilmektedir. (Bizzat elden yapılan başvurular çok kısa sürmektedir 3-5 gün gibi bir sürede sonuçlanmaktadır)
   Devlet memurluğuna engel olup olmayacağı konusuna gelince bazı kurumlar özellikle polis ve jandarmadaki bulunan kayıtlardanda yola çıkarak çok ciddi araştırmalar yapmaktadırlar. Bu gibi durumlarda sicil kaydınız silinse dahi bu olaya ilişkin bazı kayıtlara ulaşılabilir fakat Sürekli kamu hizmetinden men gibi bir ceza alınmadı ise devlet memurluğuna arşiv kaydındanda silinen bu suçların engel olacağı kanatinde değiliz. Fakat bu hususu kesinlikle bir hukukçuya danışmanızda çok fayda vardır.
   Eski hükümlülerin devlet kadrolarına atanma durumları ile ilgili bir bilgimiz bulunmamaktadır. Dediğimiz gibi sitemiz Adli Sicil konusu ile ilgili genel kültür babında ve fazla detaylı konular haricinde bilgiler vermiştir. Bu sebeple en detaylı bilgiler bir hukukçudan alınmalıdır.

 48. Makbule diyor ki:

  Merhaba, devlet kurumunda ise girmek icin basvuru yapicam ama sicil kaydimda yaralama sucum gozukuyor. Aslinda dava kapandi hicbir hukum de almadim ama kayitlardan henuz kalkmadi. Boyle bir durumda devlet kurumunda ise girebilirmiyim?

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicil kaydınızda yaralama suçu gözüküyor ise ya ceza almış tecil edilmiştir. Veya Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmiştir. Fakat Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi durumu adli sicil kaydına gözükmez sadece yargılamalardaki sorgulamalrda gözükür. Muhtemelen sizin almış olduğunuz hapis veya para cezası tecil edilmiştir. Yaralama suçundan dolayı eğer almış olduğunuz hapis cezası 6 ay şimdiki yasaya göre 1 yıla çıkarılmış olabilir bu cezalardan az olan bir ceza ise veya para cezası ise ayrıca Yaralama suçu yüz kızartıcı ve katolog suçlar tabir edilen bir suç olmadığından dolayı yasal olarak devlet memurluğuna engel değildir. Fakat mülakat sistemi ile gireceğiniz bir kurum ise her ne kadar devlet memurluğuna engel bir suç olmasa bile mülakat durumunda bu suç olumsuz bir intiba yaratacağından eğer koşulları oluşmuş ise sildirmenizde ve silinmesi için başvuru yapmanızda fayda vardır.

 49. mehmet diyor ki:

  Merhaba, sizden beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. ben 35 yildir hollandada yasamaktayim malulen emekliyim 2008 yilinda konsolosluga yasadigim ulkenin doktorlarinin verdigi askere elverisli degildir diye raporlarimi verdim yoklama kacagiydim 2009 yilinda turkiyeye geldim asker kacagisin diye beni yakaladilar askere gonderdiler bu arada ben hasdayim dedim konsolosluga raporlarimi vermisdim size ulasmadimi diye sordum cevap bize herhangi bir raporun gelmedi dediler ve beni askere aldilar yasadigim ulke sen askerlik yapamazsin hasdasin acilen geri donmen lazim aksi halde oturumunu ve malulen emekliligini ipdal ederiz dediler bende mecburen acemi birligini bitirdikten sonra dagitim izininde geri hollandaya dondum 6 sene gecdi aradan gelmek isdiyorum adli sicilime baktim temiz ne gecmisde nede suanda hic bir sicilim yok sormak isdedigim soru gelirsem gumrukte yakalanirmiyim veya burdaki raporlarim gecerlimi acaba birde adli sicilim temiz cikti GBT de cikarmiyim ve hapis cezasi alirmiyim TESEKKURLER

 50. mehmet diyor ki:

  slm ben 38 yildir hollandada yasiyorum yasim 49 yoklama kacagiydim 2009 da turkiyeye gelmek zorunda kaldim
  beni askere aldilar yasadigim ulke bana acilen geri donmemi isdedi aksi halde oturma izinimi ve bu arada malulen emekliyim tum haklarini ipdal edecegiz dedi bende 48 gun acami birligini yaptim dagitim izininde hollandaya geldim o gun den beri turkiyeye gelemiyorum is goremez raporum var psiolojik rahatsisligim var gelirsem gumrukte beni tutuklarlarmi konsolosluk bilgi vermiyor hic bir yardimda bulunmuyor cok bunalimdayim lutfen ne yapmam gerekiyo bilgilendirirmisiniz tesekkurler.

  1. admin diyor ki:

   Sayın Mehmet Bey bu hukuki bir durum olduğundan sitemizin net ve tam bir bilgisi bulunmamaktadır ve Adli Sicil kaydı ile ilgili değildir. Bu sebeple kesinlikle bir hukukçudan yardım almanız iyi olacaktır.

 51. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi akşamlar ben bütün evlakralımı tamamladım ve ifazımın dogu günde 15 yıl geçmişti evlaklarımı adri istatislik gener müdürügüne göndderdim aradan 1ay geçti her gün e devleten silidimi diye bakıyoldum bu gün yine baktım faklı bişey yazıyordu sizin le paylaşayım sonuçlanan ve kesinleşmesi yapılan davanızın ise kapıla hale getirilmesi yine yargı ve icra birimleri tarafından yerine getırilmektedir bu nedenle kapali hala getirilmesi talabinisi ilgli yargı ve icra birimlerinde yapmanız gerekmekte onun akapinde kapali hala gelen dosyaniz bu listeden gorunturmeyecektir lütfen cok acil cevap istiyorum mumkunse yardımcı olmanınız ve nerye basvuracamı bana bildirmeninzi istiyorum tesekurlerr

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicil Kaydında bu şekilde bir yazı yazılması gibi bir durum olamaz.
   Adli Sicil kaydında olan yazı.
   Sicil ve arşiv kaydı olmayanlar için;
   “Yukarda kimlik bilgileri bulunan şahsın adli sicil kaydı yoktur”
   “Yukarda kimlik bilgileri bulunan şahsın adli sicil arşiv kaydı yoktur”
   Sicil veya arşiv kaydı olanlar için ise;
   “Yukarda kimlik bilgileri bulunan şahsın adli sicil/arşiv kaydı vardır” yazar ve altında Sicile ilişkin bilgilerin olduğu, Sicilin kaydedildiği tarih, numara, suç tarihi, Kararı veren mahkeme, mahkeme esas ve karar numarası, verilen ceza miktarı, hangi maddelerden verildiği, indirim uygulanıp uygulanmadığı, para cezasına çevrilip çevrilmediği (maddesi yazılarak), karar tarihi, kesinleşme tarihi gibi hususlar belirtilir. Bunun dışında sizin belirtmiş olduğunuz yazıya ilişkin bir konu sicil kaydında olamaz düşüncesindeyiz. Bu nedenle E devletten yazdığını bildirmiş olduğunuz yazının bir dökümünü alarak herhangi bir Cumhuriyet Savcılığının Adli Sicil şefliğine veya müdürlüğüne giderek daha detaylı bilgi almanız mümkün olmakla birlikte eğer hala sonuç alamaz iseniz bir hukukçudan yardım almanız tavsiye edilir.

   1. a kadir saylağ diyor ki:

    teşküler benim kafamı kuçalayan be her gün e devlet kendi sayfama giliyoldu banadava bilgilelim sayfasında davanız yok diyoldu ama bugün beni 20 sene önçe yagılandımı davanızvar diyor açaba sebebi nedir teşeküler

   2. a kadir saylağ diyor ki:

    ben bügün ceza yedigim mahkemeye gitim bana dedilerki senin dosyan eski oldugu için yeni UYAP ye kaydedik ben evlaklarımı adli istatistik müdürügüne göndereli 1 ay oldu telefon açtım bana dedileki henüz işlemde nezaman işlem biter ve arşiv kaydım silinilse nezaman beli olur teşeküler çok yadımcı oluyolsunuz allah sizden razı olsun

    1. admin diyor ki:

     Genel itibarıyla Posta ile gönderilen Adli Sicil kayıtlarının silinmesi (herhangi bir eksiklik olmaması durumunda) 1-2 ay kadar sürebilmektedir.

     1. a kadir saylağ diyor ki:

      iyi akşamlar evlaklarımı adli istatistik müdürlüne gönderi bir ay geçti ve bana bu çevap gerdi,,,,,,,,söz konusu mer.i mevbuatı aykırı olarak verilen 1.agır ceza mahkemesinin 16 06 2015 tarihli 2015.634.Diş sayılı kısıtlanmış hakkın bulunmadıgına ilişkin kararı hakkında yasar gereğinin takdir ve ifası için gener müdürlüğümüzce mardin cumhuriyet başsavcılıgına müracaatta bulunuldugu ve s sonucu ndan size biliği velirecek,,,,,,,,,,,,,,,,bu yazı ne anlrama geriyol sizden çok açill bigi istiyolum teşekülrel

     2. admin diyor ki:

      Muhtemelen MLardin 1 Ağır CEza Mahkemesi yasaklanmış hak bulunmadığından dolayı memnu hakların iadesi kararı vermemiş ve Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüde bu karara karşı Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazmıştır. Bu yazı sonucunu bekleyeceksiniz. Veya Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğünün yazmış olduğu bu yazıyı ilgili yerden takip ederek çabuklaştırabilirsiniz.

 52. Fatih Çolak diyor ki:

  Ufak bir kavgaya karistim kendimi savunmak icin karsimdakini etkisiz hale getirdim bana bicak cektigi icin karsimdaki uyusturucu kullaniyo ve bana bicak cekti bu benim sicilime islermi hakli cikarsam eger

  1. admin diyor ki:

   Beraat etmeniz durumunda Adli sicil kaydına işlenmez, bunun dışında Mahkeme tarafından hakkınızda verilecek cezai hükümler sicil kaydınıza işlenir. Hükmün Açıklanmasının geri bırakılması kararları ise sadece yargılama durumunda gözükür. Onun dışında resmi kurum veya özel kurum olarak almış olduğunuz sicil kayıtlarında gözükmez.

 53. a kadir saylağ diyor ki:

  sizi son kes rahasız edecem ben bütün evlaklarım adli sicil istatistik genel müdürlügüne gönderdim bana 1ay sonla gelen cevap buydu …adli sicilde bulunan kaydınızın silinmesi istemini iceren 15 02 2016 tarihli tileke cenizin incelimis olup soz konusu mer,i mevzuata aykırı olarak verilen mardin 1 agir ceza mahkemesinin 16 06 2015 tarihli ve 2015 634 D. iş sayılı kısıtlanmıs kakının bulunmadınıa ilişkin kararı hakında yasal gereyinin taktir ve ifasi icin genel mudur lumuzce mardin cumhirıyet bassavcılna muracata bulunuldu ve sonucundan bilil vereceyini hususları bilgilerineneze sunulur …… bunlarnedemektir yaldımçı olara bilrimisiniz teşeküler

  1. a kadir saylağ diyor ki:

   lütfen bu yolum için bilgi vere bilrmisiniz biraz durum açir teşeküler

   1. a kadir saylağ diyor ki:

    lütfen cevaplayın teşeküler

    1. a kadir saylağ diyor ki:

     bu siteniz bana çok yardımcı oldu fakat 6 gündür tolum yazdım ama yanıt yok sizden ricam benim yolumumu okuyup bir an on çe deyelirniz teşküler

     1. admin diyor ki:

      Lütfen daha detaylı bilgi için bir hukukçudan yardım alınız. Sitemiz Adli Sicil Kayıtları ile ilgili olarak Genel Kültür babında bilgi vermektedir.

 54. Ümit kara diyor ki:

  Merhaba ben hırsızlık dan yargılqnıcam karakol da verdigim ifadeyi mahkemede degiştirebilirmiyim

  1. admin diyor ki:

   Bu konu Adli Sicil ile ilgili olmadığından net bir bilgimiz bulunmamaktadır. Bir hukukçudan yardım almanız veya bir hukukçuya sormanız yararkınıza olacaktır. Teşükkürler.

 55. Ayhan diyor ki:

  Meraba iyi gunler benim yuz kizartici sucdan dolayi sabikam vardi 18 yasindan kucuktum ve sildirdim. Emniyet mudurlugunede gittim gbt kaydi sildirmek icin ama ustunden 6 yil gectiginden dolayi gbt kaydimda yok silinmis sanirm simdi ben askeriyeye basvurdum deniz kuvvetlerine mulakati gectim sagligi gectim sadece guvenlik sorusturmasi kaldi kihbi die internette gordugum bi keliemeye rasladim ve aklim karisti bi sknti cikarmi cikmazmi silinmis olan sey orda varmidir bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim kafaya yicem . Suc islerken yasim 18 den kucuktu simdi 22 yasindayim adliyeden sildirdim gbt de bisey yok kihbi de varmidir

  1. admin diyor ki:

   Güvenlik soruşturmasının ne şekilde yapıldığı konusunda bilgi sahibi değiliz. Teşekkürler.

  2. acil cevap diyor ki:

   Ayni durum bende de mevcut sonucu söylersen iyi olur kardes girdin mi girmedin mi askeriyeye

  3. Eren diyor ki:

   Kardeş sunuç ne oldu bi yazsan da bizde öğrensek aynı durum bizde de var…

 56. a kadir saylağ diyor ki:

  ıyı gümler ben ifazımı 15 yıl dolrdu ve evlaraklarımı adli istatitik müdülügüne gönderdim bana geren yazıda 1agır ceza mahkemesinin bana verdigi memnu haklarının iyadesi kalarında bir hata oldunu soylediler ve bende cuhuliyet başsavcılıgına baş vurdum bana dedilerki sa veliren kallar yagıtaya gideçek olda bozulaçak yine 1 agır çeza mah kemesine geleçek ve yeni kalaral verileçek ono biz adli istastilik müdülügüne göndelecez dediler açaba bu işlemler ne kadar süler ve alşiv kaydım silinirmi bu kallar iyimi red germesiğn den daha ıyı deyilmi sizlere teşeküler edelim

 57. Veli diyor ki:

  Okul cikisi 5 kisi beni darp ettiler ayrica kufur ettiler. Darp raporu aldim. Sikayet ettim. Ama bunlar 2si 18 yas ustu. Diger 3 kisi ise 18 yas altidir. Acaba bunlarin siciline isler mi l? Yoksa 18 yas alti oldugu icn bisey olmaz mi?

  1. admin diyor ki:

   Yaşı 15 yaşından büyük 18 yaşından küçük ise almış olduğu ceza sicil kaydına işlenir fakat bu sicil kaydı sadece yargılamalarda gözükür. Bunun haricinde alınacak adli sicil kayıtlarında ister resmi kurum olsun ister özel kurum olsun gözükmez.

   1. Veli diyor ki:

    Bunlar eger askeri okula filan gitmek isteseler. Sicili temiz olmadigi icin asekeriyeye alinmama ihtimalleri var mi???

 58. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi günler ben ifazımı tamanladım ve 15 yıl geçti ve aşiv kaydımın silinmesi için tüm evlaklarımı adli istatistik müdürügüne gönderdim bana 1 agır ceza mahkemesinin verdigi memuu haklarımıniyadesi kaların da bir yanlışlık oldugunu soylediler bende 1 agır ceza mah kemesine gitim bana dedilerki bu karal yagıtayda bozuracak ve ondan sonlara sana yeni kalar verilecek yagıtaydan germesi ne kadar süler ve bu alşiv kaydı silinirmi ne olur yadımcı olun teşeküler

  1. a kadir saylağ diyor ki:

   bana yanıt germedi

   1. a kadir saylağ diyor ki:

    bu sayfada nezanan yolumralı yolumruyolusunuz

 59. Mert diyor ki:

  merhaba iyi günler. 6222 sayılı yasadan dolayı tribünde küfürlü pankart açtığım için para cezası ve seyirden men cezası aldım. Ben şimdi sabıkalımıyım bunu merak ediyorum. Eğer sabıkalıysam Vize işlemlerinde sorun olurmu ? Teşekkürler

 60. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi akşamlar ben bunu solmak istiyolum mahkemenin verdigi bir kalar yagıtayda ne kadar zaman da bozulur ve va doner ben mahkemeye soldum uyapla gonderdik dediler ne zaman gelir teşeküler

 61. Polatttt diyor ki:

  18 yasindan kucukken islenmis suc 1 tane baska sucu yok ve!bu otomatik olarak siliniyormu ? Ustunden 5 6 yil gecmis bulunmakda ve bu gune denk suc islenmemis

 62. Cakir diyor ki:

  Futbol tribunde ceza aldim para cezasini odeyeniyorum bunu devlet dairesinde calisarak odemem gerekiyor bu ceza sicilime isler mi

 63. Yunus Emre... diyor ki:

  Ben 11.11.2015 te bir avemede iki tişört çantama koydum karşı taraf şikayetçi olmadı ifadem alındı ve hemen serbest bırakıldım fakat önümüzdeki 2 ay içinde bana dava açılmış ben okuyorum davadan sonra bu benim sicil Kays’ıma geçermi.

 64. acil cevap diyor ki:

  Arkadaşlar 18 yas altindayken hırsızlık olayina karistim savcu takipsizlik verdi acaba askeri okullara girmeme engel olur mu yani guvenlil soruşturmasında sikinti olur mu lütfen cevap ?

 65. Leyla diyor ki:

  Ben bi alışveriş merkezinde arkadaşımla dolaşırken onun oradam gizlice çaldığı eşyaların oldugu poseti bana vermesiyle çıkarken suç üstüme kaldı ve arkadaşım bana poseti al içersinde eşyalarım var dedi kaçtı ulaşamadık . ben ifademde bunu söyledim anlattim şuan suçlu durumunda olan benim göz altına alındım ve mahkemem oldu süreli adli kontrol ile serbest bırakıldım . bu benim sicil kaydıma islenirmi islenirse nasil ne zaman silinir ve bundan sonraki hayatımda herhangi bi yaptırımı olur mu ..baska bilgi alabilcegim bi kimsem yok cevap verirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar .

