Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 3,78 / Satış: 3,80
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Hz. Ali’nin Kılıcı Zülfikar’ın özellikleri nedir? Nerededir?

Hz. Ali’nin Kılıcı Zülfikar’ın özellikleri nedir? Nerededir?
 • 13.10.2015

Dünyada ki en ünlü kılıçlardan bir tanesi belki de en ünlü olanıdır. Bildiğimiz kadarı ile bir ünlü kılıç ta Roma İmparatoru Jul Sezar’a ait olan “Sis Caliburn” isimli kılıçtır. Özellikle kılıcın üzerinde yazan şu üç söz önemlidir. “Bir Fatih İçin Yapıldı” “Bir yüzü savunmak diğeri mağlup etmek için” “Britanya’da kaderi hükmetmek olanın elleri için dövüldüm”.  Fakat dünya da şekli gösterildiği zaman bilinen tek kılıç Hazreti Ali’ye ait olan “Zülfikar” isimli Kılıçtır.

Zülfikar Kılıcının özellikleri nelerdir?

Zülfikar-Zülfikar Kılıcı İslam’ın 4.halifesi olan Peygamberin damadı Hazreti Ali’nin kılıcına verilen isimdir.

-Kılıç çift uçlu bir kılıçtır.

-Kılıcın uzunluğu rivayetlere göre 3 metre civarında olup ağırlığı da 105 kilo olarak belirtiliyor ise de sadece bunlar rivayete dayalı bir bilgidir. Çünkü Hazreti Ali bu kılıcı savaşlar da kullanmış olup, 3 metre uzunluğunda ve 105 kilo ağırlığında olan bir kılıcı taşımak ve savaşta kullanmak mümkün değildir. Kaldı ki Hazreti Ali güçlü ve kuvvetli bir insan olmasına karşın o dönemde yaşamış bir insanın bu özelliklerde ki bir kılıcı kullanması hatta tek eliyle kaldırması zaten imkânsızdır.

-Hazreti Ali’ye bu kılıcı Hazreti Muhammed vermiştir. Hazreti Muhammed’in de bu kılıcı bir savaşı sırasında ganimet olarak aldığı bilgisi geçmektedir. Yine bazı kaynaklarda bazı tarihçiler tarafından bu kılıcı Hazreti Muhammed’e Mısır meliki Mukavkas’ın hediye ettiği yönünde görüşler vardır. Fakat net bir bilgi bulunmamaktadır. Hazreti Muhammet bu kılıcı Uhud savaşı sırasında kendisini koruyan Hazreti Ali’nin kılıcının kırılması üzerine vermiştir. Ve kılıcı vermesi ise şu şekilde olmuştur. Uhud savaşında Amrû bin Adûd, savaşta kendisine karşı çıkacak bir savaşçı istediğinde Hz. Peygamber (s.a.v), Hz. Ali’ye bu kılıcı uzatarak onun karşısına çıkmasına izin vermiştir.

Zülfikar kılıcı-1- Hazreti Ali’nin bu kılıç ile Uhud savaşında Kureyş’in önde gelen savaşçılarından dokuz kişiyi öldürdüğü, bu savaşta bedeninden yetmiş yara alarak son ana kadar Hz. Muhammed’i savunduğu, bu sebeple de Cebrail’in, “Zülfikar’dan başka kılıç, Ali’den başka da yiğit yoktur.” (“Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr”) dediği rivayet edilir.

-Zülfikar kılıcının bir ucu “İlim’i” diğer ucu “Adaleti” temsil etmektedir.

-Zülfikar kılıcı ile ilgili birçok şiir yazılmış olup bu şiirlere “Zülfikarname” denmektedir.

Hazreti Ali’nin Zülfikar isimli kılıcı nerededir?

Hazreti Alinin kılıcı Dolmabahçe Sarayı müzesiHazreti Ali’ye ait olan Zülfikar isimli kılıcın nerede olduğu bilinmemektedir. Aslında İstanbul Topkapı Sarayında Kutsal Emanetler olarak sergilenen bölümde Hazreti Ali’ye ait olduğu bilgisi bulunan bir kılıç bulunmakla birlikte bu kılıç Zülfikar isimli kılıç değildir. Çünkü yukarda Zülfikar isimli kılıcın iki uçlu bir kılıç olduğundan söz etmiştik. Topkapı sarayında bulunan kılıç ise düz bir kılıçtır. Bu sebeple Hazreti Ali’nin kılıçlarından bir tanesi olabilir ise de kesinlikle Zülfikar isimli kılıç değildir.

