Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ada nedir? Özellikleri nelerdir?

Ada nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 10.07.2015

Ada çevresi tamamen sularla kaplı olan kara parçasına verilen isimdir. Genel ve en açık tanımı bu şekildedir.

Dünya üzerinde irili ufaklı binlerce ada bulunmaktadır. Dünya üzerinde adaların kapladığı toplam alanın neredeyse tüm karaların %6-7 oranında olduğu tahmin edilmektedir.

Ada yukarda belirtmiş olduğumuz gibi çevresinin tamamı sularla kaplı olan kara parçası olmakla birlikte eğer üç tarafı sularla kaplı ise bu tip kara parçalarına da “Yarımada” adı verilmektedir. Örneğin ülkemiz bir yarımadadadır. Ayrıca birbirine çok yakın grup halinde adalar var ise bu adalara da genel olarak “Takımada” denmektedir.

Ayrıca adalar Kıtasal ve Okyanus adaları olmak üzere katagorilendirilmiştir. Bunun haricinde bir de yüzen ada tabir edilen ada türü bulunmaktadır.

Kıtasal ada nedir özellikleri nelerdir?

Kıtasal adalar genel olarak kıtaya yakın olan ve kıta kütlelerinin bir uzantısı olan adalardır. Bu adaların oluşum şekilleri genel olarak tektonik hareketlerdir. Bunun haricinde engebeli bir arazide suların içeri girmesi, alçalması veya yükselmesi sonucunda oluşmaktadırlar. Örnek olarak Grönland adası, İngiltere adası.

Mercan adaMercan adaları nedir özellikleri nelerdir?

Mercan adası ismini televizyonlardan birçok kez duymuşuzdur. Dünyada birçok denizde ve okyanusta mercan adaları bulunmaktadır. Mercan adaları aşınan veya çöken yanardağ konilerinin çevresinde mercanlar tarafından oluşturulan sığ kayalıklara denmektedir. Diğer bir ismi ise “Atol”dür.

Okyanus Adaları nedir özellikleri nelerdir?

Okyanus adaları genel olarak volkanik sebeplerden dolayı oluşan adalardır. Yerkabuğunun hareketlerinden dolayı magmanın dışarı taşması ve yükselerek kara parçası oluşturması nedeniyle oluşurlar. Örnek olarak Polinezya ve melanezya adaları.

Yüzen adaYüzen ada nedir özellikleri nelerdir?

Yüzen adalar, adalar içinde en çok dikkat çeken ada türüdür. Çünkü yüzen adalar bir kara parçası olmasına karşın bulundukları su üzerinde hareket edebilen adalardır. Bu adalar genel olarak denizlerde, göllerde veya akarsular üzerinde bulunabilmektedir. Bu adaların hareketini sağlayan dış güç, akıntılar ve rüzgârlardır. Dünya üzerinde bulunan en önemli yüzen adalar Xochimilco gölünde bulunan Chinampas isimli adadır. Bunun haricin büyüklüğü yaklaşık 1 kilometrekare olan Roma şehrinde bulunan göl içindeki ada oldukça ilgi çeken yüzen adadır.  Hatta Peru ülkesinde bulunan bir yüzen ada üzerinde yerleşim dahi bulunmaktadır.  Ülkemizin de yüzen adası bulunmaktadır. Örneğin Solhan ilçesinin Hanzarşah köyünde bulunan Aksakal gölünde 3 adet yüzen ada bulunmaktadır. Fakat bu adalar küçük adalardır. Üzerine çıkılması halinde insan ağırlığından dahi sallanabilmektedir. Yine bu adalar üzerinde küçük ağaçlarda vardır. Bunun haricinde Erzurum Olur ilçesinde, Adıyaman Çat Baraj Gölü içinde Kayseri Sultan sazlığında, İçel Gülnar’da yüzen adalar bulunmaktadır.

Gronland adasıDünya üzerindeki en büyük adalar hangileridir?

1-Grönland adası: Dünyanın en büyük adası olup, büyüklüğü yaklaşık olarak 2.166.000 kilometre karedir. Atlas Okyanusunda bulunmaktadır.

2-Yeni Gine adası: Dünyadaki en büyük ikinci ada olup Büyük okyanusta bulunmaktadır. Büyüklüğü yaklaşık olarak 785.000 kilometrekaredir. (ülkemizin yüzölçümü ile neredeyse aynıdır)

3-Borneo adası: Büyük okyanusta bulunmakta olup dünyanın en büyük üçüncü adasıdır. Yüzölçümü yaklaşık olarak 743.000 kilometrekaredir. (Bu ada da neredeyse ülkemiz toprakları ile aynı büyüklüğe sahiptir)

4-Madagaskar adası: Hint okyanusunda bulunmakta olup toplam büyüklüğü 587.000 kilometrekare civarındadır.

5-Baffin adası: Dünyanın en büyük 5.adası olup toplam yüzölçümü 476.000 kilometrekare büyüklüğündedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