  1. Doğa diyor ki:

   hüküm verilmediği sürece yani aleyhinize sikinti olmaz merak etmeyin. mail yoluyla soru sorabilirsiniz

 66. fi diyor ki:

  Mrhb.bir firmaya iş yaptırdım.bozuk yaptı.tartışma sonucu benden şikayetçi olmuş hastaneye gidip btm almış.mahkeme bana 1500 para cezası ve 1800tl karsı tarafın av.masrafını ödememi hükmetti.8 sene önce nufusta cocuğun doğumunu 1.1 2007 yazdırdığımdan yalan beyandan para cezası aldım.ceza dosyam hazırlandığında adli sıcılım olduğu söylendi.süresi dolduğuna dair dilekçe verip kaldırılmasını sağlamama rağmen hakim erteleme vermeyip ödeme verdi.bunu nasıl düzeltirim.

 67. ishak diyor ki:

  Hakim ceza ertelemesi vermediği zaman ne yapabiliriz

 68. Eyup diyor ki:

  Selamun Aleyküm
  Askeriye Müessil Fillerle Madunun Vucudunda Tahribat Yapmak Suçunu İşledim. Bulundugum Askeri Ceza Evindede Yattım 1ay Geçmeden Ara Mahkemede Askerligimi Yapmam İçin Tahliye Ettiler Ve Askerligim Bitti Mahkeme Devam Ediyor Buralarda Polis Gbt sine Takılmadıgım için anlayamıyorum. Acaba Bu Suç Sicile İşlenirmi Yardımcı olursanız sevinirim ??

 69. admin lütfen cevapla diyor ki:

  ben 18 yaşından küçükken hırsızlık olayına karıştım ve savcı takipszilik verdi üzerinden yaklaşık 4/5 yıl geçti acaba ben askeri okullara girerken bu kayıtlar görünür mü ? lütfen cevap

  1. admin diyor ki:

   Savcı takipsizlik kararı vermiş ise bu sicil kayıtlarına işlemez. Ayrıca yasal olarak askeri okullar için engel bir durumu bulunmamaktadır. Fakat emniyet veya jandarma gbt kayıtlarında bulunuyor olabilir buralardanda araştırarak takipsizlik kararı verilerek sildirme yoluna gitmeniz faydanıza olacaktır.

 70. lütfen cevap ya diyor ki:

  ya neden yayınlanmıyor küfür mü ediyoz bu nasıl bir zihniyet yav sadece 18 yaşından küçükken hırsızlık olayına kraıştım acaba askeri okullara girişte yani güvenlik soruşturmasında çıkarmı ?

  1. lütfen cevap ya diyor ki:

   takipsizlik aldım

 71. alican dinç diyor ki:

  yaralamadan dolayı mahkemeye çıktım para cezasına çevrildi bu sabıkama işlermi polis olabilirmiyim

  1. admin diyor ki:

   Yaralama suçu yüz kızartıcı suç olmamakla birlikte almış olduğunuz cezanın miktarı önem arzetmektedir. Ayrıca özellikle mülakat sınavlarında bu durum sıkıntı çıkarabilmektedir.

 72. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi akşamlar ben sizden çok bilgi aldım inanıki sizde başka kimse igilenmiyor beki sizi bıktıldık sizden özür diliyolum ben ifazımın bitiminde 15 yıl getiginden bütün evlaklarımı adli istatistik müdülügüne gönderdim bana bu çevap gedi soz konusu mer,i mevzuata aykırı olarak verilen mardın 1 agır ceza mahkemesin 16 06 2015 tarihinde ve 2015 634 D,iş saylı kısıtlanmış hakının bulunmadıgına ilişkin kararı hakkıda tasal gereğinin takdir ve ifası gener müdürlügümüzce mardin cuhuriyet başsavcılıgına müracaatta bulunuldugu ve sonucundan bilgi verileceyi hususunda bilgilerinize sunulur………….evet bana bu yazı gedi bu yazı ne anlama geriyol………ben bu yazıda sonla 1 agır mahkemesine gitim bana dedilerki bizede aynı yazı gemiş savçı beyin yanına git dediler dosyan onda be savcı beyin yanına gitim savçı bey dediki ben karalı akara cuhuliyet başsavçılıgına gön derdim bu yazı ne zaman gerli ve ve alşiv kaydım silinirmi bunuda belirteyim siz bize çok yadımcı oldunuz sizde çok açil çevap bekliyorum

  1. admin diyor ki:

   Mahkemenin vermiş olduğu karara karşı adli sicil istatistik genel müdürlüğü karşı bir yazı yazmış olup, muhtemelen mardin ağır ceza mahkemesi yeni bir karar yasaklanmış hakların geri verilmesinin reddi veya kabulünü yönünde yeni bir karar verecektir. Bu nedenle mardin ağır ceza mahkemeesi kararını bekleyiniz.

   1. a kadir saylağ diyor ki:

    iyi akşamlar siz dolu soylüyolsunuz ama ben 1 agır mahkemesine bakan savçı bey bana dediki ben evlakrarınızı topaladım ve mahkemenin vedigi kaların ankara çumhuriyetbaş savçılıgına gönderdim dedi …… bu kararı niye akaraya giti ve nazana sonuçların başka bişey daha soraçam ben adli istatitik müdürügüne evraklarımı gönderdim bana dediler ki 1 agırın verdigi karal yan lış ben ankarayı aradım bana dedirelki sadeçe mahkemenin karalı gersin sizin arşiv kaydınız silinir dediler eyersirinmeseydi red gerirdi deyimi sizden bilgi istiyolu iyi akşamlat teşeküler

 73. halit diyor ki:

  Kucuk yasta islenmis suclar buyuk yast ceza evinde yatilirsa sabika kaydi olurmu bilgi almak istiyorum

  1. admin diyor ki:

   suçun işlediği yaş önemli olup, 18 yaşından küçük iken işlenen suçlar normal sicil kayıtlarında gözükmez. sadece yargılama için istenen sicil kayıtlarında gözükür.

 74. Salman diyor ki:

  Merhaba ben 2 ay once ozel evrakta sahtecilikten mahkemeye ciktim hakim benim suclu olduguma kanaat etti ama ALLAH var imza bana ait degildi. Neyse hakim 10 ay hapis verdi buda sabikam olmadigi icin ertelendi 5 yilakadar ayni ducu islememek kaydiyla e devletten ve savciliktan aldigim sabika kayitlarinda cikmiyor ve genel sorgulamada cikarsa benim ozel surucu kursu acmama engelnolur mu ne gibi bir skintiyaratir bana bu 10 aylik ceza.tesekkurler

  1. admin diyor ki:

   Suç yüz kızartıcı bir suç olması nedeniyle bazı durumlarda sıkıntı yaratabilir. Fakat tahminime göre 5 yıl süre ile hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmiş gibi gözüküyor. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin suçlar normal adli sicil kayıtlarında sadece yargılamalarda gözükür. Onun dışındaki sicil kayıtlarında gözükmez. Ayrıca yıl sonra ortadan kaldırma kararı alınarak tümüyle silinebilir. Fakat tecilli bir suç ise ve 51.maddeye göre ertelenmiş ise bu suç en az 15 yıl süre ile sicil kayıtlarında gözükür. Eğer gözükmüyor ise muhtemelen 5 yıl hükmün açıklanması geri bırakılmıştır.

 75. a kadir saylağ diyor ki:

  bu sayfa yanıt verniyomu

 76. Gökhan diyor ki:

  Merhaba ben 16 yaşımda bi arkadaşımla beraber bi kavgaya karıştık iki tarafta birbirimizden şikayetçi olduk fakat karşı taraftan birinin Nasıl olduğu bilinmeden kolu kırılmış o anda yaşımız 18 oldu mahkemeye çıktık bize ilk beraat geldi sonra Yargıtay’dan geri döndü dosyamız karşı taraf bizden şikayetçi olmayı bıraktı fakat ceza vermemiz lazım dedi hakim . Sonra bize hakim ben size denetim vericem 3 yıl hiçbir şeye karışmayın önceden suçunuz yok silinir gider dedi bizde kabul ettik. E devlet girdim sicilimiz temiz görünüyor polislere sorduk e devlet temizse sorun olmaz dediler bugün polislik düşünüyorum fakat çok korkuyorum inşallah hayırlı bi haber verirsiniz teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   18 yaş altı işlenen suçlar sadece yargılamalradaki sicil kayıtlarında gözükür onun dışında ceza alsanız dahi gözükmez. ayrıca 5 yıl sonrada silinir. Kavga suçu yüz kızartıcı bir suç olmadığından dolayı önemli bir sorun çıkarmaz.

 77. eren diyor ki:

  Mrhb ben 2003 yilinda basit bir hirsizlik sucundan dolayi 2 ay hapis cezasi paraya cevirelek ertelendi.Hüküm tarihi eski 3682 sayili yasaya girdiginden hükmü veren mahkemeye basvurup silinmesini istedim.Mahkeme de hukmun esasen vaki olmamis sayildigi hallerde bu tarih esas alinarak 3682 mulga kanunun 8/1 son maddesi gereginne silinmesine,bir orneginin ilgilisine tebliği ile bir orneginin adli sicil genel mudurlugune gonderilmesine karar verdi
  Aradan 1 ay gecti ama arsivim halen silinmedi bu karara karsi adli sicil mudurlugu itiraz edebilirmi ?

 78. meryem diyor ki:

  adli sicil kaydında birinci derece yakınlarımızın işlediği suçlar gözükür mü

  1. admin diyor ki:

   Hayır. Kim suç işledi ise o kişinin sicil kaydı gözükür. Fakat akrabalarınızın kimler olduğu bilinir ve araştırılır ise onlarında adli sicil kayıtları öğrenilebilir. Fakat sizin sicil kaydınızda akrabalarınızaı ait sicil kaydı gözükmez. sadece sizin sicil kaydınız gözükür.

 79. berk diyor ki:

  cinsel taciz sucundan yargılanıyorum telefonda +18 musabbet ten kız benı şikayet etmiş karakolda ifademi verdım ara duruşma yapıldı pişman oldugumu söyledım burdan alacagım ceza ne olur adli sicilime işler mi

  1. admin diyor ki:

   ceza alırsanız sicil kaydınıza işlenir. ceza verilip verelmeyeceği veya ne kadar ceza verileceği bilgimiz dahilinde değildir.

 80. Ahmet diyor ki:

  Sayin arkadaslar abiler ablalar ben ahmet biz uc kuzen takiliyorduk kafede ordada langirt oymadik yarim saat felan tesadufen o gun orda hirsizlik oldu ve bizim ustumuze kaldi ben16 yasindayim oranin sahibi bizi sikayet etti karakola felan gittik her neyse bu carsamba gunu saat 3 te savciliktan cagriliyoruz ve sicilimize islermi diye cok korkuuoz eger sicilimize islerse okuldan atilirmiyiz…. cevabinizi bekliyorum

  Teşekkürler

  1. Ahmet diyor ki:

   Adam sonra sikayetini geri cekti bu seferde kamu dava acti ne olur bu olayin sonucu :(

  2. admin diyor ki:

   Eğer mahkemede yargılanır ve ceza alırsanız bu sicil kaydınıza işlenir. Fakat yaşınızın suç işlendiğinde 18 yaşından küçük olması sebebiyle adli sicil kaydınızda sadece yargılamalarda gözükür, diğer aldığınız sicil kayıtlarında gözükmez. İnfazından itibarende 5 yıl içinde silinir. Fakat güvenlik soruşturması ve GBT gibi sorgularda bu size sıkıntı yaratabilir. Okuldan atılıp atılmamanız idari bir konu olduğundan bilgi sahibi değiliz.

 81. Kenan diyor ki:

  Herkese iyi günler,
  Adli sicil kaydının silinmesi için dilekçe ile başvuruda bulundum. Adli sicil kaydımda C: ceza ve T: şartlı tahliye kayıtları bulunmaktaydı. İşlem bu gün sonuçlanmış fakat sadece C: maddesi arşive alınmış. Hala adli sicil kaydı vardır ibaresi var ve T: maddesi orada duruyor. İşler şimdi daha karışık oldu. Hem sicil kaydı hem arşiv kaydı çıkıyor büyük sıkıntı. Bu kaydın da silinmesi gerekmez mi? Cevap verecek herkese teşekkür ediyorum.

  1. admin diyor ki:

   C maddesi ve şartla tahliye olan T kısmı ancak yerine getirme bitti ise ikisi birlikte ve yerine getirmeyle birlikte arşive atılır. Muhtemelen bir sıkıntı olma ihtimali yüksektir. T bölümünün adli sicilde C bölümünün arşivde olduğu bir sicil kaydını alarak T bölümününde arşive alınması için tekrar başvuruda bulunmanız yararınıza olacaktır.

 82. Bayram diyor ki:

  2011 yılında ýüz kızartıcı suç işledim yargıtay 2015 de kara bagladi 3 yıl ceza verdi.simdi ben hic bir sekilde devlet memuru olamazmıyım.

  1. admin diyor ki:

   Bildiğimiz kadarı ile öyle gözükmekle birlikte kesinlikle en net bilgi bir hukukçu tarafından alınmaladır. Bu yazımız sadece adli sicil kaydı ile ilgili olup çok net şekilde devlet memuru olma şartları hakkında bilgi sahibi değiliz. Bu sebeple bir hukukçudan alınması doğru olacaktır.

 83. toprak okan diyor ki:

  merhabalar benim taksirle bir kişinin yaralanmasına sebep olma ile ilgili davam vardı. ben sanık olarak yargılandıktan sonra olay yeri raporları,hakim ve bilirkişinin olay yeri incelemesinden sonra mahkeme beraat kararımı verdi.bununla ilgili karşı taraf temyiz dilekçesi yazmış.bu konu ile ilgili ne yapmam gerekir sicilime işler mi? benim atıcağım adımlar nelerdir? Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim…

  1. admin diyor ki:

   Beraat kararları sicil kaydınıza işlemez.

 84. Hakan diyor ki:

  Slm ben 2014 yılında tehtit 7ay15 hakaret 3 ay aile düzenini bozma 2ay 15 gun ceza aldım 5 gun açikta yattim ve denetimli gordum bitti sabika kaydimi arşive kaldırta bilirmiyim toplam 13 ay cezam gözukuyor

 85. cengiz acar diyor ki:

  1 yıl 8 ay ay hırsızlık suçundan ceza aldım okul okudumdan dolayı içerde yatmadım ve üzerin 4 yıl geçti geçmesinede memur olabiliyormuyum olamıyormuyum acil cevap verirseniz cok sevinirim

 86. cengiz acar diyor ki:

  cevap verirseniz cok sevinirim

 87. Oguz diyor ki:

  Hayırlı günler ben kız arkadaşımı ölümle ve silahla tehtiti ettim mesaj yazarak karşı tarafta mesajları savciliga şikayette bulunmuş asliye mahkemesinde o anki kizginlik ve ofke de diyorum ha bire savcı duruşma yaptırıyor karşı tarafta davadan vaz geçti herhangi bir ceza alacakmiyim

  1. admin diyor ki:

   belirtmiş olduğunuz suçlar şikayete bağlı suçlar olmayıp, kamu davası olarak nitelendirilen suçlardandır. ceza alınıp alınmayacağı konusu bilgimiz dahilinde değildir.

 88. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi akşamlar ben ifazımın bitiginden 15 yıl geçti ve ben bütün evlakralımı adli istatistik müdülügüne göndedim bana gelen yazı buydu…..söz konusu mer.i mevzuata aykırı olarak verilen mardin 1 agır ceza mahkemesinin 16 06 2015 tarihli ve 2015 634 Diş sayılı kısıtlamış hakkının bulunmadıgına ilişkin kararı hakkında yasal gereyinin taktir ve ifası için genel müdülgümüzçe mardin cumhuriyet baş savcılıgına mulacata bulunurdugu ve sonucudan bilgi verileceyi hususunda bilgirelinize sunulur …….bana bu yazı gerdi bende mardin 1 agır mahkemesine gitim bana dedilerki senin doyanı ankara cumhulıyer başsavcılıgına gönderdik sonocu bekre bende adli istatistik müdülügünü aradım bana dedilerki senin evlakral işlemde size bunu solacam ne kadar sürel ve alşiv kaydı silinmeseydi red gelirmiydi simdiye kadr yaptıgımız işlemrede bir hata varmı size teşeküler lüt fe en kısa zaman da cevap

 89. Velina diyor ki:

  Merhaba.

  Annem benden sikayetci oldu (dövme, tehdit, ve esya zarari) ve beni ayni günde evinden uzaklastirdi polis tarafindan. Polis benden bi imza aldi (hatirlamiyorum ney icin), sonradan geri evine girdim ozel esyayimi almaya, polisi gine cagirdi (yine beni sikayet etti). Ve beni Nezarethaneye attilar benim parmak izimi ve resimi alinarak, bi kac saat sonra beni serbes biraktilar. Annem bi kac gun sonra savciliga gidip ifade verip sikayetini geri aldi. Savcilik simdi bendende ifade istiyor dava kapanmasina icin, ama ben vermedim.
  Simdi benim kayidim varmidir?

 90. Mehmet diyor ki:

  Evlilik tahkikati icin bassavciliktan alinan adli sicil kaydi belgesinin gecerlilik süresi ne kadardir?

 91. cem diyor ki:

  merhaba ben alkollu ıken motorsıklet ıle kaza yaptım canlıya yada kamu malına zarar vermedım.Mahkemeye gıtmemıstım.Bana 1500 tl adli para cezası verdı mahkeme,ıtıraz ettım tekrar aynı ceza geldı odenmezse kamu ısı hapıs dıye gıdıyor.Sımdı ben bu adli para cezasını odeyecegım ama adli sicilim de gozukur mu?

  1. admin diyor ki:

   Büyük bir ihtimal adli sicil kaydınızda gözükür. Bunu öğrenmek için Adli Sicil Kaydınızı alıp bakabilirsiniz.

