Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

%100 Pamuk gömleklerin özellikleri nelerdir?

%100 Pamuk gömleklerin özellikleri nelerdir?
  • 27.12.2015

Günümüzde gömlekler birçok kumaş türünden yapılmaktadır. Birçoğumuz kullanacağımız amaca göre gömlek seçerken hangi tür kumaştan yapıldığını merak eder ve bakarız veya sorarız. Tabi kullanım amacı derken hepimiz giyim için almaktayız ama giyim için özellikle spor tarzı, takım elbise ve kravat için alınan ütülenme özelliği bulunan gömlekleri kastetmekteyiz. Tabi bunun yaninda saglık icin zararlı olmayan kumaslarıda tercih ederiz.

Bu yazımızda özellikle karışım özelliği yüzde yüz pamuk olan gömleklerden bahsedeceğiz.

Gömlek pamuk%100 pamuk gömleklerin özellikleri, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

-Pamuk günümüzde en yaygın kullanılan kumaşlardan bir tanesidir. Özellikle pamuk bitkinin kozasından elde edilmesi sebebiyle organik ve doğal bir maddedir.

-Pamuk havayı içine hapsederek pamuklu kumaşa yalıtım özelliği kazandırır.

-%100 pamuktan yapılmış olan gömleklerin esnekliği azdır.

-%100 pamuktan yapılmış gömlekler daha dayanıklıdır.

-%100 pamuklu gömlekler yumuşak yapısı sebebiyle tercih edilen bir gömlek türüdür.

-%100 pamuklu giysiler özellikle yaz aylarında terin buharlaşarak havaya karışmasını sağlar.

Gömlek karışım etiketi-%100 pamuklu gömleklerin kuruma süresi karışımlı gömleklere yani sentetik karışımlı gömleklere nazaran daha uzun sürelidir.

-%100 pamuklu gömlekler diğer karışımlı gömleklere nazaran daha parlak ve canlı dururlar renk atması gibi durumlar oldukça nadirdir.

-%100 pamuklu gömlekler çok abartmamak kaydıyla sıcak suda yıkanabilir ve sıkılabilirler tabi özellikle yaka ve bilek kısma dikkat edilmelidir.

-%100 pamuklu kumaşların en kötü özelliği ne yazık ki zor ütülenebilir olmasıdır. Bu sebepten dolayı özellikle resmi işlerde çalışan kişiler tarafından çok istenilmesine rağmen tercih edilmeyebilmektedirler.  (Bu konu üzerinde aşağıda daha detaylı bilgi verilecektir)

-%100 pamuklu gömlekler diğer karışımlı gömleklere nazaran daha kaliteli olması sebebiyle daha pahalıdırlar. Özellikle ülkemizde önemli gömlek üreten firmaları olan Vakko, Bisse, Sarar, Altınyıldız vb. gibi firmalarda satılan gömleklerin önemli bir çoğunluğu pamuk karışımı yüksek veya tamamen pamuk olan gömleklerdir.

Gömlek ütüleme%100 pamuklu gömlekler neden zor ütü tutarlar ve nasıl ütülenirler?

-Yukarda değinmiş olduğumuz gibi hem dayanıklı olması hem de sağlıklı olması gibi çok önemli avantajları bulunan %100 pamuktan yapılmış gömleklerin en büyük dezavantajı zor ütülenmeleri ve çoğu zaman çok adi gömleklere nazaran ütü tutmamalarıdır. Bu özelliği sebebiyle birçok kişi tarafından özellikle yukarda değinmiş olduğumuz gibi resmi görevlilerce ve resmi islerde calisanlar ile gömlek giyip kravat takan kişilerce giyilememektedir.

-Evet, %100 pamuklu gömlek zor ütü tutar ve ütüsü çabuk bozulur. Bu net bir bilgidir. Fakat %100 pamuklu gömlekler belirtilen biçimde ütülenir ise ütü tutabilir fakat bu ütüyü uzun süre muhafaza edemez. Özellikle kolumuzun eklem yerlerinde kısa bir süre içinde kırışıklıklar oluşmaya başlar, ayrıca pantolon ile birleştiği kemer noktasında yine kırışmalar çabuk oluşur.

-Günümüzde %100 pamuklu gömlekler üreten firmalar tarafından bu gömleklerin nasıl ütüleneceği ve yıkanacağı konusunda bazı bilgiler verilmektedir.

Pamuk gömlek-1-%100 pamuklu gömlekler kesinlikle nemli bir vaziyette ütülenmelidir. Kuru şekilde ütülenmesi durumunda hem ütü tutması zorlaşır hem de uzun zaman alır. Ayrıca hem sıcak hem de çok buharlı ütü ile ütülenmesi gerekir.

-%100 pamuklu gömleklerin ütü tutabilmesi için özellikle 30 derece sıcaklıktaki suyla yıkanması tavsiye edilmektedir.

-%100 pamuk içeren gömlekler aynı zamanda yıkanacağı su içerisine ağartıcı özellik içermeyen temizleme maddeleri ile yıkanmalıdır.

-Yine ütünün ılık şekilde ütülenmesi gerekmektedir.

-Spor gömlekler olarak tabir ettiğimiz, genel olarak birkaç renkten oluşan veya tek renk olmakla birlikte çok ütü şartı aranmayan gömleklerde %100 pamuk olmasının çok önemli bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Vural diyor ki:

    Ayrıntılı bilgi dediğiniz bu muydu ??

YORUM YAZ