Zülfikar kılıcının nerede olduğu bilinmemektedir. Bu kılıcın nerede olduğuna ilişkin birçok rivayet dolaşmakla birlikte bu rivayetler içinde en öne çıkanları Necef de Hazreti alinin vasiyeti üzerine Dicle veya Fırat nehrine atıldığı yönünde olan rivayettir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Last Frightening diyor ki:

  Teşekkür ederim gerçekten çok yararlı oldu :))))

 2. Ali aqayev diyor ki:

  Bu yazdiklarinxn cogunlugu dogrudur ama sunu bilinki hz alinin kilici sonuncu imam hz mehdi(a) dadir o zuhur etdiginde elinde olucaktir

 3. Nurtn diyor ki:

  Böyle değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler

 4. yusuf sezgin diyor ki:

  hz ali hayber kalesinin 5 tonluk kapısın söküyoda kılıcımı kaldıramayak artı amr bin abdülhüd hendek savaşında hz. ali tarafından öldürülmüştür uhutda deyil sen hiçbirşeyden haberin yok

 5. yusuf sezgin diyor ki:

  atıp tutuyon hiçbir kaynağın yok 5 tonluk kapıda sıkıntı yok bir kılıcı kaldırmada sıkıntı çıkıyo imanından şüpen var galiba

 6. kadir diyor ki:

  Peygamber efendimiz hz muhammet’in bi sozu var hz ali efendimze ali; serine erdimde sirrina eremdim demis bu yeterli

 7. mustafa diyor ki:

  bencede yanlış bilgi bunlar ve bize düşünceni değil bildiğin şeyleri araştır sora sun harra hurra memmedaaa seninkisi.

 8. yusuf diyor ki:

  iman gücü elbette. önemli unsur ama arkadasım. 100kiloluk bir kılıcı. kaldırmanın ne kadar. zor oldugunu herkes. bilir. arkadasımızın atıp tuttugu yok gayet mantıklı

 9. can diyor ki:

  Hz şah şeyh seyyid imam ali muhammed
  Hak allah ya allah ya medet koydular ya
  Şah muhammed dergah hikmetler huzur
  Güneş çöllerde medine mübarek geceler
  Olduğunu ilahi yoluna deriler

 10. Salih diyor ki:

  Hz.alinin kilici zülfikar tokat turhal karkin köyünde bulanan horasan erenlerinden imam rza.nin soyundan gelen sah süleyman aziz baba türbesininn yakininda bir evde muhafaza edilmektedir.kimseye gösterilmemektedir.görenlerin 3 gün içindd öldügü söylenmektedir merak edenler gidip zitaret edebilir.

 11. garbi diyor ki:

  bahsi geçen islama ve insanlığa büyük hizmetleri olan bu zat lara saygım sonsuzdur. fakat beyni pek çalışamayan sunni şeylere inanan veya inanmak isteyen kişilere söylenecek pek bir şey de bulamıyorum. ama şunu söyleyeyim beş tonluk kapıyı kaldıran insanlardan bahseden kişiye elin oğlu kaç tonu havada uçuruyor senin haberin varmı hemde tek eliyle bir düşün bakalım kim güçlüymüş….sizin gibiler yüzünden hala ortaçağ zihniyeti yaşıyor ne yazıkki.

 12. Abdullah diyor ki:

  Allah ın izn verdiği sürece hiç bir şey imkansız değildir Müslüman olan bunu bilir.

 13. Zeynep diyor ki:

  4. Murat ın 100–200 kiloluk bir topuzu varmış o onu kaldırıyorsa Hz Ali de kaldırır bence.. iman gücü her şeyin ötesindedir.. gerçi ben kilosunda değil boyundayım çünkü 3 metrelik bir kılıcın iyi bir işlevi olacağını düşünmüyorum

YORUM YAZ