 92. Cenk diyor ki:

  Merhaba.
  10.sınıfta aldığım 1 günlük uzaklaştırma cezam var.
  Yoklama defterinde değişiklik yaptığım için.Bu ceza hangi sicilde geçer
  Bu ceza şu an benim sicilimde mi,sicilimde ise okul silerse kalkıyor mu,silmezse sicilimde mi kalıyor,işe girmeme(kamu-devlet) ve yurtdışına çıkmama engel olur mu her soruma cevap verirseniz çok memnun olurum.Saygılar

  1. admin diyor ki:

   Uzaklaştırma cezaları idari ceza olup, adli sicil kaydında geçmemektedir.

 93. Mert türkkan diyor ki:

  Merhabalar;
  Silahla tehdit suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası aldım ve cezanın infazının tamamlanmasına müteakip sicil kaydımı sildirmek istiyorum.Üniversite öğrencisiyim Özel sektörde kurumsal şirketlerde kariyer planlarım var.Sicil kaydımı sildirdikten sonra alacağım adli sicil kayıtlarında adli sicil kaydı yoktur yazacağı söylendi.Fakat adli sicil kaydı yoktur arşiv kaydı vardır mı yazacak ? Ve ayrıca arşiv kaydı vardır diye yazmasa da arşiv kaydımın olduğu herhangi bir şekilde anlaşılabilir mi?

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicilinizde bulunan bu kayıt infaz olduktan sonra talebiniz halinde silinerek Arşiv kaydına atılır. Arşiv kayıtları özel işlerde gözükmez. Özel iş İçin alınan kayıtlarda Sadece Adli Sicil kaydından bahseder, arşiv kaydına hiç değinmez fakat resmi kurumlar için alınan adli sicil kaydında hem adli sicil kaydı hem arşiv kaydı gözükür. Adli Sicil kaydı yoktur, Arşiv kaydı vardır. Yazar Bu kayıtta Yerine getirme tarihinden itibaren en az 15 yıl sonra da (şimdiki yasalara göre) arşiv kaydından silinebilir.

 94. Ahmet diyor ki:

  Merhaba,

  Ben bugün masaj yaptırmak için masaj salonuna gittim websitesinde çok düzgün gözüküyordu ama polis baskın yaptı meğerse salon mühürlüymüş salon sahibi mühürü kırmış ve çalıştırmaya devam ediyordu hepimizi karakola getirdiler benide müşteri diye getirdiler ifadem alındı 2 ay sonrada mahkemede savcıya anlatıcakmışım ifademi sicilime işlenir mi

  1. admin diyor ki:

   Sicil kaydınıza işlenmesi için öncelikli olarak bir suçtan sanık olmanız ve ceza almanız gerekir. Eğer sanık olarak savcı karşısına çıkacak iseniz savcının hakkınızda dava açıp mahkemece ceza verilmesi gerekir. Sizi ne ile suçladıkları belli olmadığından bir beyanda bulunmamız söz konusu değildir.

 95. Mehmet diyor ki:

  Ben 3.asliyeden suc uydurmaktan mahkemeye ciktim bana 26 gun hapis verdi paraya cevirdi ve para cezasini erteledi bes yil boyunca suc islersen. Bu para cezasini idersin dedi hakim ben hakime asker polis olmama bi engel olurmu olmaz dedi beni başından atmak icinmi dedi bilmiorum e devletten arsiv sicil kaydı yoktur yazio sizce benim uzman ve polis olmama engel olurmu size danışmak istedim simdiden tsk ederm vereceğiniz yanit icin

  1. admin diyor ki:

   Yüz Kızartıcı bir suça girip girmediğinden emin olmamakla birlikte verilen ceza yönünden bir sorun çıkmaz fakat suçun niteliği eğer yüz kızartıcı bir suç ise belki sıkıntı olabilir. Bizim tahminimizde bir sıkıntı olmayacağı yönünde. Fakat en net bilgiyi bir hukukçudan almanızda fayda vardır.

   1. Mehmet diyor ki:

    Suçum yuz kızartıcı suclardan deil bide e devlete baktim hakkinizda acilmis bi dava dosyasi felan bulanmamaktadir yazior davam kapanmis olabilir mi

 96. Tayfun diyor ki:

  Merhaba benim suan silahsız kimliğim var ve silahlı almak istiyorum bundan 3sene önce polisler aldı sizde uyuşturucu var diyip yanlız üstümüzde bise çıkmadı ve mahkemelik olduk mahkemede beraat aldım bundan dolayı silahli kimlik için arsiv araştırmasında bi sıkıntı olabilir mi sabika kaydında temiz çıkıyor çıkmasa zaten silahsız da alamazdim bunla ilgili sormak istedim silahli güvenlik için araştırma daha derin oluyor sizce bi sorun olurmu

  1. admin diyor ki:

   GBT kayıtlarında bu durum söz konusu olabilir ve çıkabilir. Beraat etti iseniz bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyoruz, fakat GBT kaydını bir sorgulatmanızda fayda var.

 97. Kona diyor ki:

  Merhaba, benim Adli Sicil kayidim var.
  Annemle aile ici tartisi vardi, ve polisden sikyacetci oldu benden.
  O zamaninda 18 yasdan kücükdüm.

  Kayida simdi bu yazior: “hükmün açıklanmasının geri bırakılması, 2012/544, 2012/967, 21/11/2012: 3Y DNT SERBST”

  Bu nedemek? Ve Ney icin suclandim?

  Lütfen anlatin.

  1. admin diyor ki:

   Eğer herhangi bir suç işlemediyseniz mahkemesine başvurup “Ortadan Kaldırma Kararı” talep edin. Çünkü 3 yıl Hükmün Açıklanması geri bırakıldığından 21.11.2015 tarihi itibarıyla süresi dolmuştur. Mahkeme Ortadan Kaldırma Kararı verince kesinleşme şerhi yaptırarak Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne götürüp başvurmanız halinde bu kayıt silinir.

   1. Kona diyor ki:

    Tmm, birtane daha sorucam var.

    Annemle kavga ettim, ama bu sefer 18 yas büyüküm.
    Polislik ne felan olduk sikayetci oldu ama geri aldi sonradan.
    O gün annem polisden rica edip istediki beni orda bir gece tutsunlar diye cünkü kendime zarar verebilirim diye yoksa beni almazdilar. Benim 10 parmak izimi ve resimi alarak beni sabah geri serbes burakdilar.
    Bana hic demediler niye beni o gece tutduklarini, sonra annem iste anlatti.

    Bu simdi Tutuklama mi, yoksa ne sayilir bu?

    System kayida ne yazicak benim adima üzeri?

 98. Polat diyor ki:

  Meraba iyi gunler efendim benim 18 yasindan kucukken yuz kizartici sucum var ve hagb karari verildi ustunden 7 yila yakin bi sure.gecti ve adliyeye gidip sildirdim . Emniyet mudurlugune gittim gbt kaydi sildirmek icin silinmisti otomatikmen memur bakti hic biseyin yok dedi . Sozlemeli er guvenlik sorusturmamda bu prblem yasatrmi elenirmiyim . Gbt de yoksa emniyetin arsivinde olabilirmi ?

  1. admin diyor ki:

   Mahkemesine başvur ortadan kaldırma kararı alıp kesinleşme şerhini de yaptırdıktan sonra Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne gönder. Emniyetin gbt kaydında çıkmıyorsa herhangi bir yerden çıkacağını tahmin etmemekteyiz. Fakat Adli Sicil kaydında yargılamalar sırasında gözükeceğinden. Ortadan kaldırma kararı alıp Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderiniz.

   1. Polat diyor ki:

    Efendim zaten bu islemlerin hepsi yapildi die biliyorum ordaki bayan hakim saolsun oda yardimci oldu ayriyetten exstra dilekce yazdi kendi bana imzalatti yollatti islemler tamamen yapildi fis falan fila. Birseyler demisti e dava dustu ve bu hagb karari sildirmek icin basvurduk ve onuda sildirdik adliyede hic bir sekilde kaydimin bulunmadigini soyledi saolsun yardimci oldu . Emniyetede gittigimde gbt burosuna gittim ordaki memurda bakdi bakdi hic birseyin yok dedi ( adliyedeki hakim gbt sildirmek icinde dilekce yazmisti buna gerek kalmadi memura verdim baktim senin gbt kaydin yokki dedi bana ) yani kisaca durum boyle

 99. Memet diyor ki:

  Kuk yurdundan suresiz uzalastirildim bunun uniyle bi ilgisi yok deilmi baska uniye gecis için universiteden disiplin belgesi alcam acaba karsima cikarmi kyk yurdundan aldigim ceza cevabiniz icin tsk ederm şimdiden

 100. fstih diyor ki:

  İyi gunler 18 yasin altindayken yaralama sucundan 2 yil 9 ay 10 gun ceza aldim.su an denetim serbestlikten yararlaniyorum. Sinif ogretmenligini bitirdim. Aldigim bu ceza sabika kaydinda gozukmemekte. Acaba bu ceza memurluga engel olur mu

  1. fatih diyor ki:

   Ne zaman cevap verilecek acaba

 101. can polat diyor ki:

  Tombala oynatılan bir mekanda oynamama rağmen işlem yapıldı ve para ceza kesildi yakında öğretmen olucam bu ceza öğretmen veya memur olmama engel olurmu ve ayrıca sicilime işlermi.?

 102. Mustafa diyor ki:

  Merhaba hemen hemen 2 ay once adli sicil kaydimin silinmesi icin dilekce verdim, fakat hala cikmadi asagiya ekliyorum acaba ne zaman silinir yardimci olursaniz sevinirim.

  1 C: 001802015C0662345(018#####-#1) 15.03.2011 5607SA 3/1,1;5237SA 51.
  BAKIRKÖY;1.ASLCM 10A H.26/09/2012 2011/576-2012/1593 09/09/2015

 103. Remzi diyor ki:

  Merhaba ben şu an 18 yaşındayım 17 yaşındayken yüz kızartıcı bir suç işledim ama pşmanlığımı filan bildirdim sonra ceza almadım ama bana 3 yıl içinde aynı cezayı işlersen 8 yıl hapis cezası var haberin olsun dedi hakim şimdi brnim endişelendiğim nokta ben bi otele işe başlıcam benden adli sicil kaydı isticekler sizce bu işlediğim suç adli sicil kaydımda çıkarmı 18 yaşından küçüktüm işlediğimde mahkemeye çıktığımdada 18 yaşından küçüktüm cevabınızı bekliyorum teşekürler

 104. Remzi diyor ki:

  Admin sorumu cavapla lütfen

 105. Remzi diyor ki:

  Polat bana cevap yazarmısın lütfen ?

 106. Murat diyor ki:

  Selam ehliyete ilgili bi sorum olacak. Şimdi ben ehliyete yazılım teorik sınavı ve direksiyon sınavını geçtim. Ben yaklaşık 6 yıl önce uyuşturucu madde kullanırken yakalandim. Cezaevine girmedim 1 yıl denetimli serbestlik verdiler düzenli olarak kan verdim ve sorunsuz şekilde denetimimi tamamladım. Şuan adlı sicil kaydım ve arşiv kaydım yok temiz gorunuyor. EHLİYETİ almaya gittiğimde emniyette ehliyet alamama konusunda. Bi sorun yaşar mıyım ve gbt bakiyolarlarmi bakalarsa çıkar mı. Lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

 107. birisi diyor ki:

  Arkadasim 18 yasindan kucuk ve sevmediklerinin numarasini co2 de dagitti.savciliga gittler arkadadlari da 18 den kucuk.basina bisey gelir mi

 108. a kadir saylağ diyor ki:

  ben sizin bu safanızdan çok faydarandı allah sizden lazı olsun ben ifazımın biteri yıl geçti ve bütün evlakrarımı adli istatislik gener müdülügüne gönderdim alşiv kaydımın silinmesi için bana gere çevapta mardin agır çeza mahkenesini bana vermiş oldugu emnu hakların iyadesi kalarıda hata oldugu ve mardin cuhuliyet başsavçılıga yazı gerdi mardin çuhliyet savçılıgı bu karşılık bana verilen karala bilikte çeza işler müdülügüne direkçe yazdı .direkçe de bunlar vardı………………ilgi tarihve sayılı yazı gereğince mardin ağır ceza mahkemesinin 16 06 2015 tarih ve 2015 634 D.iş sayılıkararına karşı kanun yararına bozma yoluna gidilmesi gerektiği görüş ve kanaatini içerir cumhuriyet başsavcılığımız tarafındandüzenlenen 18 03 2016 tarih ve 2016 783 bakalık muhabere sayılı fezleke ile mardin 1 agır ceza mahkemesinin 1996 104 esas sayılı dava dosyası ilişikte sunulmuşyur direkçede bunlar yazıyoldu bunlar ne anlama geriyol ve bunu da soraçam ceza işler müdülügün de bir dosya kaç ay karıyol beni bunda anladıgım bu karar ya bozuraçak yada onaylanı mardine gerçek mardi 1 ağır ceza mahkemesi yeni karar vereçek dosya gideri 3 ay oldu size iyi geçeler

 109. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi akşamlar

 110. ahmet yılmaz diyor ki:

  iyi günler ben 12 yaşındayken bi hırsızlık yaptım ve cocuk polisi geldi adımı soyadımı ve tc kimlik no mu aldı ve anneme götürdü verdi karakola felan gitmedim hiç bu sicile işlenir mi

 111. ahmet yılmaz diyor ki:

  iyi günler ben 12 yaşında bi hırsızlık yaptım ve cocuk polisi geldi adımı soyadımı tc kimlik no muda aldı ve anneme götürüp teslim etti karakola felan gitmedim de bu sicile işlenir mi

 112. Tarık ömer diyor ki:

  Bir Yapı denetim kuruluşunda mühendis olarak çalıştım. İnşaattaki sorun sebebiyle kamu davası açıldı ve Küçükçekmece adliyesinden aşağıdaki cezaları aldım ve sicil kaydımda görülmektedir.
  Bu cezalar nedir neyi kapsıyor anlamadım , nasıl cezayı yerine getireceğim.Cezaları sildirmek için ne yapmam gerekiyor. teşekkürler.

  1 C: 001802012C0436431(01886395-12) 00.00.2002 765SA 230/1;647SA 6. KÜÇÜKÇEKMECE;3.ASLCM 365 P.11/03/2009 2007/232-2009/126 06/06/2012

  2 C: 001802012C0436419(01886391-12) 00.00.2002 765SA 230/1;647SA 6.
  KÜÇÜKÇEKMECE;3.ASLCM 365 P.11/03/2009 2007/232-2009/126 06/06/2012

  3 C: 001802012C0436408(01886390-12) 00.00.2002 765SA 230/1;647SA 6.
  KÜÇÜKÇEKMECE;3.ASLCM 2A15G H.11/03/2009 2007/232-2009/126 06/06/2012

  4 C: 001802012C0436453(01886398-12) 00.00.2002 765SA 230/1;647SA 6. KÜÇÜKÇEKMECE;3.ASLCM 2A15G H.11/03/2009 2007/232-2009/126 06/06/2012

  1. admin diyor ki:

   Suçların hepsi Memuriyet ile ilgili suçlar olup, tecil edilmiş. Bu nedenle yerine getirme olmaz. Dilekçe verirseniz hepsi tamamen silinir.

 113. Damla diyor ki:

  Merhaba. Ben bi suredir devlet memurlugu icin bekliyorum fakat aklimi karistiran seyler bar. Babam bundan 25 yil once kendi rizasiyla kiz kacirma sucundan sikayetci olunmadigi halde kamu davasi oldugu sebebiyle 2 ay hapis yatti. Suan adli sicil kaydinda gorunmuyor. Arsivlerde gorunuyo mudur? Ve bu beni etkiler mi? Cevplarsaniz cok sevinirim

 114. ayşe kurt diyor ki:

  Yüz ckızartıcı suçtan dolayi hüküm ertelendi infaz i 2013 de tamamlandı si sicilm ne zaman silinir

  1. admin diyor ki:

   5237 Sayılı yasanın kabulü olan 01.06.2015 tarihinde işlenen kasti suçlar infaz ile birlikte Adli Sicilden silinip Arşive atılır. Arşiv kaydından ise en erken infazdan itibaren 15 yıl sonra tamamen silinir.

 115. Hamza alzein diyor ki:

  Arkadaşlar okulda kavga ettim çocuğun kafası kanadı sabıka oluyormuyum

  1. admin diyor ki:

   Mahkemeye çıkmadın ve hüküm giymedin ise sicil kaydına işlenmez.

 116. Hamza alzein diyor ki:

  Arkadaşlar yaşım 13 okulda kavga ettim çocuğun kafası kanadı polisede gitmedim sabıka oluyrmuyum

 117. Hamza alzein diyor ki:

  Arkadaşlar yaşım 13 okulda kavga ettim çocuğun kafası kanadı sabıka oluyormuyum

 118. Mevlüt diyor ki:

  S.a benim 2007 de kavga etmiştik para cezası verdiler durumum nedeniyle ödeyemediği sonra içerde 100 gün tuttular beni sonra adlı sicil arşiv kaydına geçmiş şimdide karayollarına kadro verildinde benim bu arşiv kaydim bana engel olurmu

  1. admin diyor ki:

   suçun niteliği ve alınan ceza yasaya göre devlet memurluğuna engel suçlardan ve alınan ceza miktarı içerisine girmemektedir.

 119. Burak Korkmaz diyor ki:

  Merhaba 93 doğumluyum,2013 yılının Eylül ayında 6222 sayılı spor müsabakalarından men cezası aldım.Almış olduğum ceza 2015 Şubat ayında bitmiş oldu.Bu yıl ise 4 yıllık Beden Eğitimş ve Spor Öğretmenliğinden mezun oldum.Polis olmayı çok istiyorum,fakat geçen gün almış olduğum sicil kaydında yaşamış olduğum olay kayıtlıydı.Sizce Polis olmama engel durum yaratır mı?Adli sicil kaydımı dilekçe yoluyla silerler mi?

  1. admin diyor ki:

   Yasal olarak bir engel teşkil edeceğini zannetmiyoruz. Fakat mülakat esnasında bu olay olumsuz bir görüşe sebep olabilir.

