Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Adem elması nedir özellikleri nelerdir?

Adem elması nedir özellikleri nelerdir?
  • 18.12.2014

Adem elmasının ne olduğu konusunda birçoğumuzun bilgisi olmayabilir belkide birçoğumuz bunun ne olduğu konusunda ilk kez duymuş olabilirler.

Nedir Adem Elması?

Adem elması  insan vücudunda gırtlak kısmında bulunan Tiroit kıkırdağı çıkıntısına verilen isimdir.

Tanım olarak söyleyecek olur isek, Erkeklerde nadirde olsa bazı kadınlarda görülebilen ergenlik döneminde belirginleşmeye başlayan, uyurken veya yutkunurken hareket eden gırtlağımızda bulunan Tiroit kıkırdağı çıkıntısına verilen isimdir denebilir.

Adem Elması-1Bazı insanlarda bu o kadar belirgindir ki boynumuzda direk olarak dikkat çeker hatta 1-2 cm’lik çıkıntı şeklinde dahi olur. Ve her yutkunduğumuzda yukarı aşağı hareketler yapar.

Adem elması ismi nereden gelmiştir kısaca o konuya değinmekte fayda vardır. Bilindiği üzere Adem ilahi dinlerce ilk insan ve ilk peygamber olan kişidir. Ve bu Adem elmasının hikayesi ilk insan olan Adem ile ilgilidir. Şöyledir:

Havva Yasak meyve olan Elmayı ağacından kopardıktan sonra elma kurur ve dökülür.  Bu durum karşısında oldukça korkan Havva hemen Adem’in yanına gelir ve durumu anlatır. Ademde bu olayın delilinden kurtulmak için Elmayı yutar ve Elma Ademin boğazında kalır.

İşte bir rivayete göre bu şekildedir.  Ve bu nedenden dolayı da bunun ismi Adem elması olarak kalmıştır.

Adem Elması-2Peki Adem Elmasının özellikleri nedir?

Adem elması gırtlak çıkıntısı olarak adlandırılır.

Tiroit kıkırdağın çıkıntısıdır.

Gırtladığın üst kısmında bulunmakta olup tam olarak çenemizin biraz altındadır.

Yutkunmamız halinde 1-2 santim yukarı çıkarak tekrar aşağı eski yerine iner.

Erkeklerde genel olarak ergenlik döneminde belirginleşmeye başlar ve ergenliğin bir göstergesi olarak kabul edilir.

Kadınlarda çok nadirde olsa âdem elması görülebilmektedir.

Adem elması görünüş itibariyle bazı insanları rahatsız etmesinden dolayı ameliyat ile alınabilmektedir.  Tabi tamamen alınması mümkün olmayıp küçültme yapılabilir ve dikkat çekici olması ortadan kaldırılabilir.

Adem elması hareket etmesi normal olup hareket etmemesi anormal bir durum olur çünkü adem elmasının hareket etmemesi bir tümör oluşumunun veya başka bir sorunun habercisidir. 

Adem elması küçültme operasyonlarının ilerde bir sıkıntı doğurup doğurmayacağı konusunda bazı fikir ayrılıkları da bulunmaktadır. Ama genel kanı eğer küçültme operasyonları iyi bir şekilde yapılır ise insana herhangi bir sorun doğurmayacağı yönündedir. 

Adem elmasının büyük veya küçük olmasının insan sağlığı açısından bir kötü yanı bulunmayıp yukarda değindiğimiz üzere sadece görünüm açısından bazı kişilerce istenmemektedir. Hatta erkekler bunu fazla sorun yapmazken özellikle kadınlar bir erkeklik simgesi sayılan Adem elmasının belirgin olmasından oldukça rahatsız olmaktadırlar. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