Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

َUğur böceğinin özellikleri nelerdir?

َUğur böceğinin özellikleri nelerdir?
  • 02.05.2018

Birçoğumuz böcekleri hiç sevmez iken yine birçoğumuz böceklerden nefret ederiz. Fakat bazı böcekler vardır ki insanların sevgisini kazanmıştır. İşte uğur böcekleride bu böcekler arasında yer almaktadır. Özellikle yaz mevsimlerinde karşımıza çıkan uğur böcekleri hepimizin sempati duyduğu ve sevdiği bir böcektir. Hatta birçoğumuz bu sevimli böcekleri gördüğümüzde seviniriz ve onu elimize alırız. Ayrıca üzerimize kondukları zaman mutlu oluruz. Peki bizim bu derece sevmiş olduğumuz uğur böceklerinin hangi özellikleri buna sebep olmaktadır. Aşağıda uğur böceklerinin özelliklerini vermekle birlirte bu böcekleri sevmemize etki eden faktörler de sırasıyla verilecektir.

Uğur Böceği 1Uğur Böceklerinin özellikleri nelerdir?

Uğur Böceği çoğu bölgede uç uç böceği olarak da bilinmektedir.

Dünyada en yaygın görülen böcek türlerinden bir tanesidir.

Geneli kırmızı kanatlı ve siyah beneklidirler. Fakat yaşadıkları bölgelere göre sarı üzerine siyah benekli veya daha farklı renekler de de olabilmektedir. Tropik bölgelerde bulunan ve buralarda yaşayan uğur böceklerinin rengi mavi ve yeşil renkli de olabilmektedir. Fakat bizim en çok rastladığımız kırmızı renkli ve siyah benekli olan uğur böcekleridir.

Uğur böceklerinin kanatları üzerini koruyan kırımızı benekli sert maddenin altında bulunmakta olup, uçacakları zaman bu sert ve parlak kabuğu kaldırarak altında bulunan kanatlarını çıkararak uçarlar.

Kanatlı böcekler sınıfında yer alırlar.

Üç çift ayak bulunur. Her iki yanda üç ayağı vardır.

Bir çift anteni bulunmaktadır.

Uğur böceklerinin bazı türleri kış aylarında kış uykusuna yatarlar ve kış bitinci çıkarlar. Genel olarak yapraklarda ve ağaç yarıklarında kış uykusunu geçirirler.

Uğur böceklerınin büyüklüğü yaklaşık olarak 0.5 santim iken özellikle bazı bölgelerde örneğin Asya da görülen türlerinin 1 santim büyüklüğe eriştiği bilinmektedir.

Hayatları boyunca yaklaşık olarak 4 kez kabuk değiştirirler.

Genel olarak üst kısmında bulunan kabuklardaki nokta sayısı 7 tanedir. Fakat daha fazla sayıda olabilir.

Uğur Böceği 3Birçok ülke de uğur böceklerinin konduğu insanların şansının açılacağı ve uğur getireceğine inanılır. Hatta uğur böceği gördüklerinde ellerine alarak uçmalarını beklerler veya bulundukları yerlerde “uç uç böceği annen sana terlik papuç alacak” tekerlemesini söyleyerek uçması beklenir. Eğer uğur böceği uçar ise dileklerin kabul olacağına inanılır.

Uğur böcekleri kendilerinden beklenmeyecek şekilde hızlı yürümekle birlikte çok da iyi uçucudurlar.

Uğur böceği birçok firmaya logo olmuştur. Ayrıca birçok ülkede uğur böceğine ilişkin çizgi filmler yapılmıştır. Yine birçok şarkıya da esin kaynağı olmuştur. Hatta bazı gruplara da simge olmuş bir böcektir.

Uğur Böceklerinin yaşamları ne kadardır?

Uğur böcekleri birçok böcek türü gibi çok yaşamayan böceklerden bir tanesi olup, ortalama yaşam süreleri 1 yıl kadardır. Bazı kaynaklarda 14-15 ay kadar yaşadıkları da belirtilmiştir.

Uğur böceği 2َUğur böcekleri nasıl ürerler?

Uğur böcekleri yumurtlayarak ürerler. Bu yumurtalarını yapraklara veya ağaç kavuklarını yapıştırırlar. Yumurtalarını yapıştırdıkları alanlar yaprak biti kolonilerinin olduğu alanlardır. Yumurtadan çıkan larvalar bulundukları yaprakları ve yaprak bitlerini yiyerek büyürler. Lavralar yumuşak derilidirler. Büyürken başkalaşım geçiren hayvanlardan olup, bu büyüme evrelerinde yetişkin oluncaya değin kendilerini sarmalarlar ve dış etkenlerden korunurlar. Ortalama gelişme süreleri ise 1 ay ila 2 ay aralığındadır. Başkalaşım süreleri birkaç gün olup bu süre sonunda bildiğimiz Uğur Böcekleri olarak karşımıza çıkarlar.  

Uğur böceği 4Uğur Böceklerinin savunma mekanizmaları nasıldır, kendilerini nasıl savunurlar?

Uğur böcekleri dış düşmanlara karşı kendisini koruyabilmek için bazı özelliklerini kullanmaktadırlar. Bunlardan en önemlisi ölü taklidi yapmalarıdır. Kendilerine dokunulduğu zaman bulunduğu yerden kendilerini aşağı bırakarak yere düşerler ve ayaklarını içine çekerek hareketsiz halde dururlar ve ölü taklidi yaparlar. Birinci savunma mekanizması budur.

İkinci savunma mekanizması ise tehlike anında dışaıya karşı kötü bir koku yayarak kendisine tehlike oluşturan canlıların kendisinden uzaklaşmasını sağlarlar.

Üçüncü savunma mekanizmaları ise kanatlarının üzerinde bulunan parlak dokudur. Bu parlak doku birçok hayvanda zehirli bir hayvan olma özelliği algısı oluşturduğundan düşmanların kendisinden uzaklaşmasını sağlarlar. Ayrıca kanatlarını çevreleyen bu yarım dairelik parlak ve kaygan kabuk başka hayvanların tutunmasını zorlaştırır.

Uğur böceği 5Uğur böceklerinin faydaları ve zararları nelerdir?

Uğur böceklerinin sadece bir türü haricindeki diğer tüm türleri oldukça faydalı hayvanlardır. Bu sebepten dolayı da özellikle tarımla uğraşan çiftçiler tarafından sevilen canlılardır. Örneğin bir uğur böceği lavraları ve erişkinleri çok sayıda yaprak biti yerler.  Bir uğur böceği yaşamı boyunca yaklaşık olarak 5000 adet yaprak biti yer.

Uğur böceklerine neden bu isim verilmiştir, neden uğurlu bir böcek olarak bilinir?

Uğur böceklerine neden bu isim verildiği konusunda bazı rivayetler bulunsa da genel itibarıyla faydalı bir böcek olması ve zararlı böcekleri yemesinden dolayı bu isim verildiği yaygın bir görüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