 120. ahmet srp diyor ki:

  selamun aleykum reis benim aşşa yukarı 12 13 dosyam var adli sicil kaydı aldıgımda adlıyeden bıse cıkmıyo ancak adli sicil arsiv kaydı aldıgımda ıkı tane basıt yaralamadan dosyam cıkıyo onlarıda para cezsına cevırmıstı hakim odedım kapandı yuz kızartıcı suclarımda var 1 yıl 3 yıl 5 yıl üç dosyamda boyle . sımdı ben uzman erbas olmak ıstıyorum cevabınızı beklıyorum lise mezunuyum . saygılarlaa..

  1. admin diyor ki:

   Yüz kızartıcı suçlar ve alınan ceza süreleri itibarıyla büyük bir ihtimal engel teşkil edecektir. Ama yine de bir hukukçudan net bir bilgi alabilirsiniz.

   1. Pöh diyor ki:

    Merhaba siz değerli avukat arkadaşlara birkaç sorum olacak,yardımcı olacak değerli avukatlarımıza çok teşekkür ederim. Sorularim şöyle; ben 17-18 yaşında kamu kurumu olan ilkokulda hırsızlık suçuna kariştım ilk ve son kez,cahillikte olsa sonuçta yüz kızartıcı bir suç ve okul müdürü olsun öğretmenler olsun şikayetçi olmadı benim iyi biri olduğumu ve derslerinde basarili bir. Öğrenci oldugumu. Soylediler ama kamu davsi olarak devam etti mahkeme ve denetimli serbeslik verdi hakim kitap okuma cezası aldım kitaplari okuduk. Ve okudugumuzadair ozetleri çıkardık sorunsuz sekilde de denetimli serbestliği bitirdik ve ben bu yıl polis özel harekat yada jan.uzm cavusluga başvuru yaptim acaba benim adlı sicil kaydim ve adlı sicil arşiv kaydim e devletten sicil kaydimi memurluk icin alacagimi seçerek sorduladigimda adli sicil kaydı ve adli arsiv kaydi YOKTUR diye sonuc .çıkıyor ama ben askerde iken muhtemelen kihbi sisteminden silinmesigi icin bölük komutanım sen 2009 da ne yaptin diye sormuştu. Ayni sekilde emniyetten ehliyet alirkende ayni soruyu polis memuru sormustu Acaba bu durum benim polis yada uzman çavuş olmamı güvenlik soruşturmasında etkiler mi .birde o gordukleri bilgide sucun içerigini gorebiliyorlarmi cevaplarınız için çok teşekkür ederim

 121. ahmet diyor ki:

  Merhaba.öncelikle yol gösterdiğiniz için twşwkkür ederim benim 2013 yılın bi cinsel suc davası oldu ama benim hiç bi sucum günahım yoktu bi anda beni içeri attılar apar topar 1 ay yattım sonra cıardılar ve iki gün önce kağıt gelmiş 2 yıl 6 ay hapis diye ve aradan 4 yıl gecmesine ragmen ne yapa bilirim ve önümde askerliğimde var sıkıntı olurmu sicilime gecermi gecsede ne diye gecer sabıka kaydında gözükür mü nu bi kaç gündür ailecek mahvolduk

 122. ahmet diyor ki:

  Askerlik sonavına girdim memurluk sınavlarına hazırlanıyordum şimdi nasıl bir yol izlemem gerekiyo yardımcı olun lütfen şimdidwn allah razı olsun

 123. Emre diyor ki:

  İyi günler 26.05.2016 tarihinde fenerbahçe galatasaray maçında fenerbahçeli taraftara taş attığım gerekçesiyle 6222 den soruşturma açıldı 10 gün sonra imza cezası verildi , ilk maçta karakola imzaya gittiğimde herhangibir kaydım çıkmadı ve 2 hafta sonrasında da takipsizlik kararı verildi . İlk sorum adli sicil kaydıma işlenmişmidir ? 2. Sorum kamu yönetimi okuyorum kurum sınavlarında idari hakimlik idari savcılık vs. Sınavlarda önüme çıkıp engel teşkil edermi ?

 124. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi akşamlar ben siz konuyu en baştan anratayım sabıka kaydımın silinmesi için baş vurdum ve sirindi arşiv kadımın silinmesi için adri istatik müdürügüne baş vurdum bütün evraklarımın göndedim bana çevap gerdi bana mahkemede verilen memnun haklarının mevduaata akırı bir karal oldugunu söylediler mardin başsavçılıgına bir yazı yazdılar ve başsav çılık onu çezaişler gener müdülügüne gönderdiler bana dedilerki bu karal va dozuracak vada onaylaracak 3 ayın 23 ünde göndedik nezanan döner ve arşiv kaydı silinirmi ifazımın biteri 15 yıl geçmiş ve bu kralı çeza işler müdürügünden gerilse arşiv kaydı sirinirmi sizden çevap bekriyolu

 125. Soner diyor ki:

  Oncelikle mereba 18 yasindan kuckken yuz kizartici bir suc islemistim 5 yil mahkemesi surdu ve 2 yil hukum giydim bu sabikama islermi

 126. mustafa diyor ki:

  merhaba ben 2016 yoklama kacagıyım bi kere tebligat aldım fakat ameliyat oldugum için gidemiyorum tecilde edemedim zamanında şuanda ehliyete yazılıcagım ve sabıka kaydı istiyolar muhane kaçagı oldugum çıkarmı veya bu sorun olurmu

 127. Mustafa diyor ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayken yüz kızartıcı suç işledim mahkeme 6 ay 20 gün ve hagb verdi 3 yıl suç işlemezsen eski haline dönüceksin dedi ve bu olaydan 6 yıl geçti benim ben bunu tamamen sildirebilirmiyim kız arkadaşımın babası polis beni araştırıcak herhangi bir şekilde bunu öğrenebilirmi ve memur olmama engel teşkil eder mi yasal merciilere başvurabilirmiyim tamamen silinmesi için artık yaşama hevesim kalmadı bu olay yüzünden yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mustafa diyor ki:

   Efendim cevabınızı bekliyorum :(

 128. Ege diyor ki:

  Ben spordan men cezası aldım .Her maçta karakola imzaya gidiyorum.16 yaşındayım büyük ihtimalle adli para cezası da gelecek bu sicilime işlermi ya da 16 yaşındayım diye işlemez mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

 129. Alper diyor ki:

  Merhaba hocam 23.05.2013 5237SA 142/1 B 2 51. 2014/1152-2015/211 30/03/2015. Hirsizlik sucundan 1sene 8 ay ceza aldim onceden sicilim olmadigindan serbest birakildim 5 denetim olacagini solediler su an givenlik gorevlisi. Olarak calisiprum hpcam bi sikinti olurmu calismamda ve yenilemede

 130. Sinem diyor ki:

  İyi günler. Benim eski sevgilim beni beraber çekildiğimiz fotoğrafları Face’te yayınlamakla tehdit etti ve yayınladı. Hayatını mahvetcem diye de tehdit etti. Şu an kamu davası oldu ve basit tehdit, şantaj, özel hayatın gizliliği suçuyla suçlanıyor. Bu olaylar 2 sene önce olmuştu duruşma ise kasım ayındaymış. Avukatımız bizden asgari 1800 lira alacağını söyledi biz bunun bizim için pahalı olduğunu söyledik o ise çocuğun para cezası yiyeceği için o paranın bizim olacağını söylüyor. Kafamızda soru işareti oldu. Sizce bu durum nasıl sonuçlanır? Bu olaylar olduğunda 17 yaşındaydım. Ama o 18i geçmişti. Bunu sadece iyi niyetimden soruyorum: Ceza alırsa iș başvurusu yaparken aldığımız sabıka kaydında gözükür mü? Sorun teşkil eder mi? Duruşma okul zamanı olduğu için ve üniversitesi duruşmanın olacağı mahkemeden uzak olacağı için muhtemelen duruşmaya katılmayacaktır.

 131. fatih diyor ki:

  Admin iyi gunler 8 haziranda bi mesaj gondermistim. Cevap beklemekteyim. İlgilenirseniz sevinirim simdiden tesekkurler.

 132. tolga diyor ki:

  merhaba ,hocam…
  iftira davasından 3 ay 10 gün ceza aldım.sabıkasız olmam nedeni ile HAGB kararına çevrildi…
  özel güvenliğim,kart yenileme zamanım geldi.
  polis özel güvenlik şube tarafından : güvenlik sorusturması v arşiv araştırması yapılacak. gbt de bu suç görünür mü?

 133. inci diyor ki:

  Merhaba silahla kahsen adam yaralanmadan 1 sene ceza evinde kalan birinin sicil ve sabıka kaydı ne zamn silinir bu cezanin 3 ayi kapali ceza evinde 9 ayi acik ceza evinde geciyo ?

 134. merve diyor ki:

  öğrenci olarak kısmi zamanlı işe başvurdum. ‘savcılıktan alınacak iyi hal belgesi’ istediler. e devletten alınan adli sicil kayıt belgesi bunla eş değer midir? kabul edilir mi? şimdiden teşekkürler

 135. Hakan123 diyor ki:

  Kız arkadaşımla bir kere birlikte otelde kaldım,kimlik bilgilerinizi aldılar bu sene hakimlik, kaymakamlık sınavlarına girecem güvenlik soruşturmasında çıkar mı bir sorun teşkil eder mi lütfen yardımcı olur musunuz ? Hiç böyle birşey duydunuz mu olumsuz yönden

 136. a kadir saylağ diyor ki:

  İYİ GÜNLER BEN MAHKEMEDEN ARDIGIM MEMNUUHAKLARIN İYADESİ KARALINI ÇEZA İŞLER MÜDÜLÜĞÜNE GÖNDEDİK VE BU KARALI REDETİ RED NEANRAMA GERİYOL VE BEN BU KARALI ADLİ İSTATİSTİK MÜDÜLÜGÜNE GÖNDEDİM SİZÇE BENİM ALŞİV KAYDIM SİRİNİLMİ HANGİ SUÇLAR ARŞİVKADI SİRİNMİYOR BANA BİR YOL GOSTERİN

 137. tuba aa bayrak diyor ki:

  İyi geceler bir arkadaşım beni hırsızlıkla suçladı karakol şikayet etti.bende gitti ifade verdim sonra arkadaşım suçsuz olduğumu anladı şikayetinden vazgeçti bu şikayet Arşivde duruyormu duruyorsa nasıl silinir.

 138. faruk zaza diyor ki:

  Merhaba hocam ben2011 de dolandırıcılık suçuna karistim ve 2yil ceza aldım bide evracilkta sahtecilik suçundan 3 yil ce aldım ben üniversite mezunuyum öğretmenliği olmamı engelediğini biliyorum.asıl sorum şudur ne zaman devlete memur olabilirim bunun çıkış yolu var mi ? Şimdiden teşekkürler

 139. a kadir saylağ diyor ki:

  iyi akşamlar bu siteden çok yaranlanıyoluz

 140. AYAZZ diyor ki:

  1986 DOGUMLUYUM 2000 BİR ARKADAŞ ÇETESİNE KARSIP YÜZ KIZARTICI SUÇ İŞLEDİM 2 ADET DOSYA VARDI YAKLASIK 36 GUN TUTUKLU YATTIK YASIMIZ HENÜZ 17 CİVARIYDI GBT MİZ SİLİNMİŞ MİDİR YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ BU DURMDAN NASIL KURTULABILIRIM

 141. kagan diyor ki:

  eşimin şikayeti sonucu 18 gün keşinleşen hükmü nasıl paraya cevirme veya denetimli serbeslik vs gibi başru yapılır

 142. Yasemin diyor ki:

  Meraba esimle tartisma yasadik bacagim morardigi icin darp raporu aldim silayetci olmadim uzaklastirma istemedim.fakat polis daha sonra onuda ifadeye cagirip kasten adam yaralama sucundan imza almis siciline isler mi lutfen cvp verin

 143. ŞERMİN ÇIKRIKÇI diyor ki:

  Oğlum uyuşturucu kullanmaktan 40 gün ceza aldı 15 temmus tan sonra çılan afla18 gün sonra serbest kaldı adli sicil kaydına işenirmi işe girmesi için alacağı sicil kaydına yansırmı teşekkür ederim.

 144. yeşim diyor ki:

  dershane borcumu odemediğim için avukata verılmişim. eğer bu borcu odersem sıcılıme boyle bı durum işler mi?

  1. admin diyor ki:

   İcraya düşen borçları Adli Sicil Kaydına işlenmez

 145. mahsun diyor ki:

  yiy günler ben aşiv kadımın sirinmesi için A İ S T müdürügüne baş vudum 9 ay onçe bütün dosyamı ve menuuhakların iyadesi karlınıda gönderdim bana geren çevap mahkemenin vedigi karalı kabur etmediler onu çeza işler müdülügüne gödediler çeza işler bu karalı onamadı ve savçılık çeza işlerden geren karala birkte butün evlakrarımı dosya dahir hepsini adli, istatik müdülügüne gönderdi açaba aşiv kaydı silinirni lütfen yadımçı olun iyi günler

 146. Ali diyor ki:

  1 sene once eski kiz arkadasima atmis oldugum mesajdan dolayi hakkimda cinsel taciz sucundan para cezasi verildi. Fakat onceden suc islemedigim icin ceza 5 yil sarti ile ertelendi. E devlet adli sicil kayitlarinda bu sucum gozukmuyor. Sabikama islenmismidir?

 147. Mehmet diyor ki:

  Suc uydurmaktan yargılanmak yuz kızartıcı bir sucmudur

 148. mahsun diyor ki:

  iyi günler

 149. onur diyor ki:

  merhaba, iş yerinde bir bayan ile sözlü tartışma oldu ve kavga ettik beni taciz iddiası ile işten atıcaklar sicilime işlermi eğer atarlarsa.

 150. Murat kavun diyor ki:

  18 yasindan kucukken yuz kizartici suc denilen bi suca karistim 3 yil icinde tekrarlanirsa hapis cezasi verilde ve denetimli serbest kaldim simdi e devlette dosya sorguladigimda cikiyor askerlik icin sikinti olurmu o bana subaylik falan icin yani. Simdiden tesekkurler.

 151. İsimsiz01 diyor ki:

  Merhaba, benim geçen haziran ayında şikayette bulunduğum iki kişi için savcı basit adam yaralama ve hakaret suçundan dava açtı. Elimde darp raporum ve hakaretlerini içeren ses kaydı var. Suçu işleyenler 18 yaşından büyük ve henüz sabıka kayıtları yok. İkisinden de hala şikayetçiyim ve davayı bekliyorum. Dava Nasıl sonuçlanır, sicil kaydı olursa bu onlara nerelerde engel olur ? Üniversite kaydında sorun çıkarır mı öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

 152. Kenan Zaza diyor ki:

  Selam admin ben 2008 yılında almanyada yüz kızartıcı bir suçtan dolayı 15 ay tecilli bir ceza aldım suan sabıkamda görünüyor birincisi bunu nasil silebilirim ikincisi bu sabıkam benim tekrardan yurt dışına cikmama engel olurmu?? Ayrıca almanyada görünüyordur muhtemelen ordanda silinebiliyormu?? Yardımcı olursanız sevinirim

 153. Ozgur diyor ki:

  Merhaba edevlet uzerinden aldigim sicil kaydi asagidaki gibi,
  1 C: 006802016C0094003(06817093-16) 28.05.2009 5237SA 155/2 51/1 3 7 62/1
  37/1 62/2. İSTANBUL;49.ASLCM 80 P.20/09/2011 2010/565-2011/1253
  12/10/2011
  2 C: 006802016C0093956(06817086-16) 28.05.2009 5237SA 62/1 37/1 62/2 51.
  İSTANBUL;49.ASLCM 10A H.20/09/2011 2010/565-2011/1253 12/10/2011
  Ben hic para filan yatirmadim.yatarda almadim.sicil temiz diye.is yeri sicil raporu istedi.isten bu yuzden cikarirlarmi.

  1. Ozgur diyor ki:

   Merhaba edevlet uzerinden aldigim sicil kaydi asagidaki gibi,
   1 C: 006802016C0094003(06817093-16) 28.05.2009 5237SA 155/2 51/1 3 7 62/1
   37/1 62/2. İSTANBUL;49.ASLCM 80 P.20/09/2011 2010/565-2011/1253
   12/10/2011
   2 C: 006802016C0093956(06817086-16) 28.05.2009 5237SA 62/1 37/1 62/2 51.
   İSTANBUL;49.ASLCM 10A H.20/09/2011 2010/565-2011/1253 12/10/2011
   Ben hic para filan yatirmadim.yatarda almadim.sicil temiz diye.is yeri sicil raporu istedi.isten bu yuzden cikarirlarmi.sildirme islemi ne zaman yapabilirim

 154. Yasin diyor ki:

  ben 2012 yılında yüz kızartıcı bi suctan mahkemelik oldum dahga once bir suc işlemediğim için ve yaşimin 17 olması sebebiyle bana 5 yıl denetimli serbestlik verdiler simdi ornek veriyorum ozel guvenlik veya kamu kurumlarına basvuru yapcam ama guvenlik sorusturmasında bir aksilik cıkarmı dıye korkuyorum e devletten adli sicilimi çıkardıgımda adli sicil ve adli arşiv kaydım yoktur yazıyor . Peki bide bunun emniyette dosyam vardır dıye düsünüyorum peki o sorun olur mu silinmişmidir veya duruyosarsa bu gibi sorusturmada engel teşkil eder mi ? Şimdiden tşk ederim.

 155. esma diyor ki:

  2016 da Yüz kızartıcı suç işledim mahkeme kararı olarak 5 yıl suç işlememem gerektiğini söyledi ben şimdi kpss ye girdim ve 90 puan aldım vergi dairesi gelir uzmanlığına girebilir miyim lütfen yardımcı olun çok kötüyüm

  1. admin diyor ki:

   Muhtemelen aldığınız ceza ertelendi veya hükmün açıklanmasının 5 yıl geri bırakılmasına karar verildi. Bu suç yüz kızartıcı bir suç olması sebebiyle devlet memurluğunda sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle koşulları oluşmuş ise sildirmeniz de fayda vardır.

