Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

4.5G nedir, özellikleri nelerdir?

4.5G nedir, özellikleri nelerdir?
  • 26.08.2015

Cep telefonlarının yaygınlaşması ile birlikte sürekli yapılan çalışmalar sonucunda artık Cep telefonları akıllı telefonlara yerini bırakmış olup, akıllı telefonlarında en önemli özelliği internete bağlanma imkanı sunmalarıdır.

Cep telefonlarını ve cep telefonlarında kullanılan haberleşme teknolojisini sağlayan GSM operatörlerinin üzerinde en çok durduğu konu internettir. Birbirleri ile kıyasıya yarıştıkları nokta internet alanında olmaktadır.

4.5G-2İnternette en önemli konu veri hızı ve kalitesidir. Bu nedenle dünya da sürekli olarak bu alanda çalışmalar yapılmaktadır. Ve her yıl gerek hız gerekse kalite açısından ileriye gidilmektedir.

1998 yılında 3G ilk olarak Japonya ülkesinde kullanıldıktan yaklaşık 11 yıl sonra Ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Nitekim 4G teknolojisi dünyada birçok ülkede kullanılırken ülkemiz halen 3G yani 3.nesil mobil iletişimi kullanmaktadır. 26.08.2015 tarihinde ülkemizde 4,5G ihalesi yapılmış olup 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle 4,5G teknolojisini kullanmaya başlayacak ve 8 yıl içinde de Türkiye genelinin %95’lik kısmını kapsayacaktır. En azından yapılan sözleşme bu şekildedir.

4,5g4,5G nedir?

4,5G Günümüzde dünyada kullanılan en son mobil haberleşme teknolojisine verilen genel isimdir. (5G çalışmaları yapılmakta olup 2020 yılında kullanılacağı bilgisi bulunmaktadır)

4,5G cep telefonlarında ne gibi yenilikler getirecektir?

3G’ye nazaran çok yüksek değerde daha hızlı internet deneyimi sunacaktır. Örneğin 3G ile 50 dakikada indirilecek bir film 4,5G ile 7 dakikada indirilecektir. Yani aşağı yukarı bu anlamda 3G’ye nazaran 7 kat daha hızlı olacaktır.

Günümüzde çekim yapılan video, film, dizi gibi yüksek veri hızı gerektiren videolar HD ve daha yüksek kalitede daha hızlı şekilde izlenecektir. Kesinlikle TV veya video izlerken takılma veya bekleme, yükleme gibi sorunlar yaşanmayacaktır.

Yüksek kalitede eş zamanlı olarak canlı yayın yapılabilecektir.

Özellikle internet üzerinden oyun oynayan kullanıcılar için çok iyi bir oyun deneyimi yaşananacaktır.

Artık bu teknoloji kullanılmasıyla birlikte operatörler tünellerde dahi çekebilecek alt yapıyı hazırlayacaklardır. 

4,5g-14,5G ile genel olarak ne kadar hız artışı olacaktır?

4,5G genel itibari ile aşağı yukarı 3G’ye nazaran 10 kat civarında daha hızlı internet hizmeti sunacaktır. Aşağı yukarı saniyede 300 Mbps’lik maksimum bir hız kapasitesi bulunacağı bilgisi bulunmaktadır.

4,5G hizmeti sunacak operatörler halen ülkemizin en büyük 3 operatörü konumunda bulunan Türkcell, Vodafone ve Avea’dır.

Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi ülkemizde 1 Nisan 2016 itibari ile kullanılmaya başlanacak olan 4,5G teknolojisi ne yazık ki aynı anda Türkiye’nin her yerinde kullanılabilir olamayacaktır. Fakat 8 yıl içinde ülkemizin %95’lik kısmında kullanılabilir hale getirilecektir. 4,5G’nin olmadığı bölgelerde yine 3G ile bağlanılacak oda yoksa eğer günümüzde ki gibi daha düşük olan bağlantı hızlarında bağlantı sağlanacaktır. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda vardır.

Yararlanılan kaynaklar:

vodafone.com.tr

avea.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