Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

3G nedir? Özellikleri nelerdir?

3G nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 26.08.2015

Ülkemizde neredeyse bütün akıllı telefonlarda bulunan 3G özelliği İnternet’in cep telefonlarında yaygınlaşması ile birlikte müthiş bir önem arz etmiştir. Bu husus bütün akıllı telefon kullanıcılarının en önem verdiği konuların başında ve ilk sıralarda gelmektedir.

3G’ye kısaca veri aktarım teknolojisi veya hizmeti diyebiliriz. 3G teknolojisi dünya üzerinde çeşitli isimler ile anılsa da genel olarak 3. nesil, 3N gibi isimler ile anılmaktadır. 3G’nin açılımı 3 rd Generation’dur.

Dünya Telekomünikasyon Birliği GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT, WiMAX teknolojilerini kapsayan bir standartlar ailesi olarak tanımlamaktadır.

3G teknolojisini ilk ortaya çıkaran ülke JAPONYA’dır. Japonya 1998 yılında 3G’yi duyurmuştur.  Daha sonraki yıllarda Amerika ve Avrupa kıtasında kullanılmaya başlanmış, ülkemizde kullanılması ise duyurulmasından 11 yıl sonra yani 2009 yılında olmuştur. Halen ülkemizde kısa bir geçmişi bulunmasına karşın birçok ülkede kullanım yılı açısından 15 yılı devirmiş durumdadır.

3g görüntülü aramaŞimdi 3G ne işe yarar özellikleri nelerdir? Bakalım:

Mobil kullanıcılar için geniş alanda cep telefonu görüşmeleri yapar.

Görüntülü arama vardır.

Kablosuz olarak veri aktarımı yapar.

Çok hızlı şekilde eş zamanlı konuşma ve veri hizmetleri sunar. Örneğin HSPA+ iniş yolunda saniyede 14,4 Megabit, çıkış yolunda ise saniyede 5,8 Megabit hıza ulaşır. Şunu belirtmekte fayda vardır ki akıllı telefonumuz ne kadar iyi olursa olsun 3G’den daha düşük hızlarda veya daha düşük nesiller de internete bağlanıyor ise internetten fayda sağlamamız veya keyif almamız oldukça zordur. Hatta 3G’nin bulunmadığı bazı bölgelerde telefonun internete bağlanma hızı o kadar düşer ki kullanıcılar açısından bir ıztırap halini alır. Bu nedenle 3G teknolojisi özellikle internet bağlantı hızı açısından son derece yararlı olmuştur.

3g-1İletim veri odaklı yapılmaktadır (Örneğin kendinden önceki 1G ve 2G’de ses odaklı iletim bulunmaktadır)

Birinci (1G) ve ikinci (2G) nesil gibi hücresel ağ sistemi kullanmaktadır.

3G de veri hızları genel olarak saniyede minumum 2 megabit, maksimum ise 14,4 megabit’tir. Bu sabit durumlarda geçerli olup, hareketli araçlarda hız saniyede 350 kilobit civarına kadar düşebilmektedir.

1G ve 2G ye nazaran daha güvenli olup KASUMİ blok kriptosu kullanmaktadır.

3G’nin kullanıldığı akıllı telefonlardaki en büyük dezavantajlarından bir tanesi pili 1G ve 2G’ye nazaran daha çabuk bitirmeleridir.

3g 4gGünümüz itibariyle 3.nesil olan 3G artık yerini 4.nesil yani 4G’ye bırakmaya başlamıştır. 2015 itibarıyla henüz ülkemizde bulunmayan 4G dünyada birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta Avrupa ülkeleri 5G için çalışmalar yapmaya başlamışlar ve büyük çapta gelişmeler kaydetmişlerdir.  Yapılan bazı testlerde veri iletim hızı ve kapasitesinde müthiş rakamlara seviyelere ve kapasitelere ulaşılmıştır. Saniyede veri aktarım hızları artık megabit cinsinden değil gigabayt cinsinden hesaplanır hale gelmiştir. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

avea.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