 156. Pöh diyor ki:

  Merhaba siz değerli avukat arkadaşlara birkaç sorum olacak,yardımcı olacak değerli avukatlarımıza çok teşekkür ederim. Sorularim şöyle; ben 17-18 yaşında kamu kurumu olan ilkokulda hırsızlık suçuna kariştım ilk ve son kez,cahillikte olsa sonuçta yüz kızartıcı bir suç ve okul müdürü olsun öğretmenler olsun şikayetçi olmadı benim iyi biri olduğumu ve derslerinde basarili bir. Öğrenci oldugumu. Soylediler ama kamu davsi olarak devam etti mahkeme ve denetimli serbeslik verdi hakim kitap okuma cezası aldım kitaplari okuduk. Ve okudugumuzadair ozetleri çıkardık sorunsuz sekilde de denetimli serbestliği bitirdik ve ben bu yıl polis özel harekat yada jan.uzm cavusluga başvuru yaptim acaba benim adlı sicil kaydim ve adlı sicil arşiv kaydim e devletten sicil kaydimi memurluk icin alacagimi seçerek sorduladigimda adli sicil kaydı ve adli arsiv kaydi YOKTUR diye sonuc .çıkıyor ama ben askerde iken muhtemelen kihbi sisteminden silinmesigi icin bölük komutanım sen 2009 da ne yaptin diye sormuştu. Ayni sekilde emniyetten ehliyet alirkende ayni soruyu polis memuru sormustu Acaba bu durum benim polis yada uzman çavuş olmamı güvenlik soruşturmasında etkiler mi .birde o gordukleri bilgide sucun içerigini gorebiliyorlarmi cevaplarınız için çok teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   Ceza almışsanız eğer muhtemelen adli sicil kaydınızda vardır, gerek özel iş gerekse resmi kurum diye aldığınızda adli sicil ve arşiv kaydında gözükmeme sebebi 18 yaşından önce işlenen suçların adli sicil ve arşiv kaydında gözükmemesi sadece adli kurumlar tarafından istenmesi halinde gözükmektedir. Ayrıca GBT yani emniyet ve jandarma kayıtlarında bulunması sebebiyle herhangi bir güvenlik soruşturmasında çıkması muhtemeldir.

 157. Cabbar diyor ki:

  Darp etmekten mahkemem var sicilime islenir mi?
  Veya mahkeme geri cekilme sansi vsr mi

 158. Can diyor ki:

  ben geçen ay az miktarda uyuşturucuyla yakalandım ve büyük ihtimalle mahkeme olup denetimli serbestlik alıcam benim sorum şu denetimli serbestlik devam ederken devlet memuru olabilirmiyim arşivden ret edilicek bir suçmudur

 159. mahsun diyor ki:

  iyi geçeler

 160. semih diyor ki:

  merhabalar, benim 5 yıllık daha tamamlanmamış bir hagb kararım var,yeni işe başlıcağım için sabıka kaydı alıcam , gözükürmü çok korkuyorum, teşekkürler

 161. Karaca diyor ki:

  Ben 17 sene bi hırsızlık davasında sanık olarak yargılandım karşı taraf şikayetini aldı serbes bırakıldım şimddi iş yerimden bu dosyanın karar belgesini istemişler almaya gittim dosya hala açık ne yapmam lazım

 162. Atilla diyor ki:

  Admin s.a.vize almak için konsolosluk sabıka kaydı istemiyor acaba konsolosluklar sabıka kayıtlarını görebilirmi. Basit yaralamadan iki adet arşiv kaydım var sizce Amerika vizesinde sıkıntı olurmu

 163. Yusuf diyor ki:

  Merhaba bundan 15 seneyi aşkın bir zaman önce babam silahlı terör örgütüne üye olmaktan yargılanmıştı (HİZBULLAH )ancak hakkında bir kanıt bulunmamaktan ve pişmanlık yasasından yararlanmasından dolayı 11 ay sonra beraat edildi adli sicil ve arşiv kaydı silinebilirmi ?

 164. Sacid diyor ki:

  Ben 17 yaşındayım 3 arkadaş gasp olayı yaşadık savcı 12 yıl istemi ile mahkemeye sevk etti bizi nöbetçi 3. Ağır cezada yargılandık hakim adli kontrol karari verdi bu sabika kaydina geçer mi daha önce de 2 tane kasten yaralama var bitanesinde savcida uzlaşma talebinde bulunduk karsi tarafla diğerinde ise bir milyar para cezasi aldim 3 yil o suçtan islemezsem odemeyecegim ve bu olayda gasp yağmalama ve kasten adam yaralama olarak geçti para cezasini öder miyim ve bu mahkemeler sabika kaydina geçer mi

 165. Samet diyor ki:

  Merhaba 2014 yılında darptan hagb kararı aldım bu hagb kararını nasıl öğrenebilirim acaba ne kadar ceza aldığımı?

 166. Lütfen cvp diyor ki:

  Merhaba kafamı sürekli kemiren bir soru var sizinle paylaşmak istiyorum eskiden güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sadece belirli kurumlarda yapılıyorken hain darbe girişiminden sonra yeni kanuna göre bütün memur kurumlarında yapılma şartı getirilmiş mutlaka haberınız vardır ben 18 yaşın altındayken yağma suçundan 6 sene ceza aldım ve 3/2 sını yattım ıslah evlerinde sabıka kaydımda arşiv kaydı ve sicil kaydı gözükmüyor bu sene üniversiteden mezun olup memur olmak ıstıyorum sizce engel cıkarmı: (

 167. Neslihan diyor ki:

  Benim 2 tane kızım var geçenlerde rahatsizlandilar acil olarak hastaneye götürdüm.acilde ki doktor la aramızda ufak bir tartışma geçti.sebebi kızlarımı ayakta muayene etti ve acillik bi şeyleri yok gidin polikliniğe gösterin diyerek beni azarladı.ben de kendisine bu hareketinizden dolayı herşeye hazırlıklı olun dedim.kendisi benim onu tehtit ettiğimi öne sürerek beni şikayet etmiş.karakola gittim ifademi verdim.şikayetçi olmadım.daha sonra doktorun numarasını bularak aradım.haklı olmama rağmen özür diledim.kendisi de şikayeti geri çekeceğini söyledi ya da ileri ki zaman da şikayetçi olmayacağını söyledi.ama ben tedirginim bir avukatla görüştüm bana davanın düşmeyecegibi kamu davası olarak devam edeceğini ve bana ceza verilmesinin muhtemel olduğunu söyledi.bu durumda ne yapmam gerekir.sicil kaydıma işler mi.cevabınızı bekliyorum.teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Tehdit suçu şikayete bağlı suç değildir şikayetini çekse dahi bu davayı düşürmeyecektir. Fakat Ceza alıp almayacağınız yönü kesin değildir. Şikayetçi olmaması olumlu yönde etkiler. Eğer ceza alır isenizde bu sicil kaydınızda gözükür.

 168. egeli diyor ki:

  merhaba bır sorumolacak kafama takılan sılahla tehdıtten 1yıl8ay mahkumıyet aldım ertelı hapıs verdı temyıze gonderdım dosya altıncı aya aıt suan memurıyete gececegım dosya temyızden gelmedı bu gecısımı etkılermı yada guvenlık sorusturmasında cıkarmı

  1. admin diyor ki:

   Dosya kesinleşmediği için Adli Sicil Kaydınızda çıkmaz fakat güvenlik soruşturması sebebiyle Polis veya Jandarma kayıtlarında gözükebilir.

 169. iso turkel diyor ki:

  uyusturucudan sabıkam var işe girmek icin adli sicil kagidi Aldıgımda uyusturucu maddesi adli sıcıl kagıdında belirtiliyomu

  1. admin diyor ki:

   Uyuşturucu kullanmaktan verilen bazı cezalar sicil kaydına işlenmemekle birlikte bazıları işlenmektedir. Bu nedenle sicil kaydınızı kontrol etmekte fayda vardır.

 170. Eren diyor ki:

  Bundan 24 yıl önce 18 yaşından küçükken yüz kızartıcı bir suça karıştım… öğrenciydim mahkeme sonucu ne oldu bilmiyorum onu bile bilmiyorum yıllar sonra adli sicil ve arşiv kaydına baktım temiz,emniyetten gbt kaydına baktım o da temiz o tarihten sonra ne polis ne adliyede hiç işim olmadı sorum şu: bugün yaptığım iş itibariyle silah ruhsatı alma şartlarım var fakat başvuruda 24 yıl önceki olay çıkarmı? ruhsat almama engel olurmu olursa ne yapmam gerekir?

  1. admin diyor ki:

   GBT ve Adli Sicil Kaydında gözükmüyor ise silinme ihtimali yüksektir. Fakat 18 yaşından küçükken işlenen suçlar herhangi bir Adli Sicil Kaydı isteminde gözükmezler Ancak mahkemece isteminde veya silinme talebi yapıldığında gözükebilir. 18 Yaşından küçükken işlenen suçlar Silah Ruhsatı talebi ile ilgili alınan Adli Sicil Kayıtlarında da gözükmeyeceği için Adli Sicil yönünde bir sıkıntı yoktur. Eğer GBT kayıtlarında yani polis veya jandarma kayıtlarında da yoksa bir sıkıntı olacağı kanaatinde değiliz. Fakat emin olmak için ilgili kurumdan sormanızda yarar gözükmektedir.

   1. Eren diyor ki:

    Adli sicil ve adli sicil arşiv kaydım temiz… Emniyet GBT bürodan dilekçeyle sordum kayıt yok diye yazı aldım. İnşallah bir sorun çıkmaz içimi rahatlattınız cevabınız için teşekkür ederim….

 171. osman diyor ki:

  bunu yaptigimda 17 yasindaydim suan 18 yasindayim bugune kadar hicbir ceza almadim.Tehditle kız arkadasimdan fotograf aldim acılan dava kapandi fakat suan kamu davasi actilar ne gibi ceza alirim lutfen yardimci olun ? 107/1.2 103 1/a 43/1 31/3

  1. admin diyor ki:

   Ne ceza verileceği veya ceza verilip verilmeyeceği konusunu kimse daha önceden kestiremez. Fakat tehtid sucunun alt ve üst sınır cezasını 5237 Sayılı Türk CEza Kanununa bakarak öğrenebilirsiniz.

 172. Akın diyor ki:

  Hocam merhaba benim bir sorum olucakti askeri mahkemeden 120 tl para cezası aldım 2010 yılında sicil arşiv kaydim da görülüyor 5 sene geçmesine rağmen silinmedi yada silinmesi için ne yapmalıyım teşekkürler şimdiden

  1. admin diyor ki:

   Askeri mahkemece verilen ceza yüz kızartıcı bir suç ise 5 yıla tabi olmayıp daha uzun süreye tabidir. Ayrıca sistemde bulunan sicil kayıtları günümüz itibarıyla sadece başvuru yapıldığı taktirde silinmektedir. Başvuru yapmadı iseniz silinme koşulları oluşmuş olsa dahi başvuru yapmadığınız için sicil kaydınızda gözüküyordur. Bir başvuru yaparak silinmesini talep edebilirsiniz.

 173. dilek sonmez diyor ki:

  Ben eşimle kavga ettim mahkemeye çıktık şimdi adlı sicil kaydı var diyo şikayetçi olmadin ama

  1. admin diyor ki:

   Bazı suçlar şikayete bağlı olmayıp kamu davasını gerektirir, muhtemelen bu nedenden dolayı şikayetçi olmasanız dahi ceza almış olabilir.

   1. murat diyor ki:

    ben uyuşturucu madde bulundurmaktan mahkemeye cıktım mahkeme bana denetimli serbestlik vermiş ben anlayamamışım daha sonra aynı hakim tekrar mahkemeye çağırdı beni neden denetimli serbestliğe gitmedin dedi bende yanlış anlaşılma olduğunu ve haberim olsa kesinlikle giderdim dedi hakim bey tamam dedi karar olarakta bir daha hangi suçtan gelirsen karşıma bu sefer affetmem dedi gönderdi denetimli serbestlik falanda vermedi bende zaten gerçekten bıraktım olayın üzerinden 2-3 geçti e devlette sicil kaydım gözükmüyor şuan sözleşmeli er olmak istiyorum orada beraatle sonuçlanan mahkemeniz yada adli sicil kaydınız var mı diye soruyor ama e devlette gözükmüyor acaba o bilgiye ne cevap vermeliyim sizce şimdiden teşekkürler

   2. Ugur diyor ki:

    Bir kiz arkadas is yerinde tacize ugradi. Mahkemede sikayetci olduk ama mahkeme hastane raporlari sonucu davayi kapatti. Kimse ceza almadi.
    Benim sorum bu dava ileride sikayetci olan kiz arkadasin karsisina cikarmi sabika kaydi aldiginda ya da baska durumlarda tesekkur ederim

    1. admin diyor ki:

     Sadece sanıklar ve ceza alanların sicil kayıtları tutulur. Mağdurların ve müştekilerin adli sicil kayıtları tutulmaz.

     1. Mustafa diyor ki:

      Merhaba Ben 2016 yılında hakaret ve basit tehditten 3500 lira para cezası aldım taksitlere bölündü ama Ben birden ödedim ve 1 ay sonra adli sicilimi silmem için dilekçe yazdim ve yolladim olayın geçmesi 1 yılı buldu acaba şu an herhangi bir yere özellikle kamu yerlerinde çalışmama engel olabilir mi bu para cezası

 174. huseyin diyor ki:

  Selam hocam bu soru surekli aklimda 6 sene once yanlişlikla polis tarafindan yakalandim. Yakalandiktan sonra mahkemeye gittim benden şikayetci olan kişiler yanlişlikla beni tutukladiklarini soylediler ve mahkemede beraat edildim sonrasinda hic mahkemeye cagirilmadim ve sicil kaydinda hic gozukmuyor bu olay mulakata guvenlik soruşturmasi i etkiler mi gbt de gozukuyor mu gbtde gozukuyorsa bunu nasil sildirebilirim

  1. admin diyor ki:

   GÜvenlik soruşturmasında çıkma ihtimali olabilir, Beraat kararını alıp emniyetin gbt bölümüne vererek silinmesini talep edebilirsiniz. fakat silinip silinmeyeceği konusunda bilgi sahibi değiliz.

 175. Buğlem eslem diyor ki:

  Kapatılan bir dava adli sicil kaydı veya adli sicil sorgulama da çıkar mı ? Davanın konusu : eski erkek arkadaşımın beni tehdit etmesi sonucu açılan bir dava duruşmada karşı tarafa ceza verildi ama ben istemeyince denetimli serbestlik ile sonuçlandı.

  1. admin diyor ki:

   Tehdit suçu şikayete bağlı bir suç değildir. Denetimde serbestlik verilmiş ise sicil kaydına gözükmesi muhtemeldir.

 176. Hayat diyor ki:

  Merhabalar ben buldugum bi para yuzundrn hirsizlikla suclandim hakkimda sikayette bulunulmus gidip ifade verdim ve buldugum parayi polise teslim edip sahsin maduriyetini karsiladim.karsi tarafta sikayetini geri cekti helallesip ciktik.simdi sorum su sabika kaydim ve aris arastirmam temiz gorunuyor.dava acilma durumu olabilir demisti bi polis memuru ama dava acildi mi bir bilgim yok tuyaptan sorgulattigimda dava da gorunmuyor.suanda ozel guvenlik icin guvenlik sorusturmasina girecegim.bu olay bana zorluk cikarir mi gbt de gorunur mu ayrica sozlumde polis bu olayi ona aksettirmemistim evlenirken yine guvenlik sorusturmasi yapilacakmis bana bu olaydan haberdar olur mu evlenmeme bi mani olur mu? Her ikiside ust uste gelince ister istemez strese giriyirsunuz uykularim kaciyor gecrleri yardimci olursaniz sevinirim simdiden tsk ederim

  1. admin diyor ki:

   Olay adliyeye intikal etmiş olsaydı kesinlikle haberdar olurdunuz, muhtemelen emniyet kayıtlarında bulunabilir. Eğer emniyette de kayda geçilmedi ve herhangi bir işlem yapılmadı ise hiçbir yerde gözükmeyebilir.

 177. Muhammed diyor ki:

  Selam admin kolay gelsin Ben 2005 Yilinda Kacak sigaradan 490 Tl Para Cezasi Aldim Ve itiraz ettim. 4 Gün Hapis Cezasina cevrildi yattim ciktim ancak adli sicil kaydimda gozukuyor.Ve ben 28.12.2016 Tarihinde Ankara Adli sicil Müdürlugune Dilekcemi Fax ile Yolladim Ve Telefonla Aradim Kayida Gecirdiklerini soylediler sordugum Cok Yerde Cezamin doldugunu silinecegini soylediler Lakin silinirse arşive Girermi Ve Kac Gunde Silinir Aciliyetten Dolayi Soruyum Bir Bilginiz Varmi Kolay Gelsin

 178. Muhammed diyor ki:

  Selam size kolay gelsin Ben 2005 Yilinda Kacak sigaradan 490 Tl Para Cezasi Aldim Ve itiraz ettim. 4 Gün Hapis Cezasina cevrildi yattim ciktim ancak adli sicil kaydimda gozukuyor.Ve ben 28.12.2016 Tarihinde Ankara Adli sicil Müdürlugune Dilekcemi Fax ile Yolladim Ve Telefonla Aradim Kayida Gecirdiklerini soylediler sordugum Cok Yerde Cezamin doldugunu silinecegini soylediler Lakin silinirse arşive Girermi Ve Kac Gunde Silinir Aciliyetten Dolayi Soruyum Bir Bilginiz Varmi Kolay Gelsin

  1. admin diyor ki:

   Para cezasını ödedikten sonra başvurunuz halinde silinir ve arşive atılır. Kaçakçılık suçları infazdan itibaren (Para cezasını yatırma tarihinden itibaren) 15 yıl arşivde kalır.

