Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 3,59 / Satış: 3,61
€ EURO → Alış: 3,90 / Satış: 3,92

1.2.3.(Birinci, ikinci, üçüncü) Derece Akrabalar?

1.2.3.(Birinci, ikinci, üçüncü) Derece Akrabalar?
 • 26.07.2015

Toplumumuzun büyük bir çoğunluğu akrabalık derecelerini yanlış olarak bilmektedir. Hatta doğru olarak bilen kişi sayısı hukukçular haricinde neredeyse yok denecek kadar azdır. Hukuk sisteminde akrabalık dereceleri sık olarak geçmesinden dolayı hukukçuların neredeyse tamamı akrabalık derecelerini bilmektedir.

akrabalık dereceleri-1Örneğin birinci derece akrabalarımız kimlerdir? diye bir soru sorulsa alınacak cevapların neredeyse tamamı anne, baba, çocuklar, kardeş, amca, dayı, hala, yeğen vb. gibi cevaplar gelecektir. Fakat bunların neredeyse yarısı birinci derece akrabalarımız değildir. Hatta bazıları üçüncü derece akrabalarımızdır.

Ayrıca akrabalık derecelerimiz sadece kan akrabalığı olarak değildir. Sonradan kazanılan kayın akrabalığı da bulunmaktadır.  Kayın akrabalığı evlilik yoluyla sonradan kazanılan akrabalıklardır. Ve özellikle hukuki çatışmalarda veya işlemlerde bazı durumlarda kan akrabalığı gibi hüküm tahsis edebilmektedir.

Normal yaşantımızda akrabalığın dereceleri önem arz etmese dahi miras işlerinde ve bazı cezai işlemlerde son derece önem arz etmektedir. Örneğin birinci derece yakınlarımızın suç işlediğimizde bizi korumaları veya bizim lehimize yaptığı bazı işlemler ceza yasasında suç olmasına rağmen cezadan muaf tutulmasına karşın, ikinci ve üçüncü derece akrabalıklarda ceza verilmektedir. Örneğin suçluyu kayırma veya saklama suçlarında anne baba veya çocuklar bu suçu işler ise ceza verilmeyebilmekte veya ceza düşürülebilmektedir, ayrıca akrabalara karşı işlenen suçlarda birinci veya ikinci derece veya üçüncü derece akrabalara karşı  işlenen suçlarda verilecek ceza artırılmaktadır. Örneğin birinci derece akrabalar yeminsiz olarak dinlenebilmekte veya tanıklık yapmaktan çekilebilmektedir. Hukuki davalarda ise örneğin miras davalarında akrabalık derecelerine göre miras paylaşımı yapılmakta veya mirasın dağıtılmasında akrabalık derecesine göre öncelik verilmektedir.

Şimdi akrabalık derecelerini ayrıntılı olarak verelim;

Akrabalık dereceleri-21.Derece Akrabalarımız kimlerdir?

Anne

Baba

Çocuklar

(Görüldüğü üzere birinci derece akrabalarımız sadece üç akrabamızdır. Yani annemiz, babamız ve Çocuklarımız dışındaki hiçbir akrabamız kardeşimiz de dahil olmak üzere birinci derece akrabamız değildir)

2.Derece Akrabalarımız kimlerdir?

Büyükbaba (Dede)

Büyükanne (Nine)

Torun

Kardeş

(Görüldüğü gibi çoğumuzun birinci derece olarak bildiği büyükbaba, büyükanne, torun ve kardeşlerimiz ikinci derece akrabalarımızdır)

3.Derece Akrabalarımız kimlerdir?

Dayı

Amca

Hala

Teyze

Yeğen

(Yine toplumumuzun büyük çoğunluğunun birinci derece akraba olarak bildiği dayımız, amcamız, halamız, teyzemiz birinci derece akrabalarımız olmadığı gibi ikinci derece akrabalarımızda değildir. Derece olarak en son sırada bulunan üçüncü derece akrabalarımızdır.)

