Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

3 adım atlama rekorları, kuralları ve özellikleri

3 adım atlama rekorları, kuralları ve özellikleri
 • 07.02.2015

3 adım atlama sporu atletizmin 4 atlama sporundan bir tanesidir. Diğerleri ise Sırıkla yüksek atlama, yüksek atlama ve uzun atlama sporlarıdır.

3 adım atlama sporunun özelliği, üç adımda mümkün olan en uzağa zıplama esasına dayanmaktadır. Üçüncü adım aslında atlamadır. İlk adım daha sonra ikinci adım ve en sonunda 3.adımda zıplanmaktadır. Uzun atlamadan tek farkı uzun atlamada sadece 3.aşama olan zıplama atlayışı olmasıdır.

3 adım atlamada atletlerin atlama yaptıktan sonra düştükleri yer kum bir havuzdur. Bu havuz içerisindeki kum her atlayışta üzeri cetvel veya mastar şeklindeki düz bir tahta ile dümdüz olacak şekilde düzeltilir. Çünkü bu kum havuz hem sporcunun atlama esnasında zarar görmemesi hemde atladıktan sonra bu kuma temas ettiği noktanın belirlenmesindeki en önemli etmendir.

Kum havuzu haricinde birde atlamayı yapacağı son yeri gösteren 10 cm kalınlığında bir sıçrama tahtası bulunmaktadır. Zıplama işlemi kesinlikle bu tahtadan önce yapılmalıdır. Bu tahtayı atletin geçmemesi gerekmektedir.

Üç Adım Atlama-1Şimdi 3 adım atlama sporu kuralları ve özellikleri nelerdir? Bakalım:

Bir çok branşta olduğu gibi 3 adım atlama sporunda da 3 atlama hakkı bulunmakta olup bu atlayışlarda en iyi derece esas alınır. Daha sonra en iyi 8 atlet arasına girilmesi halinde bu atletlerde kendi aralarında yarışarak birinci sporcu belirlenmektedir.

Eğer sporcu yukarda değinmiş olduğumuz gibi atlama tahtasının ilerisine basarak atlayış yaparsa faul olur,

Eğer düşeceği alanın dışına düşerse yani kum havuzunun dışına düşmesi veya değmesi halinde yine faul yapılmış olur,

Atlet yardımcılarından kesinlikle yardım alamaz (Sağlık problemleri haricinde oda hakem kararıyla olur)

Hakem izin vermediği sürece oyunu bırakamazlar.

Hiçbir sporcu kasti olarak atlamasını geç yapamaz veya geciktiremez. Hakem bu duruma müdahale ederek sporcuyu cezalandırabilir.

Hakem eğer sporcunun atlama sırasında onu engelleyen dış bir etki görür ise atlayışı tekrarlattırabilir.

3 Adım Atlama-2Üç adım atlama sporunda eğer beraberlik olur ise ikinci en iyi atlamalara, yine olur  ise üçüncü en iyi atlamalara bakılarak sıralama belirlenir.

3 adım atlama sporunda ne kadar mesafe atladığını hesabı şu şekilde yapılır. Sporcu atlama tahtasını geçmediği sürece ister 10 cm, ister 1 metre gerisinden atlasın önemli değildir, çünkü atlama tahtasından önce son bastığı nokta ile atlama havuzundaki en yakın değdiği yer arasındaki mesafe geçerlidir.

3 adım atlama sporunda rüzgar faktörü önemli bir etki olarak görüldüğünden belli bir rüzgar hızında kırılan rekorlar geçersiz sayılmaktadır. Ayrıca bu durum yine uzun atlama sporunda da bu şekildedir. Örneğin rüzgarın hızı saniyede 2 metreden fazla veya saatte 7,2 kilometreden daha fazla ise bu rüzgar altında yapılan oyunlarda kırılan rekorlar kabul görmemekte ve resmiyet kazanmamaktadır. Hemen aklımıza şu soru gelebilir o zaman neden rüzgarın çok olduğu zamanlarda 3 adım atlama sporu veya uzun atlama sporu yapılmaktadır? Özellikle rüzgarın kıstas olarak alınan hız limitinden az olduğu zamanlarda yapılsa daha  iyi olacağı düşüncesi mantıklı gelse de rüzgar faktörü önemli bir etken olduğundan ve bu sporların yapıldığı bazı yerlerde rüzgarların genel itibari ile limit üzerinde seyretmesi neticesi, uygun hava şartlarının çok zor bulunması gibi nedenlerle bu kural getirilmiş olabilir.

Üç Adım Atlama-33 adım atlama sporu Dünya ve Türkiye rekoru nedir?

Erkekler Dünya Rekoru 18,29 metre ile Jonathan Edwards’a aittir. (Birleşik krallık vatandaşı) Bu atlet bu rekoru 1995 yılında kırmış olup o günden bugüne değin bu rekor halen kırılamamıştır.

Bayanlar Dünya rekoru ise 15,50 metre ile İnessa Kravets’e aittir. (Ukrayna vatandaşı) Bu atletinde 1996 yılında kırmış olduğu dünya rekoru yine bugüne kadar kırılamamıştır.

Üç adım atlama sporunda ülkemiz atletlerinin rekorları ise şöyledir:

Erkekler Türkiye Rekoru 16,67 Metre ile Berk Tuna’ya aittir. Berk Tuna bu rekorunu 2003 yılında kırmıştır (Türkiye Rekoru ile Dünya rekoru arasında yaklaşık olarak 1,5 metrelik bir mesafe farkı vardır)

Bayanlar Türkiye Rekoru ise 13,95 metre ile Sevim Sinmez Serbest’e aittir. Sevim Sinmez Serbest bu rekorunu 2013 yılında kırmıştır. (Bayanlarda dünya rekoru ile Türkiye rekoru arasında 1,5 metreden daha fazla bir mesafe farkı bulunmaktadır)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Muhammed diyor ki:

  Bu sitsyi çok seviyorum ben her zamn hoca araştırma ödevi verdiğinde ilk önce buraya geliyorum

  1. ertugrul diyor ki:

   tabi hocalarım hariç ????

 2. ertugrul diyor ki:

  tabi hocalarım hariç ????

YORUM YAZ