 179. kasım diyor ki:

  19/11/2002 tarihinde hırsızlık suçundan para cezası aldım. 2007 yılında adli sicil kaydım silindi. 2009 yılında memnu hakların iadesi kararı aldım. yeni yasaya göre arşiv kayıtları memnu hakların iadesi alanlar için 15 yıl almayanlar için 30 yıl içinde silinir denilmektedir. arşiv kaydım 2002+15=2017 de mi yoksa 2007+15=2022 de mi silinir. yani bu 15 yıl olan şey suçun kesinleştiği tarihten itibaren mi geçerlidir yoksa arşive kalktığı tarih olan 2007 den itibaren mi? teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Para cezasını ödediğiniz tarih yerine getirme tarihi olup, bu yerine getirme tarihinden itibaren başlamaktadır. Yani para cezasını yatırdığınız tarihten itibaren 15 yıl sonra süre dolar.

 180. Sena diyor ki:

  Merhaba. 18 yaşındayken 2001 yılında yaralamadan dolayı mahkeme sonucu cezam ertrlendi adli sicil kaydım vardı. 10 yİl sonra dilekçe ile başvurup sildirdim arşivlerden de. Şimdi birine dava açtım. Hakaret tehtid konut dokunulmazlığını ihlal ve karsiliksiz yararlanmadan yargilaniyor. O da beni hakaretten suçlamış. “Yaptıklarınız kalitenizi gösteriyor” dediğim için yargılanıyorum. O silinen arşiv kaydım sabıka kaydı belgelerinde görünmüyor (kamu için alsam bile) bu mahkemede hakim veya savcı görüyor mudur? Ceza vermesini etikler mi yani ?

  1. admin diyor ki:

   Gözükmez.

 181. kenan yılmaz diyor ki:

  Arkadaşım kendi yönettiği bir facebook sayfasında olaylı bir maç aksamı kendi şehrindeki emnıyete hakaret edip baska şehrdeki emnıyeti övdü…Sizce ne ceza alır sicile işler mi

 182. Ahmet diyor ki:

  Bir kargoda yuz kızartıcı suc işledim bi kargoyu aldım sonrasında ben aldım dıye soyledım zararını karsıladım ınsan kaynakları muduruyle gorustum işten cıkarıldım zararı odemenız ve odedıgınıze dahıl kagıdı getirmeniz sonucunda bır sıcıl ıslenmez dedı fakat baska kargo daha kayıp onuda benım aldıgımı dusunuyorlar ama ben almadım bunda sonuc ne olur korkuyorum simdi bir işe gırsem sıcılım temız ve ılerde mahkemem olursa sıcılıme ıslerse calıstıgım ıs yerınde ogrenırlermı bısey olurmu orda esımle beraber calıscam o bu durumu bılmıyo yardımcı olurmusunuz

  1. admin diyor ki:

   Sadece Mahkeme tarafından verilen cezalar sicil kaydına işlenir. Mahkemeye çıkıp ceza almadığınız taktirde sicil kaydınızda gözükmez.

 183. Erdem diyor ki:

  Merhaba ben bi kavga olayina karıştım reşit değilim yaşım 16 . 5 civari maddeden yargilandim ve 3 suç düştü 2 suçtan yargılandim ve ceza aldım dışardan. Bu suçlar sabikamda gözükürmü veya belli bi zaman sonra silinirmi ilerde polis okulu düşünüyorum engel olurmu bu olay.

  1. admin diyor ki:

   Sicil kaydınıza işlenir fakat yaşı 18 den küçük olanlarınki özel işlerde ve resmi kurumlar için alınan sicil kayıtlarında çıkmaz. sadece yargılamalarda ve gbt kayıtlarında gözükür. ve Belli bir süre sonra zannımca infazdan itibaren 5 yıl sonra talep halinde silinebilir.

 184. Ömer hayyam diyor ki:

  Selamlar. 3 ay önce 2 mülakata girdim. Ağrı ve Antep’te. Adalet bakanlığı bünyesinde çalışmak için. Ağrı’da senin küçükken arşiv kaydın varmis dedi komisyondakiler ve beni elediler. Antep’te ise mülakati kazandım ve güvenlik soruşturması halen devam ediyor. 12/17 yaş araligindayken hırsızlık yaptım . 2 saat karakol 10 dakika adliye. Hakkımda ne karar verildi? Memurluk hayatım bitti mı? Nasıl öğrenebilirim?

  GBT sorgulattim temiz.
  Arşiv kaydı yok
  Sicil kaydı yok.

  Olurda elenirsem memnu hakların iadesi alıp , kazanılmış memuriyet hakkım devam eder mı? Çıldırmak üzereyim.

  1. admin diyor ki:

   18 yaşından küçüklerin sicil kayıtları gerek özel işlerde gerekse resmi işler için alınan arşivli kayıtlarda gözükmez. Ancak Savcılıkta merkez sorgulamalarında ve Yargılamalarda gözükür.

 185. ferhat aydın diyor ki:

  merhabalar bir buçuk ay önce gece bebek yiğenim ateşlendi hastaneye gittik anlayacağınız sabahladık hastanede ablam ile birlikte.neyseki sabah işimiz biticek çıkıcaz doktor ablamdan tetkik sonuçlarını istedi,ablamda sekreterlikten istedi uykuluya tabi ”tetkik diyeceğine taktik vs dedi” sekreter kızda bir kaç kişiler ablama taktik ne öyle bişey yok doktora gönderdi ve arkasından geri zekalı anyak tipine bak türbanınla dalga geçip güldüler bunları tek tek izledim ve çok sinirlendim neyse bekledim hiç bozmadım kendimiamlamda tekrar doktora gidip söylüyor sekreter bayanın anlamadığını doktorda sekretere telefon açıp azarlıyor neden sonuç vermiyorsun hastayı geri gönderiyorsun diye.. neyse işimiz bitti ablama dedim abla sen çık arabaya yürü ben gelicem tamda o sırada hakaret eden bayan dışarı bir yere çıktı.. bekledim konuşucam arkadaşıyla konuştum..”dedimki sizin az önce dalga geçtiğiniz eşarplı kapalı bayan benim ablam ve siz onunla dalga geçtiniz yok tetkik yok taktik gerizekalı tipe bak diyemezsiniz bir hastaya ben sizin makyajınızla tipinizle kilonuzla dalga geçiyormuyum mesela gidin spora zayıflayın diyormuyum dedim kızda..”hayır beğfendi biz öyle bişey yapmadık inkar edince bende dedimki biliyordum öyle diyeceğinizi o yuzden telefonla çektim videonuzu şimdi ne olucak sosyal medyaya mı vereyim diyince panik olup rahatsız oldular suratlarının rengi değişti özür dilemeye başladılar neyse gittim ben,, görüntü fln da almadım başkasına yapmasınlar diye uyarmıştım aslında neyse beni polise sikayet etmişler karakoldan çağırdılar savcı görüntü istemiş fln poliste bundan bişey çıkmaz dedi bana bende şikayetçi olmak istemedim kimse ekmeğinden olmasın istedim allaha havale ettim şimdide mahkeme kağıdı geldi yok ” hakaret tehdit sucundan diyor bu ne olucak şimdi ne yapmam gerekiyor adliyeyle işim olmadı bu zaman kadar polisle hiç işim olmadı ben yurt dışına eğitimlere gidin biriyim sicil ne olur bu ihale banamı kalır..nasıl çıkarım bu işin içinden bide mağdur olan benken yatırırlarmı yardımcı olun lütfen….

  1. admin diyor ki:

   Bu konuda bilgi sahibi değiliz, Bir hukukçuya danışmanızda fayda var.

 186. onur diyor ki:

  Bundan 20gun once uvunersiteden tanistigim kiz beni karakola giderek bu kisi benim numarami dagittigini dusunuyorum diye sikayette bulunmus ne tur asama gerceklesir

 187. Okan diyor ki:

  Mrb ben uzman erbaş lik için başvuru yaptım ve kazandım ama atamam olmadı şuan bugün de sordular sabıkam var diye atama olmamış ama sabıkam yok sadece 3 sene önce bi olay yüzünden 5 yıl denetim yedim denetim devam ediyor sizce sabıka olarak bunu mu demek istiyorlar adlı sicil kaydım temiz gözükmüyor bir şey yardımcı olur saniz sevinirim

  1. admin diyor ki:

   Muhtemelen.

 188. Okan diyor ki:

  Adlı sicil kaydım temiz pardon

 189. Esra diyor ki:

  Merhaba,

  Kardeşim beni darp etti ve ben de polise şikayette bulundum. Daha sonra darp ile ilgili sağlık raporu aldım. Kardeşimde benim onu darp ettiğimi söyleyerek şikayette bulunmuş ve o da rapor almış ama benim raporum 2 sayfa onunki 2-3 satır ve erkek kardeşim benim 2-3 katım . Daha sonra şikayetinden vazgeçti ben de şikayetimden vazgeçsem kardeşim hakkında kamu davası açılır mı acaba ya da alacağı ceza para cezası olsa da bu adli sicil kaydını etkiler mi? Benim amacım gözünü korkutmaktı sicilini etkileyecek bir ceza almasını istemiyorum ne yapmam lazım..Ben kesin doktor raporlarını daha karakola teslim etmedim.

 190. b.alev diyor ki:

  Lütven bana yardım edin çok utanıyorum bir hahta önce hırsızlık olayı ile emniyete götürüldüm.ilkdefa başıma böyle birşey geldi çok utanıyorum tutanakta eşimle tartışmıştım kafam çok dalgındı kağıt kek kalıbı ve eşofman almaya gittim bir an bu ürünleri poşete koymuşum kasadan geçince durduruldum sonra ürünlerin parasını ödedim göndermediler beni bir yetkili gelip ürünler 36 tl idi bana paramı verdi bende ürünler geri verdim yazıyor fişler tutanağa ekli başıma ne gelir birde mahkeme olursa mahkeme kağıdının ev adresime gelmemesi için ne yapmalıyım annemle babamın öğrenmesini istemiyorum yardım edim yalvarırım.

  1. b.alev diyor ki:

   Cevap bekliyorum dava açılmış asliye cezada ve bina içinde hırsızlık yazıyor lütven yardım edin ilkdefa başıma geliyor nasıl oldu bilmiyorum.

  2. admin diyor ki:

   Mağaza şikayetçi olmadı ise hiçbir sıkıntı olmaz.

 191. Uras diyor ki:

  Bir olayda tanık gösterildigimde bu sicilime işler mi

 192. a kadir saylag diyor ki:

  benim sabıka kaydım sirindi ve arşiv kaydımda sirindi ben şehit kardeşi oldugum için bana kadro gerdi ve baş vurdum emliyet güvenrik sogusunda veri tanında yine bu oray çıktı karşıma bizde bugün bütün kadro dosyasını ve mardin 1 agır ceza mahkemesini verdigi memnu hakları karalını bakanrıga gönderdik heyet toplarıp kalar vereçek açaba heyet adaret bakarıgını verdigi kalarımı yoksa emliyeten geren veri tabanını karearaçaktı sizde bunu enyakı zamanda cevap bekliyorum iyi akşamlar

 193. sacettin diyor ki:

  Aciklamalariniz icin tesekkurlr
  benim bir sorum var muebbetten yatip suan denetimdeyim karsima sabika cikiyor ise igiremiyorum magdurum ne yapabilirim aydinlatirsaniz sevinirim tesekkurler

  1. admin diyor ki:

   İnfazdan itibaren 15 yıl geçtikten sonra memnu hakların iadesi kararı almanız durumunda silinebilir.

 194. sacettin diyor ki:

  Cevabinizi acil olarak bekliyorum

 195. Berkin diyor ki:

  Merhaba 14 yaşındayken yukarıdan aşşağıya 1 tane bilye atmıştım arkadasım bana adam bizi bulmuş sicilimize işlenmiş dedi. Bu benden habersizce işlenebilirmi? Çünkü hiç haberim olmadı. Acaba bana şakamı yapmıştır ?

 196. tolga diyor ki:

  merhaba.
  6222 den basketbol maçında cebimde ki sigara paketimin içinde çakmak bulunduğu için işlem yapıldı. yaklaşık 6 ay imza verdim ve mahkemeye çıktım. mahkeme kararından itibaren 1 yıl daha imza verdim. mahkeme kararı 25 gün hapis olarak en alttan verdi ve hükmün geri bırakılması kararı verdi. sabıka kaydım vardır olarak görünmekte. bunu sildirmenin bir yolu var mıdır veya kendiliğinden kalkması mümkün mü. arşiv olarak saklanacak mı? iş başvurularımda sıkıntı yaşatacak bir durum olabilirmi
  şimdiden teşekkürler.

 197. Oktyy diyor ki:

  Ben uzman çavuşluk sınavlarına gireceğim ama icralik dosyalarım var problem olurmu

 198. Ugur diyor ki:

  Bir kiz arkadas is yerinde tacize ugradi. Mahkemede sikayetci olduk ama mahkeme hastane raporlari sonucu davayi kapatti. Kimse ceza almadi.
  Benim sorum bu dava ileride sikayetci olan kiz arkadasin karsisina cikarmi sabika kaydi aldiginda ya da baska durumlarda tesekkur ederim

 199. a kadir saylag diyor ki:

  iyi akşamlar cevap bekriyom

 200. ibrahim kılıç diyor ki:

  birni kafasından yaraldım yanlışlıkla savcının karşısına cıktım serbest bırakıldım bütün kayıtlada yapıldı (fotraf felan cekildi ) sicle geçermi

  1. Mikail Uysaş diyor ki:

   Adli sicil kaydı mı yoksa arşiv kaydımı devlet dairesinde iş bulmamıza engel cevabınızı bekliyorum lütfen aydınlatın

 201. yeliz diyor ki:

  merhabar. bir arkadasımın uyusturucu ile ilgili bir kaydı var ama denetimli serbestlikten yararlandı olay 2015 de olmustu acaba sicilinden ne zaman silinir yada nasıl sildire bilir resmi bir kurumda işe girmesi için hiçbir kaydı olmamalı

 202. Aslan polat diyor ki:

  Mrb benim geçen yıldan birine basit tehdit ve hakaret suçundan 2400 para cezam var ama hemen ödedim ve aradan bir ay sonra dilekçeyle adli sicil kaydimin silinmesi için dilekçemi yazdım kamu kurum ve kuruluşlara gecmeme engel olur mu acaba

  1. admin diyor ki:

   para cezasını ödeyince kayıt arşive alınır. Arşivden silinmesi ise eğer 2005 haziran ayından sonra işlenmiş bir suç ise arşivde yerine getirmeden itibaren 15 yıl kalır. Bu suçlar ve alınan ceza tutarı yasaya göre memurluğa engel bir durum oluşturmamaktadır.

 203. Alihan diyor ki:

  MERHABALAR BABAM CEZA EVİNDE YATMAKTADIR BABAMA BENİ VASİ TAYİN ETMİŞLER VE MAHKEME BENİ VASİ ATAMIŞ E DEVLETTE KARARA ÇIKTI YAZIYOR BU BENİM ADLİ SİCİL KAYDIMDA GÖRÜNÜRMÜ ?

 204. hasan diyor ki:

  Ben mahkemeden beraat kararı aldım bir hakaret sucundan üniversiteye hazırlanıyorum sıkıntı cıkarmı bana acaba

 205. Ata diyor ki:

  Eski iş yerim randevulu çalışan araç muayene istasyonu idi.Randevu kotasını azaltmak için araç plaka ve belge seri no ile sahte randevular aldım.Fakat bunu savcılığa gitmeden iş verene itiraf edip özür diledim.İş verende savcılığa gitmeyeceğini ama tazminatsız ihbarsız çıkış vereceğini söyleyip işsizlik maaşı almam için belge verildi.Bende kabul ettim.Lakin bir kaç ay sonra şikayetçi olmuş ve mahkemeye çıkacağım.Daha önce herhangi bir sicilim yok.Eski iş verenimin bu şikayeti adli sicilime işleyip iş bulmama engel olur mu?Ayrıca eski iş verenin beni bu şekilde kandırması lehime olabilir mi?

 206. gokhan diyor ki:

  Slm benim 2015 de basit yaralamam vardi karsi tarafla uzlasmayi ve sikayeti mahkemede hallettik ve bana hagb karari verde bu karari paraya cevirdim sonra 2016 yilinin ortalarin da telefonla tehdit ve hakaret sucundan dava acildi bana e devlete girdigim de ise basit yaralama sucum gozukmuyor yardimci olurmusunuz psikolojim bozuldu kafayi bozacak duruma geldim ve bundan ne ceza alirim..?

 207. Ahmet Yılmaz diyor ki:

  Merhaba admin,
  Yaklaşık bir sene önce isledigim hırsızlık suçundan 2 y1ay ceza aldım geçen ay 1 hafta açık cezaevinde girdicikti yaparak denetimli serbestlik ten faydalandim, şimdi özel sektör çalışanı olarak ise başlayacağım ancak sabıka kaydı almam gerekiyor şuan özel sektör iş için alınan sabıka kayıtlarında bu sicilim gozukurmu eğer gözüküyorsa otomatik ise alimin iptal edilir bu durumlarda mağduriyetinin giderilmesi için basvurabilecegimiz bir kanal varmıdır yoksa hayatımıza bir suçlu olarak mı yön cizmeliyiz bu süreçten sonra?

 208. Samet diyor ki:

  Bir magzadan bir cüzdan calmaya teşebbüs ama magzadan cıkmadan yakalanmış ve geri verilmiştir ama şikayette bulundu magza ifadelerimizi felan aldılar mahkemeye cıkıcaz acaba sicil işlenirmi sabıka kaydında felan cıkarmı, bu arada yaş 18 altı

 209. Halis diyor ki:

  Merhaba. Ben üniversite 1. Sınıf ögrencisiyim okuldan 1 dönem uzaklaştırma aldim, bu uzaklaştırma bana meslek hayatımda ne gibi sıkıntılar çıkartır. Memur olabilirmiyim. veya özel sektörde çalışmak istesem sorun olurmu. şimdiden teşekkür ederim…

 210. Mesut diyor ki:

  Merhabalar.
  1 hafta önce market işinde zimmete para geçirmek sucundan yüz kızartıcı bir suç işlemiş oldum.Şirket beni disiplin kuruluna verdi ve iş çıkısıma karar verildi.Siciline yansıyacak dediler fakat herhangi bir mahkeme olmayacak.Mahkeme olmadan herhangi bir mahkeme kararı olmadan sicilimde gözükürmü? Herhangi kurumsal bir firmada işe girmeme engel olurmu? Yardımlarınızı rica ederim

 211. Mesut diyor ki:

  Merhaba.
  Ben 1 hafta önce bir hata yapıp marketten zimmeti ufak derecede para geçirdim.Şirket beni disiplin kuruluna verip alınan karara göre çıkışımı verdiler ve sicilime işleneceği söylendi fakat herhangi bir mahkeme olmadı ve mahkeme kararı olmadan bu suç sicil kaydıma işlenirmi? Herhangi bir kurumsal firmada işe girmeme engel olurmu?