Sıhhi kayın akrabalığıŞimdi birde sonradan kazanılan yani evlilik yaptıktan sonra eşimizden dolayı kazanmış olduğumuz akrabalık derecelerine bakalım.

Kayın akrabalığı olarak geçen bu akrabalıklar da yine eşimizin birinci, ikinci ve üçüncü derecede ki akrabaları bizimde aynı derecede kayın akrabamız olmaktadır.

1.Derece kayın akrabalığı;

Eşimizin annesi, babası eğer varsa çocuğu (başka evliliklerinden dolayı)bizim birinci derece kayın akrabalarımızdır.

2.Derece kayın akrabalığı;

Eşimizin kardeşi, Büyükbabası, Büyükannesi ve varsa torunları bizim ikinci derece kayın akrabalarımızdır.

3.Derece kayın akrabalığı;

Eşimizin dayıları, amcaları, halaları, teyzeleri, yeğenleri bizim üçüncü derece kayın akrabalarımızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. gülcan soyturk diyor ki:

  Merhaba,
  Eş akrabalık sınıflarına girmiyor mu sizce?

 2. Ali riza diyor ki:

  Merhablar benim eşimin abisi hasta ve %70 raporu var ben eşimin abisinin üzerine sıfır arac alsam kendin kullanabilirmiyim acaba teşekkür ederim

  1. deniz diyor ki:

   merhaba kullanabilirsin ama araç alabilmek için en az %90 raporu olmalı sevgiler

  2. arif diyor ki:

   Hile ile elde edilmiş mal sence hayırlı olur mu?

 3. ali can diyor ki:

  Benim ozkardesimin eşi vefat etti ve ben ölüm izni aldım.ben ölen kişinin kaçıncı dereceden akrabasiyim.yada kardesimden dolayı kaçıncı akrabayim

  1. admin diyor ki:

   İkinci dereceden kayın akrabalığı vardır.

 4. Tahir diyor ki:

  Slm Teyze çocukları yani kuzenim benim kaçıncı derecede akrabam ve kan bagımlılıgımız nedir yani üstsoy’um veya altsoy’um olarak geçiyormu acil cvp lütfen?

 5. erman diyor ki:

  kişinin yengesi kaçıncı derecede akraba düşer.
  örn: kardeşinin hanımı

 6. Tahir diyor ki:

  Halen yorum yok

 7. sevgi diyor ki:

  Annemin sadece babadan olma abisi var anneleri bir değil bu kişi benim dayım oluyor dayımın çocuğu kuzenim oluyor peki kuzenimin çocuğuyla kan bağım varmıdır benim

 8. ilker yılmaz diyor ki:

  merhaba benim kayınbiraderim %95 özürlü onun üzerine olan arabayı ben de kullanabilir miyim yasalar gereği bu mümkün mü polis durdurduğunda bir sıkıntı yaşarmıyım teşekkürler

 9. mert diyor ki:

  Benim sevgilimle annemin,babasının,annesinin anneleri kardeş bi evlenmek için uygunmudur

  1. süleyman diyor ki:

   uygundur 6 kuşak geçmiş nerdeyse

 10. ilker yılmaz diyor ki:

  işitme engelliler ötv indiriminden faydalanabiliyor mu ??

 11. aziz diyor ki:

  Kişinin Damadı Kaçıncı dereceden akrabası olmakta.

 12. ömer diyor ki:

  benım kayınbabam oldu ben ızın olarak ucretsızmı yoksa ucretlı ızınmı almalıyım

 13. ömer diyor ki:

  öldü

 14. ayse diyor ki:

  merhaba benim cocuguma eltim bakiyor bakici parasi alabilirmiyim

 15. ayse diyor ki:

  merhaba benim cocuguma eltim bakiyor bakici parasi alabilirmiyim.

 16. Oğuz diyor ki:

  Arkadaşlar benim babamın amcası, benim kaçıncı dereceden akrabam olur_?

YORUM YAZ