Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

1 litre kaç gramdır?

1 litre kaç gramdır?
  • 20.08.2018

Bu konu birçok kişinin merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi olması sebebiyle yazımıza konu edinmiştir. Özellikle çoğumuz sıvıların ağırlık hesabı ile değil hacim ölçü birimlerinden bir tanesi olan litre hesabıyla yapıldığını bilmekteyiz.

Evlerde kullanmış olduğumuz musluk suyunun hesabı da metreküp hesabı ile yapılmakta olup, bilindiği üzere 1 metreküp 1000 litreye eşit bir ölçü birimidir. Bunun dışında marketlerden ve bakkallardan almış olduğumuz içecekler ve sıvı gıdalar litre hesabı ile satılmaktadır.

SuPeki 1 litre ağırlık olarak ne kadar gelmektedir?

1 litre içerisinde bulunan sıvı maddenin çeşidine göre ağırlık miktarı da değişmektedir. Bu sebeple en çok karşımıza çıkan litre cinsinden maddelerin ağırlıkları bu yazımızda madde madde verilecektir.

1 litre su kaç gramdır?

Su özağırlığı 1 olan bir madde olması sebebiyle 1 litre suyun ağırlığı 1000 gramdır. Yani 1 kilodur. Suyun haricindeki neredeyse Hiçbir sıvı maddenin ağırlığı 1000 gram değildir. Bazıları öz ağırlığı göre daha ağır bazıları ise daha hafiftir.

Zeytin yağı1 litre sıvı yağ kaç gramdır?

Mutfaklarda kullanılan sıvı yağlar suya nazaran özağırlığı daha hafif olan bir sıvıdır. Örneğin 1 litre zeytinyağının ağırlığı yaklaşık olarak 910 gram gelmektedir.

Benzin1 litre benzin kaç gram gelmektedir?

Özellikle benzinli araç kullanan kişilerin çoğunun merak ettiği bir konudur. Ortalama bir yakıt deposu araçlara göre değişiklik gösterse de 40 litre ile 60 litre arasında değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile araçlarda en çok kullanılan depo hacimleri 50-55 litre civarındaki depolardır.

Aracın deposunu tam olarak doldurduğumuz zaman 50 litrelik bir deponun 50 kilogram bir ağırlığa sahip olduğu zannedilse de benzinin öz ağırlığı suya nazaran hafif olması sebebiyle 50 kilogramdan daha az bir ağırlık olacaktır.

Benzinin özağırlığı yaklaşık olarak 0,7′dir. Bu içerisindeki katkı maddeleri nedeniyle daha ağır veya daha hafifte olabilmektedir.

Yani 1 litre benzinin ağırlığı yaklaşık olarak 700 gramdır. Dolayısı ile 50 litrelik bir depoyu benzin ile doldurduğumuz zaman aracımızın ağırlığına 35 kilo eklemiş oluruz.

Bazot1 litre mazot kaç gramdır?

Mazot öz ağırlık olarak benzine nazaran daha ağır suya nazaran daha hafif olan bir maddedir. Mazotun öz ağırlığı yaklaşık olarak 0,85 olup, buda 1 litre mazotun yaklaşık olarak 850 gram geldiğini göstermektedir.

Yani 50 litrelik bir araç deposu mazot ile doldurulur ise yaklaşık olarak 42,5 kilogramlık bir mazot almış olacaktır.

alkol1 litre alkol kaç gramdır?

Alkol suya nazaran öz ağırlığı düşük olan bir madde olması sebebiyle 1 litre alkol 1 litre sudan daha hafiftir.

Alkol’ün öz ağırlığı yaklaşık olarak 0,83′dür. Yani 1 litre alkol’ün ağırlığı yaklaşık olarak 830 gram gelmektedir.

Normal şartlarda sıvı halde bulunan cıva özağırlığı çok yüksek olan bir maddedir. 1 litrelik 1 kaba doldurulacak olan cıva’nın yaklaşık olarak ağırlığı 13,6 kilogram gelecektir. Yani 5 kiloluk bir su bidonuna dolduracağımız cıvayı yerinden kaldırmamız oldukça zor olacak hatta azılarımız kaldıramayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