 212. SORU diyor ki:

  MERHABA,

  2013 yılında 16 yaşındayken bir güvenliği darp ettim elmacık kemiği kırıldı. 1 yıl 1 ay ceza aldım. Şimdi 21 yaşındayım ama cezamı hala infaz etmedim. Bu yaz infaz edicem. Şu anda ceza adli sicil kaydımda ve arşiv kaydımda gözükmüyor. Ama infaz ettiğimde 18 yaşından büyük olacağımdan dolayı bu sucumu sisteme geçirebilirler mi ?

  1. admin diyor ki:

   18 yaşından küçükken işlenen suçlar adli sicil kaydında özel iş ve resmi kurumlar için alınan sicil kayıtlarında gözükmez. Fakat herhangi bir yargılama için mahkemeden istenmesi halinde gözükür. İnfazdan itibaren 5 yıl geçince Adli Sicil ve arşiv kaydınızdan tamamen silinmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

 213. SORU diyor ki:

  Merhaba,

  18 yaşından küçükken işlenen suçların GBT kaydı 5 yıl içinde suç işlenmezse kendi kendine mi siliniyor ? Eğer başvuru yapılması gerekiyorsa başvuru nasıl yapılmalı ? Nereye yapılmalı ?

  1. admin diyor ki:

   GBT kayıtları hakkındta tam bir bilgilimiz yoktur. Emniyete başvurup silinmesini talep edebilirsiniz.

 214. Lütfen acil cevap diyor ki:

  Ben 20 yaşındayım kız öğrenci yurdunda kalıyorum burda hiç alakam olmayan fakat arkadaşıyla dalga geçme söz konusu oldu ilk tepkiyi karşı taraf yani alakam olmayan kızla verdi kavga ettik darp raporu aldım karşı tarafta darp raporu aldı eğer mahkemeden kazanırsam sicilimi olumsuz etkiler mi ?

  1. admin diyor ki:

   karşılıklı darp suçundan ceza alırsanız eğer her iki kişininde adli sicil kaydına işlenir.

 215. Ahmet diyor ki:

  Avut bey ben 18 yaşında bu face hesapi kırdım ve arada 4 sene geçti ve bana ttnet süç duyurusunda bulundu ne yapmam lazım hapis cezası varmi dır varsada nasıl kurtara bilirim kendimi lütfen allah rızası için yüz kızartıcı çocuk pornosu paylaşılmış diye bana suç duyurusunda bulunmuş ttnet ne yapmam lazım bana bilgi verebilir misiniz lütfen önümüzde imamlık sınavı var bu konu benim imamlik sinavina yansarmı hocam

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicil dışında bir soru olduğu için bilgimiz bulunmamaktadır.

 216. Anil diyor ki:

  2000 bin lira Adlı para cezam var ve Sahil Güvenlik güvenlik komutanlığı uzman erbaş sınavını kazandım sabıka kaydikaydimda adlı para cezam görünüyor bu ve güvenlik soruşturması işlemlerinde ise alınmam da sikint i olur mu ? Adlı para c3zamin sebebi Alkollü araç kullanmak 5 yıl denetim serbestliğe uymadigim için adlı ceza yedim ne olur biri cevap versin .?

  1. admin diyor ki:

   Bu tip suçlar devlet memurluğuna engel suçlar olmamakla birlikte askeri yasaları bilememekle blirlikte özellikle mülakatta aleyhinize olabilir.

 217. Hakan diyor ki:

  Ben yurtdisindan tip ogrecisyim kopyadan okuldan atildm bu ilerde bana sknti cikartrmi

  1. admin diyor ki:

   Okulda kopya çekmek adli sicil kaydına işlenmez. İdari soruşturmayı gerektirir. Hakim karşısına çıkmadığınız ve ceza almadığınız hiçbir suçtan dolayı adli sicil kaydı işlenmez.

 218. Sercan diyor ki:

  Efendim iyi Günler.
  Ben basit yaralamadan 7 ay 15 gün hapis cezası aldım 1 yıl erteleme verildi. Jandarma uzman cavuşluğa baş vuru yapmak istiyorum. Bana sabıkan olmazsa . Dosyan olsa bile alirlar ama sabikan olmamasi lazim dediler. Benim 1 yil denetimim bittikten sonra gbt ve sabika kaydindan ismim silinip arşiv kavdina mi alinir ? Ve bu bana sorun cıkartır mi ?
  Yardimlarinizi bekliyorum.
  Saygilar.

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicildeki kaydınız denetim blittikten sonra arşive alınır. Bu suç uzman çavuşluk için sorun olup oluşturmayacağını bilememekteyiz.

 219. Çekdar diyor ki:

  Ceza evine girmeden adli sicil bozulur mu!?

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicildeki kayıtların birçoğu cezaevine girmeyen kişilere aittir. Örneğin para cezaları, tecil edilen cezalar, vb . gibi suçlar adli sicilde bulunur. Fakat bu kaydı bulunan kişilerin neredeyse tamamı cezaevine girmemiştir. Hele ki tecil edilen hiçbir suçtan dolayı cezaevine girilmez.

 220. Kaya diyor ki:

  Ben 18 yaşından küçükken sevmediğim iki kişinin m otorsikletini ırmağa attım ve yakalanınca hırsızlıktan yargılandım. Sonra mitorsikletlerin parasını şahıslara ödeyince sikayetci olmadılar ve serbest kaldim. Ama polislerin gbt sinde ve bazi resmi dairelerde sabıkam görünüyor bunu nasıl sildirebilirim. Su an yasim 24. Olayin ustunden 7 sene geçti

  1. admin diyor ki:

   18 yaşından önce işlenen suçlarda silinme süresi infazdan itibaren 5 yıldır. Adli Sicil veya arşiv kaydında gözüküyor ise sildirebilirsiniz. Fakat GBT kayıtlarında ise emniyete bir başvuru yapıp silinmesini talep edebilirsiniz. Fakat GBT kayıtlarının ne şekilde silineceği konusunda tam bir bilgi sahibi değiliz.

 221. Yusuf emre diyor ki:

  Merhabalar öncelikle sizi sabrınız ve ilginizden dolayı tebrik ediyorum herkese teker teker cevap vermişsiniz. Benim de bir sorum olacak alkollü araç kullanmaktan iki kere mahkemeye çıktım ilkinde 1ay hapis cesazı hükmün geri bırakılmasına karar verildi ikincide ise 4 ay hapis cezası 48000 liraya çevrildi ve denetimli serbestlikten yararlandım kamu yararına çalışarak ödedim ilkinin infazı yandığı için o da 500 olarak geldi ben öğretmenlik mülakatlarına gireceğim Yen’i ceza gelene kadar temiz görünüyordu sabıka kaydım ve arşiv kaydı ama şu an ikisi de görünüyor 500 lirayı daha ödemedim ödeyince sabıka kaydı arşive mi düşer ? Ve bu arşiv kaydı resmî daire olduğu için çıkıyor mülakata gireceğim komisyon trafik suçu sadece para cezası olduğunu yani içeriğini görebilir mi ? Yoksa sonuçta mülakat mideleri bulanabilir şimdiden çok teşekkür ederim lütfen cevabınızı bekliyorum

  1. admin diyor ki:

   verilen cezanın infazı ile adli sicildeki kayıt arşive düşer resmi kurumlar arşivli kayıt istediği için bu kayıtlar görülür. Suçun neden olduğunu mülakatta sormaları durumunda mülakata mahkeme kararını götürmenizde fayda vardır.

 222. ebru diyor ki:

  ben uyusuturucu madde kullandım yogun bakımlık oldum hastanede heyete cıktım savcıya ifade verdım feln snrasında yol cevırmesınde kımlık sorgularken karsıma çıktı ve özle hastaneye gittigimde adli tıp olayım çıkıyo bu neden bu sekılde dosyam kapanmamışmıdır acaba cunku ewe sonuc raporu gelmedı

 223. Türkan diyor ki:

  Merhaba acil bir sorum olacak suan 15 yaşındaki bir çocuk daha öncedende sabıka kaydı olup mahkemeye çıkarılıp para cezasi ile serbest bırakılmıştı..suanda tekrar suç işleyip yalnız şikayetçi olmamalarına rağmen tekrar mahkemeye çıkarılıyor sizce hapis cezası falan yermi naparlar

  1. admin diyor ki:

   15 yaşındaki çocuk ceza ehliyetine sahiptir. Ceza alabilir çocuk ıslah evlerinde de cezasını çekebilir

 224. Çetin diyor ki:

  Merhaba admin. Kardesime yüzkızartıcı suctan iftira atılmış. Polis sorgulamasında dayak yıyınce korkmus mecbur kabul etmiş bıraksınlar dıye. Kimligine el koymuslar sonra serbest bırakmışlar. Burada ne yapmamız lazım. Ceza alırmı siciline işlermi. Kimliğini nasıl geri alabilir

  1. admin diyor ki:

   Mahkemeye çıkıp ceza almadan adlı sicil kaydına islemez

 225. Mehmet diyor ki:

  Merhaba. Ben 2011 de basit yaralamadan mahkeme tarafından para cezası aldım. Yalnız bu cezayı 5 yıl suç işlemediğim takdirde ödemeyeceğim ve duyrulmayacağı söylendi. Adli sicil kaydımda da gözükmüyor zaten. Yeni bi iş yerine gireceğim burada aldığım bir ceza olup olmadığını sordular bende yok dedim iş yeri bunu öğrenebilirmi

  1. admin diyor ki:

   Hayır. Muhteşem HAGB kararı verilmiş buda özel veya resmi iş için alınan. Kayıtlarda gözükmez ayrıca sicil kaydınızı sizin haricinizde bazı devlet kurumları hariç kimse alamaz gizlidir

 226. Ali diyor ki:

  Merhaba bi arkadsimla beraber kavgaya karistim daha savcı çağırmadı kavga da. Arkadaşım benim Musta mi kullanarak adam i yaraladı benim ali sicil kaydim oluşur mu

 227. Mehmet diyor ki:

  Hocam 3 yıl önce Kamu malını kirletmek ve zarar suçundan 10 Ay ertelemeli ceza aldım.Hakim 1 yıl denetim verdi. Benim sorum üniversiteyi bitirdim. Askere gideceğim bu suç kısa dönem asker olmama engel teşkil eder mi? Şimdiden teşekkürler…

 228. Yılmaz diyor ki:

  Merhabalar
  Daha önce çalıştığım şirkette savcılık kararı ile billboard toplatma kararı verilmişti verilen bu kararı bende müşterime ilettim müşterim de kararı internet sitesinde yayınlamış bunun il ilgili savcılık tekrar soruşturma açtı bende ifade verdim benim ile alakalı olmadığını müşteriye bilgi amaçlı yolladığımı söyledim müşteri de bunu kabul edip kendisinin yayınladığını söyledi savcılık bu konuya takipsizlik kararı verdi
  Geçen ay başvurunyaptığım bir kurumda bana güvenlik soruşturması olumsuz çıkmış dediler
  Takipsizlik kararı verilmesine rağmen sadece vermiş olduğum bir ifadeden dolayı böyle bir durum olabilir mi
  Ne adli sicil kaydı ne de arşiv kaydım yok bu durum neyden kaynaklı olabilir

 229. Burak diyor ki:

  Ben şok markette alışveriş yaptıktan sonra kasabın orda. Cüzdanımı düşütdüm ve kasiyer cüzdanımı 2 defa açık baktıktan sonra 3 cüncü açışında 250tl paraları alıp boş cüzdanı teslim ediyor görüntülerde çaldıgı gözüküyor ve şok şübe müdürüde çalışanını koruyup 1 haftadır işten çıkarmıyor bugün arayıp karakolda uzlaşmaya çagırdılar ben gitmedim mahkemede görüşürüz dedim bu olay nasıl nasıl sonuçlanır cevabınızı bekliyorum…

  1. admin diyor ki:

   İşten çıkarıp çıkarmamak işyeri sahibinin insiyatifindedir. Cinayet dahi işlemiş biri olsa dahi bazı ozel işler hariç çalıştırabilir. Yasalarda hırsızlıktan suçlu biri markette çalışamaz diye bir madde yoktur. Fakat adlı soruşturma farklıdır. Ceza alır veya almaz savcılık soruşturması veya dava açılırsa yargilama sonunda belli olur.

 230. Rabia demir diyor ki:

  Merhaba. Lutfen yardimci olablri misiniz ? Eski erkek arkadasim sozde bemim yuzumden 3 kisiyi silahla yaraladi ve mahkemede bende orda bulundugum icin benim adimi verdi bende sahit olarak yazildim. Bu omrum boyunca arsiv kaydimda kaytili kalacakmi . Bir defa ifademi verdim ama bu dosyadan adimi sildirmek istiyorum. Lutfen ne yapablririm Allah rizasi icin adimin gecmesini istemiyorum arsiv kaydimdan bunu nasil sildireblrim ?

  1. admin diyor ki:

   Tanıklik sicil kayıtlarına islemez

 231. Gözde diyor ki:

  Mrb ben 18 yasindayken bir kavgaya karistim karsi tarafin yasi 18 den kucuktu ve kurs aldigi icin diziyle vurdu ve burnum kirildi benim yanimdaki arkadasimda onun yuzune tirnak atti karsi taraf sikayetçi oldu hala mahkeme devam etmekte bizde sikayetci olduk burnum kirildigi icin ameliyat dosyamda bulunmakta hala bu mahleme sonucunda benim sicil kaydim bozulur mu lutfen cevaplar misiniz

  1. admin diyor ki:

   Ceza alırsanız sicil kaydınızı islenir

 232. Onur diyor ki:

  Merhaba, 2013 temmuz ayında taksirle bir kişinin yaralanmasına sebep olmaktan 1500 TL adli para cezasına çarptırıldım. Ankaradaki istatistik kurumuna arşiv kaydımın silinmesi için başvuruda bulundum. Cezayı ödememden 5 yıl geçti silinr mi? Silinmezse dava açma ihtimalim var mı?

  1. admin diyor ki:

   Taksirle işlenen suçlar infazdan itibaren 5 yıl içinde arşivde de silinir

 233. Ayşe diyor ki:

  Iyi gunler. Ben 2 ay once bi anlik gafletle bi yerden maddi degeri cok dusuk olan bisi aldim ve oranin sahibi sikayetci oldu polisler ifademi aldilar sonra oranin sahibi sikayetini geri cektigini soyledi. Ama bugun beni adliyeden aradilar savci ifadenizi alacak diye bu durum neyle sonuclanir sizce sicilime veya arsiv kaydima isler mi daha once hic bi suc islemedim ve isin kotu tarafi nisanlim polis bundan haberi olur mu polis esi sorusturmasinda cevap verirseniz sevinirim..

  1. admin diyor ki:

   Mahkemece ceza verilmedikçe adlı sicil kaydında çıkmaz fakat GBT sorguları da cikabilir

 234. Zeyno diyor ki:

  Merhaba bundan 6 ay önce komşumun bir ara kapısını açık buldum bende ve kendisine öğrenci.Sonrasında kapıdan seslendim kimse yoktu içeri girdim yine Yok o esnada küçük bir şaka yapayım dedim onlara evdeki bilgisayarı aldım eve bıraktım onlar dersten geldikten sonra nasıl olsa bilgisayarımız Yok derler ve bende kapının açık unutulduğunu söylerim diye düşündüm.akşam saatlerinde çıkmak zorunda kaldım onların geldiği saate Yani.bir arkadaşıma ilaç almaya gittim o esnada polisi çağırmadan önce komşularım benim kapıma gelmişler fakat evde değildim ve direk polisi aramışlar sonrasında beni aradılar polis varken ben dışarıdayken panik oldum neyse gittim hemen eve baktım polis onların kapısının önünde o esnada hırsızlık oldumu daha önce sesi bu binada bende bişeyler söyledim hatırlayamıyorum o endişe ve panikle ne yapacağımı şaşırdım korktum kızlar ifade vermeye gittiler ben ne yapacağımı şaşırdım ve bilgisayarı çöp konteynerine attım sonrasında vicdan azabı çektim çünkü sadece şaka yapmak istemiştim evden bunun dışında herhangi birşey alınmış değildi.bende maddi olarak vicdanımı rahatlatmak için onlara bir arkadaşım kapınızı açık buldu ve bilgisayarı aldı ona engel olamadım dedim sırf para verebilmek için bunu yaptım sonrasında kızlar şikayetlerini geri almışlar fakat polise durumu aylar sonra anlatmak zorunda kalmışlar bende bunun üzerine şaka yaptığımı anlattım durumu olduğu gibi anlattım zaten mobese kameralarından da belli olur çöpe attığım.şuan ifade verecem ve olduğu gibi durumu anlatacam.kızlar böyle birşeyi yapmayacağımı bilir ama durumum Ne olur son sınıf öğrencisiyim.sadece şakaydı ve endişeyle panikle ucu kaçtı

 235. Arven diyor ki:

  Iyi gunler cinsel.ismardan 5 yil once yasadigim bi olayla magduru. Dava düştü bu benim memuriyeti mi engeller mi emniyet araştırırsa bu bilgiye ulasabilir mi?

