Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 3,62 / Satış: 3,63
€ EURO → Alış: 3,93 / Satış: 3,94

Ebabil Kuşları özellikleri nelerdir?

Ebabil Kuşları özellikleri nelerdir?
  • 11.11.2016

Ebabil kuşu adını sıklıkla duymuş olduğumuz kuşlardan birisidir, özellikle yıllar önce bir şarkıya konu olması ve özellikle İslam dinindeki yeri itibarıyla bilinmektedir. Peki, Ebabil kuşları nasıl kuşlardır ve özellikleri nelerdir.

Ebabil KuşuEbabil kuşlarının özellikleri nelerdir?

-Özellikle görünüş ve vücut yapısı itibarıyla kırlangıçlara oldukça çok benzemektedirler. Hatta bu yüzden birçok kişi tarafından karıştırılabilmektedir.

-Tabi olduğu kuş ailesi “Sağangiller”dir.

-Halk tarafından baharın habercisi olan kuş olarak adlandırılmaktadır. Bu ismin verilmesindeki sebep isi kış başka yerlerde ve kıtada geçiren bu kuşların ilkbahardan itibaren ülkemize gelmeleridir. Sonbaharda ise daha güney kesimlere göç ederek ülkemizden ayrılırlar.

-Evet, şimdi ebabil kuşlarının en önemli özelliğine gelelim. Ebabil kuşları dünya üzerindeki kuşlar içerisinde hayatının neredeyse tamamına yakınını yani %90-95’lik kısmını uçarak geçiren ve uçuş süresi itibarıyla ilk sırada yer alan kuş türüdür. Ebabil kuşları sadece üremek için senede koç kısa bir süre için yere inerler.

Ebabil kuşu-2-Ebabil kuşlarının ayakları yerde yürümek için uygun değildir. Veya daha sonraları kullanmamalarından kaynaklı olarak ayaklarında bir körelme olabilir. Özellikle yere indikleri zaman tekrar kalkmaları ve uçmaları neredeyse imkânsızdır. Bu sebeple yuvalarını da yükseklere yaparlar ve uçarken kendilerini boşluğa bırakırlar. Yerde bulunan bazı ebabil kuşlarının sakat olduğu veya yavru olduğundan dolayı uçamadıkları sanılsa da asıl neden ayaklarından kaynaklanmaktadır.

-Ebabil kuşları havada uçarken uyumaktadırlar. Yani uyku için dahi uçuşlarına ara vermezler.

-Ebabil kuşları yiyeceklerini de uçan canlıları yakalayarak bulurlar.

-Ebabil kuşları uçarken çiftleşirler. Tekeşli kuş türlerinden bir tanesidir.

-Ebabil kuşları genel olarak yuvalarını şehirlerde apartmanların çatısına yapmaktadırlar.

Ebabil kuşu-3-Ebabil kuşları özellikle akşam saatlerinde çok seri şekilde uçar ve gürültülü şekilde öterek dikkat çekerler.

-Ebabil kuşları oldukça seri kuşlardır. Uçuş hızı olarak ilk sıralarda yer alan kuşlardandır.

-Kanatları sürekli açıktır.

-Kuyrukları çatallı bir şekildedir.

-Boyları yaklaşık olarak 16 cm civarındadır. Kanat açıklığı da yaklaşık olarak 40-45 cm civarındadır.

-Gözleri geceleri de iyi görmektedir.

-Sürüler halinde uçarlar.

-Ortalama yaşam süreleri 20 yıl civarıdır.

-Ebabil kuşları yavrularına çok kısa süre bakarlar ve daha sonra terk ederler. Yani diğer kuşlara nazaran bakma süreleri oldukça azdır.

-Ebabil kuşları daha çok Güneydoğu illerimizde bulunmakla birlikte ülkemizdeki neredeyse her yere yayılmıştır. Ülkemizde 4 türü bulunduğu bilgisi yer almaktadır. En çok bulunan kahverengi ebabil türüdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