 236. Özkan diyor ki:

  İyi günler ben tehdid ve tacizden 3 yıl infaz aldım şu an arşivde gözüküyor infazım bitince sildirdiğim zaman arşivden kalkınca kamu memuru olmama veya askeri personel olmama engel olur mu

 237. Mehmet ali seven diyor ki:

  ABIM INTAHAR ETMIS POLISLERDE SEBEBINI SORMUŞ ODA KARDESIME BORÇ VERDIM ALAMADIM DEMIS SÖZLÜ TARTIŞTIK DEMOS VE SIKAYETCI OLMUŞ.VE OLAYIN GIDISATI NASIL OLCAK BILMIYORUM.BU SIKAYET SONUCU NASIL SONUÇLANIR UNIVERSITEDE OKUYORUM ILERKI ZAMANDA ATANIRSAM PROBLEM OLUR MU?

 238. Yurt dışında çalışmak için adli sicil kaydımın tercümesine ihtiyat oldu. Sabıkası olanların istihdam konusunda çok şansı olmuyor.

 239. Orhan Esme diyor ki:

  Merhaba Oncelıkle Ben 2012 yılında bır maket bıcagı ıle yaralama yaptım 5 defa mahkemeye cıkdım karsı taraf bulunamadıgı ıcın para cezası aldım 1800 tl kadar 5 yıl boyunca aynı sucu ıslemezsem bu para cezası sılınır denıldı
  2014 yılında ekım ayında evlendım karımlar anlasamadıgım ıcın ayrılmaya karar verdık ve kendısı gıdıp usulsuz bır sekılde darp raporu aldı 2012 yılındakı dosyam karsıma cıkdı borcumu odedım suan ama suan bendekı sorun su adlı sıcıl kaydı bulunmakta ve suan herhangı bır ıse gırıs yapamıyorum karar turu mahkumıyet suc turu basıt yaralama olarak 3.000.00 adlı para cezası +1800 tl adlı para cezası odedım son suan 2 taksıtım kaldı bunu odedıkden sonra ne kadar zamanda adlı sıcıl kaydım sılınıyor yanı bu sılınmeden herhangı bır ıse gıremıyorum benım sorunum suan ıssız olmam ve sıcıl kaydını sıldırmem gerekıyor veya adlıye para karsılıgında sılme ıslemı yapıyormu bunu nasıl yaptırabılırım lutfen bana bır bılgı verırmısınız Tesekurler Yardımlarınız ıcın

  1. admin diyor ki:

   Para ceza sınırında yatırıp bitirdikten sonra yerine getirme fişi al adlı sicil genel müdürü. Götür sicil silinir arşive alınır özel iş için alınan kayıtlarda gözükmez fakat resmi kurumlar için alınan kayıtlarda 15yil daha cikar

 240. Ali diyor ki:

  Merhaba admin ben gardiyanlik basvurusunda bulundum ama 4 yıl 8 ay once bir suça karıştım ve sicilime islemis sıkıntı olurmu alımlarda

  1. admin diyor ki:

   Her suç veya ceza memurluğa engel degil

 241. Özlem diyor ki:

  Uyuşturucu kullanmis adam bicaklamis bi arkadasim var ve yasi 18in altindan kucuk sabikasi var okulu kabul etmiyor peki butun okullar mj kabul etmez kanun mu böyle

 242. Sorusor diyor ki:

  Merhaba, öğretmenlik için yapılan güvenlik soruşturmasında bekarken karşı cinsle kalınan otel kaydına bakılır mı ve bu sorun teşkil eder mi? Bir de otel kayıtları kaç yılda tamamen silinir ve ulaşılamaz olur?

 243. Admin diyor ki:

  Selam..oncelikle sorular icin cvp verdiginiz icin cok cok tesekur ederim efendim..kacak sigara dan dolayi iki defa yakalandim ilkinde 5 yil takip karari ve para cezasi ikincisi ise kisa bir sure sonra tekrar yklndim il disinda ikisi icinde ayri ayri az miktarda ceza parasi odedim..simdi sabika kaydim var ozel sirkette clistim iki defa hic bir sikinti olmdi ama simdi sikinti oluyor bir engel olusuyor is aliminda bu durumda ne yapa bilirim efendim…??

 244. İbrahim diyor ki:

  Eski sevgilimle olayli bir sekilde ayrilmistik ben uzerine fazla gittigimden dolayi beni savciliga sikayet etmis ve yargilanmistim bundan dolayi toplan 20 ay ceza aldim temyizide kacirdigim icin 40 gun silivri acik ceza evinde yattim denetimli serbestlikle disariya ciktim ceza evine girmeden once calisiyordum patronum beni isten atmadi istese cikara bilirdi isten ben evlendim 2 cocugum oldu sonradinda aldigim maas yetmemeye basladi maasi iyi bir is buldum ama arayip sabukam oldugu icin gorusmeyi iptal etmek zorunda olduklarini soylediler istedigin kisinin gecmisini inceleyebiliyormusun sorum bu simdi baska bir is buldum onunda maasi cok iyi ama yine ayni sey olacak diye korkuyorum iyi gunler.

 245. Mhm diyor ki:

  Slm ben kurumda 8 senedir özel güvenlik olarak çalışıyorum hiçbir şekilde sabikam adlı ve idari cezam hükmün yatarım kavgam yok sabikam temiz yalnız , kadroya alınmadı arşiv ve güvenlik soruşturması red cevabı aldım itiraz dilekçesi verdim cvp yine red oldu sebebini bilmediğimden dolayında kendimi savunamiyorum ne yapmalıyım nasıl öğrenirim sebebini.

  1. admin diyor ki:

   Arşiv ve güvenlik soruşturmasının ne şekilde yapıldığı hakkında bilgimiz bulunmamaktadır.

 246. Cht diyor ki:

  Slm admin 12.09.2013 / 04.02.2915 arasında 250 TL cuzzi miktar bankasya bı hesabım kaldı el konulduğu için çekemedim kurumda çalıştığım için kadroya geçişinde arşive araştırmada red aldım hiçbir idari adlı suçum yok sabikam yok kavgam dahi yok sebep bu olabilirmi niçin hiçbir yerde çıkmıyor ozmn

 247. ergün diyor ki:

  Merhabalar avukat bey allah aşkına bir cevap yazın ben hırsızlık sucundan mahkemelik oldum arkadaş şikayetçi olmadı ceza felan almadım yanlız küçük bir miktar para ödedim vergi dairesine zaten ilkdefa böyle birşey geldi başıma adlı sicil kaydım ve adlı arşiv kaydım yok çıkıyor kâğıtta beş yılıda gecti diye tahmin ediyorum bu kadroya geçmeme engelmidir..

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicil ve Arşiv kaydınız yok gözüküyor ise bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum. Fakat suçu işlediğiniz zaman 18 yaşından küçük iseniz ceza almış olsanız dahi aldığınız ceza normal resmi kurum için alınan arşivi gösterir sicil kayıtlarında gözükmez.

 248. Berkay diyor ki:

  18 yaşından küçügüm okuyorum alanyaya otele staja gitcem 2 tane olay işledim birinde tüfek yakattim mahkemede 5 yil infaz verildi öbür olaydada baska bir suca dair oldum onda mahkeme karsisina cikmadim be simdi sicil kaydi alsam cikarmi

  1. admin diyor ki:

   18 yaşından küçükken işlenen suçlardan alınan cezalar resmi kurum ve özel iş için alınan sicil kayıtlarında gözükmemektedir. Fakat mahkemelerin yargılamalarda aldıklarında gözükür.

 249. sefa diyor ki:

  Merhaba ben 15 yasindayken yüz kizartici bir suc islemistim mahkemeye cikmadim hakimin karsinina cikmadim. Sadece savcinin odasina girdim pismanmisin dedi evet dedim. Sicilime islermi polis olabilirmiyim…

  1. admin diyor ki:

   Hakim karşısına çıkmadı iseniz gözükmez. Fakat polis kayıtlarında gözükebilir. Yani gbt kaydında gözükebilir.

 250. Azad diyor ki:

  Amcam oğlu uyuşturucudan dolayı mahkeme sürecinde 6 ay yatti ve şu an dışarda mahkemesi devam ediyor
  Sorum şu: Bu haliyle bi yerde çalışabilirmi ve sabıkası temiz mi ?

  1. admin diyor ki:

   Ceza alıp kesinleşmeden sicil kaydına işlenmez.

 251. Pınar recber diyor ki:

  2011 de suç izledim 158/1. 204/1 den dolayı öncesi sonrası suç yapmadım sabıkalı görünüyorum ertelemeli ceza verilmiş sabikam silinmesi gerek iş bulamıyorum yardım edermisiniz silmek icin

  1. admin diyor ki:

   bu suçtan aldığınız ceza ertelenmiş ise ertele süresi sonunda silinip arşive atılır fakat arşivde 15 yıl kalır bu süreden önce silinmez. Ertelemedeki kastınız Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararı ise bu karar 5 yıl içinde herhangi bir suç işlemediğiniz taktirde 5 yıldan sonra mahkemeye gidip ortadan kaldırma kararı aldığınız zaman komple silinir. Hiçbir şekilde gözükmez. Fakat 51.maddeye göre erteli ise erteli suçlar erteleme süresi bittikten sonra arşive atılır. Arşiv kayıtları özel işler için alınan sicil kayıtlarında gözükmez fakat devlet için alınan kayıtlarda arşivde gözükür.

 252. Pınar recber diyor ki:

  Bir avukat 20 bin karsiliginda silinebilir dendi mumkunmu efendim mail atarak iseniz bir avukata ihtiyacım var

 253. Pınar recber diyor ki:

  Karar tarihi 2016 Aralık 5 yıl gecmesimi gerek sabikada gorunmemesi için 8 yıl geçmiş olay üzerinden suç islemedim iş bulamıyorum ne yapicaz bu kanunlar karsisinda suça teşvik ediyor bu devlet bunca insan ise giremez ise yine suç işleyecek doğal olarak

 254. Murat diyor ki:

  Merhabalar telefonda küfürlü hakaret msjı yüzünden bi şahıs ile mahkemelik olduk ve 120 qün hapis cezası aldım ve 1860 TL Adli para cezasına çevrildi ve 15000 TL manevi tazminat kazandı 1860 TL para cezasını ödedim ama sicilime işlendi dilekçe ile sildirdim fakat sabıka kaydı alırken sabıka kaydının verileceği kısmında özel iş işçi olarak yazarsam sicilimde gözükmüyor fakat kamu, silah ruhsatı vs şeklinde çıkarttırdıgimda gözüküyor dilekçe ile bunuda sildirme imkanım varmı cevaplarsaniz çok memnun olacağım teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   Eger suc tarihi 2005 yilindan sonrs ise Para cezasini yatirdiktan sonra en erken 15 yilda arsiv kaydi silinir

 255. Ayse diyor ki:

  Benim esim trafik suçundan ikibucuk ay hapis cezası aldı bunu da mahkeme paraya çevirdi 1500 tl ama sorun şu ki benim eşimin önceden isledigi suclardan iki tane hgb verilmis cezaları var. bunlarin süreçleri dolmadı bu sicili bozup diğer hgb dosyalarını açıp ceza alır mi alırsa onlar paraya çevrilebilir mi yoksa hüküm aynen uygulanır mi

 256. Cenk diyor ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı size 2009 da bir taksici korsan taksici tarafından polise şikayet edildim 14. Agirda 7 sene sürdü mahkeme ve toplamda 3 kişiyiz 2 si denetimli serbestlik aldı bana herhangi bir ceza verilmedi ve şuan adlı sicil kaydı gözüküyor bunu nasıl sildire bilirim özel bir sektöre giremiyorum sicilden dolayı E devletten adlı sicil kaydına bakıyorum bazen gözükmüyor adli sicili bulunmamaktadır diyor bugün baktım var ve 2009 dan. Buyana herhangi bir karakolluk durumum olmadı simdiden tskr ederim bilgilerini için kolay gelsin

  1. admin diyor ki:

   Adli Sicil Kaydını bir özel iş diye alın, bir de resmi kuruma vermek için alın. Acaba hangisinde çıkıyor. Ceza almadıysanız adli sicil ve arşiv kaydında çıkmaz muhtemelen ceza aldınız ertelendi. Eğer varsa kesin sonuç için Adli sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne sicilinizin silinmesi için başvuru yapın, silinirse çıkmaz silinmez ise neden silinmediği bilgisi verilir.

 257. sefa diyor ki:

  GBT nedir nerden bakilir bakmak istiyorum…

 258. Aslı Çağman diyor ki:

  KYK yurdunda iki kere kavga ettim sicilime işler mi ve bu ilerde benim karşıma çıkar mı memurlukta falan

  1. admin diyor ki:

   Mahkemeye çıkıp ceza almadınız ise çıkmaz

 259. Mühendis diyor ki:

  İş başvurusu için aselsan vb. yerlere başvururken ‘hakkınızda soruşturma var mı?’ diye bir soru ile karşılaştım. Ayrıca detaylı arama sonucu bunu kendileri de öğrenebilirmiş. 18′ime girmeden iki hafta önce karıştığım bir sokak kavgasından taraflar şikayetçi olmadığından kovuşturmaya gerek yoktur kararı çıktı. Bu soruşturma adli kaydımda görünür mü?

 260. Naci diyor ki:

  Selam, adli sicil kaydim var. Paraya cevrildi odedim.yurtdisinda evliyim oturum almam icin adli sicilkagidimin temiz olmasi gerekiyor. Yurt disi icin temiz kagidi mumkunmu.

 261. yağmur diyor ki:

  merhaba eylülde davam var güveni kötüye kullanma diye açılmıştır.Üstüme suç atıldı ellerinde kanıt yok ama dava açıldı şuan öğrenciyim ve herhangi bir suçta sicil kaydıma işlenir mi bana yardımcı olucak biri var mı

  1. admin diyor ki:

   Eğer ceza alırsanız. sicil kaydınıza işler. Ve güveni kötüye kullanma katolog suç tabir edilen yüz kızartıcı suçlardan olduğu için sıkıntı olabilir.

 262. metin diyor ki:

  hocam kolay gelsin benim 2008 yılından bir sövme sucundan ceza aldım temyize gönderdim 2010 dosya kapandi görünüyor e devlette ama sicil kaydım da da arşiv kaydım da da bir şey görünmüyor memurluk için engel teşkil edermi

  1. admin diyor ki:

   Hakaret suçu memuriyete engel suçlardan değildir.

 263. kemal diyor ki:

  25 haziran 2013 te basit yaralamadan 3 bin lira para cezası aldım.paranın bir kısmını ödedim.sonra ödemede aksama olunca 1 kasım 2015,te gözaltına alınıp açık cezaevinde 2 gün yattım.kalan cezamı ödeyip tahliye oldum.Adli sicil kaydım otomatikman silinirmi?yoksa şahsen başvurumu yapmak gerekiyor?

  1. admin diyor ki:

   normal şartlarda savcılık yerine getirme fişi doldurduktan sonra silinerek arşiv kaydına atılır. fakat halen adli sicil kaydınızda duruyor ise Adli sicil genel müdürlüğüne dilekçe vererek sicil kaydınızın arşive atılmasını isteyebilirsiniz. Arşiv kaydı resmi kurumlarda çıkar fakat özel işler için alınan adli sicil kaydında gözükmez.

 264. melisa diyor ki:

  kütüphaneden kitap calip yakalanmistim ama polis veye savcılık durumu olmamıştı sadece kimliği alıp bisey yaptılar bir daha kütüphaneye girmemem icin galiba ve böyle yerlere tam hatırlamıyorum adlı sicil kaydına işlerindir mi 18 yaşındayım baya aylar gecti olayın üstünden

 265. Sezgin diyor ki:

  Merhaba Admin ben açık öğretim sınavından kopya çektim öğretmen tarafından yakalanıp polüse teslim edildim mahkemelik oldum mahkeme kapanirsa sabikali yada sicil kaydimda gözükürmü

 266. batuhan diyor ki:

  hocam kolay gelsin, 1999 yılında 14 yaşındayken 3 ayrı yüz kızartıcı suça karıştım ve soruşturmada çıkıyor bunlar. fakat kağıtta arşiv ve sicilde yoktur deniyor. aradan 20 yıl geçti ve 14 yaşını göz önüne alırsak, acaba özel güvenlik görevlisi olmak için başvurduğum da sıkıntı çıkar mı çıkarsa dava açsam kazanabilir miyim.

 267. ARİF diyor ki:

  merhaba benim gbt de işlemediğim bir hırsızlık suçu çıkıyor
  ayrıca bu suçtan dolayı 1 yıl ceza evinde yattığım görülüyor ben hayatımda ne hırsızlık yaptım nede ceza evinde yattım gbt mi nasıl temizleye bilirim yani suçu benim işlemediğimi nasıl kanıtlaya bilirim suç 1991 de işlenmiş lütfen acil yardım edin

 268. Mehmet diyor ki:

  Bir tartisma vakasiyls kswga ettim 2000 binlira para cezasi aldim para cezasini odedim sicil kayiti nasil silinir nereye muracat ypmaliyim.

 269. Ali diyor ki:

  Hocam ben hakaret davasından ceza aldım adli kontrol her cuma imza diye. İş başvurularında istenilen temiz kağıdında çıkar mı ? Artık sicilimiz bozuk mu yani ?

 270. doğuş diyor ki:

  mrb benim siyasi bi davam vardı suçsuz olduğum anlaşıldı sabıka kaydında gözükmüyor ama arşivde gözüküyor beraat ettim davamda acaba arşiv kaydımı sildirebilir miyim bu durumda

 271. mehmet diyor ki:

  kolay gelsin. Hagb kararı bir mahkumiyet kararı mıdır. 5 yılın sonunda tamamen silinir mi.Yani adli sicil olsun arşiv kaydı olsun buralardan da silinir mi.Yani bu konu hakkında eski hukuki halime yani bu davayı hiç görmemiş gibi olur muyum.23.06.23.2021 de hagb kararı süremi tamamlamış oluyorum. bu tarihten sonra polis olma imkanım var mı.Hakkımda Hagb kararının verildiği dava cinsel taciz davası. bu polis olmama engel olur mu.

YORUM YAZ